הצעה: הנשיא יוכל לסרב לאשר חוק שסותר את תפיסת עולמו

כיום מחויב נשיא המדינה לחתום על החוק ואין לו שיקול דעת. יוזמת ההצעה, ח"כ זהבה גלאון ממרצ: זה מנגנון לבלימת החקיקה הפרועה בכנסת הנוכחית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האם נשיא המדינה, שמעון פרס, יביא לביטול החוקים לשינוי הרכב בית המשפט העליון, או יורה על פסילת החוק להגדלת הפיצויים בתביעות דיבה? הצעת חוק חדשה קוראת להקנות לנשיא המדינה סמכות שלא לחתום ולאשרר חוקים שחוקקה הכנסת ואשר סותרים את תפיסת עולמו.

כיום, נשיא המדינה מחויב לחתום על כל חוק שחוקקה הכנסת, לפני כניסתו לתוקף. אלא שחתימת הנשיא היא הליך טכני, ואין לו שיקול דעת בהחלטה אם לאשרר את החוק. פרס עצמו מתח בדצמבר האחרון ביקורת נוקבת על גל החקיקה. בין היתר אמר הנשיא כי "אני באופן אישי מתבייש שמנסים להעביר חוקים כאלה. האנשים שאחראים לזה עושים עוול לעצמם ולמדינה".

הצעת חוק חדשה, שיזמה ח"כ זהבה גלאון (מרצ), מתכוונת לאפשר לנשיא המדינה "לפסול" חוקים על ידי כך שיסרב לחתום עליהם. הצעות שלא יאושרו על ידי הנשיא יוחזרו להצבעה נוספת בכנסת, ורק אם יושג להן רוב מיוחס של 61 חכי"ם, הנשיא יהיה מחוייב באשרורן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

גלאון פנתה לפרס וכתבה לו: "אני קוראת לך להביע את תמיכתך בתיקון המוצע, ולפעול להוספת מנגנון שיהווה בלם לחקיקה הפרועה והבלתי מרוסנת המאפיינת את בית המחוקקים הישראלי בכנסת הנוכחית".

לדבריה, הצעת החוק נועדה להאבק בגל הצעות החוק השנויות במחלוקת בחודשים האחרונים. "הצעות חוק רבות שאושרו על ידי הכנסת בשנים האחרונות מבקשות לשנות באופן יסודי את אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל; לפגוע בהפרדת הרשויות; לעגן פוליטיזציה של מערכת המשפט; לפגוע בעקרונות המעוגנים בחוקי יסוד; וככלל מגלמות עריצות של הרוב הקואליציוני בכנסת", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

עוד צוין כי "לא מתקיימת בפועל בקרה של רשות שאינה הרשות המחוקקת על החקיקה המתקבלת בכנסת ולא קיימים חסמים לכניסתם לתוקף של חוקים שמטרתם ערעור יסודותיה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית השומרת על הפרדת רשויות ועל זכויות אזרחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ