טניה רוזנבליט חשפה: קיבלתי איומים על חיי

הצעירה שסירבה לעבור לירכתי אוטובוס העידה בפני צוות השרים לטיפול בהדרת הנשים. לבנת: יש לנקוט פעולה משמעותית נגד ההדרה בבתי עלמין

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

טניה רוזנבליט, שסירבה לעבור למושב האחורי בקו אוטובוס מהדרין, סיפרה היום (שלישי) כי קיבלה איומים על חייה. לדבריה, האיומים התקבלו בטלפון, באימייל ובפייסבוק. היא הגישה תלונה בעניין למרחב ירקון, והתלונה הועברה לטיפול משטרת אשדוד, העיר בה היא מתגוררת.

רוזנבליט אמרה את הדברים במהלך דיון של הצוות הבין-משרדי לטיפול בבעיית הדרת הנשים, בראשות השרה לימור לבנת. נציגי נציבות המדינה אמרו בדיון כי הנציבות הפיצה חוזר למשרדי הממשלה וליחידות הסמך, בו אסרה על אפליית נשים. הנציבות קבעה כי על כל משרדי הממשלה לפעול באופן שוויוני לגבי שני המינים, הן כאשר הדבר נוגע לעובדים והן למקבלי שירות.

על פי החוזר, "הנציבות תראה בחומרה ותנקוט באמצעים נגד כל מקרה של אפליה כגון תורים נפרדים, הדרת נשים מטקסים ואירועים ועוד. "איסור האפליה חל בכל תחום ובכל מסגרת ממשלתית, לרבות בעת מתן שירות לציבור על ידי משרד ממשלתי או יחידת סמך; בתוך מתקני ממשלה ובמשרדים ויחידות ממשלתיות; בטקסים ממלכתיים ובאירועים בחסות הממשלה, לרבות חלוקת פרסים מטעם המדינה או במימון המדינה".

טניה רוזנבליט. סירבה לעבור לאחור וקיבלה איומיםצילום: אילן אסייג

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במסגרת הדיון של הצוות הבין-משרדי לטיפול בבעיית הדרת הנשים, אמרה לבנת כי היא מברכת את הנציבות על ההיענות המהירה.

בדיון השתתפו גם נציגים של משרד הדתות, שאמרו כי המשרד חזר בו מכוונתו לתקן את ההסכמים עם חברה קדישא, כך שיבהירו שנשים רשאיות ללוות מתים לקבריהם ולהספיד אותם בהלוויות. נכון לעכשיו, יסתפק המשרד בשליחת הוראות לחברות ברחבי הארץ. מנכ"ל המשרד, אביגדור אוחנה, טען כי מדובר בתופעה מצומצמת בהרבה ממה שנטען לאחרונה. לדבריו, "נפיץ בימים הקרובים הודעה שאין אפשרות לאף אחד להגיד לאשה שאסור לה להספיד. כל משפחה תעשה כרצונה".

השרה לבנת אמרה כי "לפי התלונות שהגיעו אלי מדובר ביותר מכמה עשרות תלונות שנהוגים בכל מיני בתי עלמין. יש ביבנה קיר בין הצדדים. באחד המקומות חולק כרוז של חברה קדישא שהזהיר את הנשים שלא יעזו ללכת בלוויה אלא אחרי שהגברים יצאו, ואם לא כן אזי לנשמת הנפטר יקרו דברים נוראיים ואיומים בעולם הבא".

לבנת והשר דניאל הרשקוביץ טענו כי תפקידה של חברה קדישא מוגבל לטהרת המת והטיפול בגופה ותו לא. לבנת דרשה לנקוט בפעולה משמעותית יותר משליחת חוזרים לבתי הקברות בהם נהוגה ההפרדה. בין השאר מנתה לבנת את בתי הקברות בשדרות, אופקים, יבנה ופתח תקווה.

בהמשך דנו הנוכחים בהדרה בתחבורה הציבורית. במשרד התחבורה הודיעו על השקת קו חינמי לנושא הדרת נשים בתחבורה הציבורית, שמספרו 1-800-800-355 ושיפעל 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע. נציג אגד בדיון, יו"ר המזכירות הארצית גדעון מזרחי, אמר כי הנוסעים תולשים את השלטים המבהירים כי אין להטריד אדם בנוגע למקום מושבו. מזרחי אמר כי באגד מכניסים השבוע לשימוש דבק חדש וחזק אשר ימנע את תלישת השלטים.

הנוכחים בדיון טענו כי משרד התחבורה וחברת אגד מסתירים מהציבור הרחב את קיומם של קווי מהדרין, למרות שהם זולים משמעותית, וכי במידה ולקוח מתקשר לקבל מידע רק לפי היעד המבוקש מספר הקו כלל לא יימסר לו.

אלי גליקסמן ורמי בביאן, שהגישו תביעה ייצוגית בעניין, אמרו כי קו המהדרין מחיפה לירושלים עולה 26 שקלים בעוד שהקווים הרגילים עולים 42 שקלים, וטענו גם הם כי אם יתקשר אדם למרכז המידע ויבקש להגיע מחיפה לירושלים, מספרו של קו המהדרין כלל לא יינתן לו והוא יופנה לקווים הרגילים והיקרים. כמה מהנוכחים בדיון דרשו ממשרד התחבורה להשוות את תעריפי הקווים המוזלים לקווים הכלליים: "אסור למדינה ולרשויות לעודד אפליה בדרך ולתמרץ על ידי תעריף מוזל נסיעה בקווים שמפרידים בין המינים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ