הורים נגד משרד החינוך: הפסיקו טיולים בשטחים

בעקבות יוזמות שר החינוך סער לסיורי תלמידים בשומרון ובחברון, חתמו 500 הורים על עצומה: "אסור לתת פן נורמלי לכיבוש; זה שימוש פוליטי ציני בילדינו"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

כ-500 הורים מרחבי הארץ חתמו ביומיים האחרונים על עצומה בכותרת: "לא מאשרים לילדינו לצאת לטיולים מעבר לקו הירוק". היוזמה באה כשלושה שבועות לאחר הודעתו של שר החינוך גדעון סער על הוספת אתר תל שילה הקדומה שבשומרון למפת הסיורים הלימודיים. הצהרה זו באה חודשים ספורים בלבד לאחר החלטתו השנויה במחלוקת לקיים סיורי תלמידים במערת המכפלה בחברון.

"לכבוד שר החינוך מר גדעון סער", כתבו ההורים, "לאחרונה החלטת שילדינו וילדותינו יבקרו במסגרת טיולי בית הספר בחברון ובשילה. האג'נדה הפוליטית שלך ברורה לנו ולזכותך יאמר שאינך טורח להסתירה. אך העמדות הפוליטיות שלך שונות ואף מנוגדות לעמדותינו ולכן לא נוכל לאשר לבנותינו ולבנינו לצאת לטיול לחברון, לשילה או לשאר האתרים והישובים מחוץ לגבולות המוסכמים של ישראל". את מכתבם חתמו ב: "אמהות ואבות מודאגים מכל אזורי הארץ"

את העצומה יזמה תמר ורטה מירושלים שציינה כי "אם לא נודיע מבעוד מועד להנהלות בתי הספר שאנו מסרבים לאשר לילדינו לצאת לטיולים לחברון, לשילה ולכל מקום אחר מחוץ לגבולותיה המוסכמים של ישראל, נמצא את ילדינו מודרים מהטיולים הכיתתיים ולכן נפגעים חברתית". ורטה הוסיפה כי היא אף חוששת מכך ש "נמצא את ילדינו או את חבריהם מובלים ליצהר ולחוות מעון".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אוהד ענבר, אב ממודיעין שחתם על העצומה הסביר אמש כי "בעיקרון אני בעד טיולים לחברון ולמערכת המכפלה, אולם רק לאחר שתוקם מדינה פלסטינית שיהיה לנו איתה הסכם שלום, אז יוכלו הילדים לבקר שם כמו שהם מבקרים במצרים או בירדן". לדבריו, הוא מתנגד לקיום סיורים במצב הנוכחי "שבו האזרחים שם הם סוג ב' או ג'. אם לפחות היתה ניתנת לפלסטינים הזדמנות להציג את הצד שלהם בביקורים כאלה, הייתי מוכן לשקול זאת".

"ההתנגדות שלי נובעת משתי בעיות - הראשונה היא ביטחונית והשנייה היא מוסרית", אמר אמש רפי גטניו, אב לשנים מראשון לציון. "אני לא חושב שצריך לתת פן נורמלי לכיבוש, וזו הרי הכוונה של מי שיוזם את הטיולים האלה. עושים כאן שימוש פוליטי ציני בילדים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "כמו בכל טיול או ביקור שמקיים בית הספר, בו נדרש אישור וחתימת ההורים, כך גם בביקורים אלו. מנסיוננו עד כה בביקורים בארץ האבות חברון ומערת המכפלה, הייתה הסכמה של למעלה מ-95% מההורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ