רויטל חובל
רויטל חובל

כשבועיים לאחר שאיבדו שלומי ואמירה המאירי את בנם, שמת ממחלת הסרטן לאחר מאבק ממושך, נאלצו אתמול ההורים מרמת ישי להרים ידיים במאבק נוסף. זאת לאחר שנתקלו ההורים בקשיים בלתי צפויים עקב רצונם לקבור את כד האפר של נועם, שהיה בן 34 במותו, בבית העלמין האזרחי-ממלכתי היחיד באזור הצפון הממוקם בקרית טבעון. ההורים האבלים הופתעו לגלות כי עמותת "מנוחה נכונה" המפעילה בתי קברות אזרחיים בישראל מסרבת לאפשר את הקבורה, בטענה כי מדובר בבית קברות מקומי לתושבי היישוב בלבד. זאת בניגוד לעמדת משרד הדתות, שאף מתקצב את המקום.

בשבוע שעבר באה הסוגיה לפתחו של בית המשפט המחוזי בחיפה, לאחר שהמשפחה עתרה נגד משרד הדתות ועמותת "מנוחה נכונה". בדיון אמרה נציגת משרד הדתות עו"ד רונית ליפשיץ כי המשרד פנה לבית העלמין וניסה להתערב בסוגיה, אולם ללא הצלחה. "בית הקברות בטבעון הוא בית קברות אזורי חלופי. בית הקברות מתוקצב על ידי משרד הדתות ולא רק על ידי המועצה המקומית. גם אם היו בתי קברות חלופיים נוספים באזור הצפון, ההיגיון מחייב לאפשר להיקבר בבית הקברות הקרוב למקום מגוריו של המנוח", אמרה.

בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסכמה שקיבלה תוקף של פסק דין כך שהקבורה תתאפשר - אך מבלי להודות בזכותו של הבן לקבורה במקום. אולם לדברי המשפחה, בכך לא תם מסע הייסורים, ולאחר שניסו לממש את ההסכמה נתקלו בשלל תירוצים והשהיות.

"אחרי שהשופט פסק שיש לנו הזכות להיקבר, נציגי העמותה והמועצה התחילו לשחק כל מיני משחקים מכוערים והקצו לנו שטח של 40 על 40 סנטימטר לקבורה", סיפר האב שלומי המאירי. "הם קבעו אתנו פגישות ולא באו וביקשו להזמין מהנדס ואדריכלית בשביל קבר". לדברי האב, "בעמותה היתלו בנו ושאבו מאתנו את כל הכוחות". אתמול החליטה המשפחה להרים ידיים ולקבור את כד האפר של בנם באופן פרטי.

לדברי עו"ד אייל נון המייצג את משפחת המאירי, "המצב המשפטי הוא ברור - כל מי שנפטר באזור הצפון או שנפטר בעודו מתגורר באזור הצפון, זכאי להיטמן בבית העלמין האזרחי החלופי בקרית טבעון". לדבריו, המשפחה מקווה כי דרך הייסורים שעברה להבאת אפרו של בנה למנוחת עולמים תסייע במקרים אחרים בעתיד."

במועצה המקומית קרית טבעון ובעמותת מנוחה נכונה בטבעון טוענים עדיין שהמשפחה אינה זכאית לקבורה במקום. לדברי היועצת המשפטית של העמותה, עו"ד יפעת סולל, "בית הקברות בטבעון הוא בית קברות מקומי המיועד רק לתושבי היישוב". ואילו במועצת קרית טבעון הוסיפו כי בית הקברות "הוקם במימון המועצה המקומית קרית טבעון, על קרקע של המועצה שהוקצתה לעמותת מנוחה נכונה. עלות ההקמה היא מאות אלפי שקלים ומתוכם השתתפות משרד הדתות היתה רק 31 אלף שקלים. כיוון שכך, ברור שנקודת המוצא איננה נכונה וכי מדובר בבית קברות שהוקם ומבוצע במימון המועצה המקומית ומיועד לתושבי קרית טבעון שמימנו את הקמתו".

צילום: גיל אליהו

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ