הרשויות המקומיות מאיימות לפתוח בשביתה מ-16 בינואר

סדרת דרישות חדשות ממשרדי הממשלה השונים מביאה לקיצוצים בתקציבי הרשויות המקומיות, בתגובה מרכז השלטון המקומי מאיים בשביתה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

מרכז השלטון המקומי מאיים להשבית את הרשויות המקומיות החל מה- 16 בינואר, במחאה על ההנחות בארנונה שמקדם משרד הפנים, נוהל הגבלת גיוס התרומות לרשויות מקומיות שמקדם משרד המשפטים וכן הכוונה להעביר חלק מתקציבי הפיס מהרשויות המקומיות לממשלה, לצורך יישום דו"ח טרכטנברג.

בשבוע שעבר הודיע שר הפנים אלי ישי על שורה של שינויים בטבלאות ההנחות בארנונה. על פי ההמלצות, ייהנו מההטבות הורים לילדים עד גיל חמש, סטודנטים הגרים במעונות וכשליש מהעמותות בישראל.  במשרד האוצר וברשויות המקומיות טענו כי המהלך לא תואם עימן וכי ההנחות בארנונה מחייבות שיפוי ובמשרד האוצר טוענים כי אין לכך תקציב.

להטבות אלה נוסף צעדעליו הכריז ישי בנובמבר האחרון כשאישר פטור מלא מארנונה למוסד חינוכי שיש בו פנימייה. על הנהנים מהצעד נמנות 300 ישיבות הפועלות בישראל. לכך בנוסף לפטור מלא מארנונה שניתן לישיבות קטנות על ידי שר הפנים לפני כשנה. בנוסף, בשבוע שעבר אישרה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) לקריאה ראשונה שלוש הצעות חוק במסגרתן יינתן פטור מארנונה למרכזי שיקום לאנשים עם מוגבלויות.

בשלטון המקומי טוענים כי חוקים אלה יביאו לכך שמיליארדי שקלים ייגרעו מההכנסות של הרשויות המקומיות. אם לא יינתן לרשויות פיצוי על אובדן ההכנסות, אומרים בשלטון המקומי, הן ייאלצו לקצץ את תקציבי החינוך, הרווחה או הביטחון ולייקר ארנונה.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביבצילום: ניר כפרי

בנוסף מוחים בשלטון המקומי על הכוונה להעביר לממשלה חלק מתקציבי הפיס המיועדים לסיוע לאוכלוסיות מוחלשות, סטודנטים, תקצוב תרבות, תמיכה באמנות וחינוך, לצורך יישום דו"ח טרכטנברג. זאת בצד נוהל הגבלת התרומות לרשויות המקומיות מצד חברות עסקיות, בשל חשש לניגוד עניינים.

לדברי שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי, "בימים אלו אנו מצויים תחת מתקפה קשה וחסרת תקדים מצד הממשלה והכנסת, על כן אנו נאלצים לצאת למאבק של אין ברירה כדי לשמור על איכות החיים של תושבינו. במקום למצוא מקור תקציבי חדש כדי לממן חינוך חינם מגיל 3, לוקחים מתקציבים קיימים. ההצהרות של חברי הכנסת הן בגדר צ'ק ללא כיסוי וכל ניסיון ליישום שלהן יגרום למכת מוות לחינוך ולרווחה".

יוזמת השביתה זוכה לתמיכת ראשי ערים נוספים, ביניהם ראש עיריית תל אביב- יפו, רון חולדאי, שביקר את התנהלות שר הפנים אלי ישי בעניין קידום ההנחות בארנונה. "שר הפנים שלא הורגש וכמעט שלא עשה דבר בענייני השלטון המקומי בשנים בהן הוא מכהן בתפקידו החליט לפתע להיות אקטיבי", אמר חולדאי.

"במקום לפעול לקידום חוק עיריות חדש או להבראת עיריות במצוקה, הוא דווקא מחליט לקדם המלצות של ועדה שתחלק הנחות בארנונה, כאשר איש ממשרדו ואיש מהוועדה לא נועץ  במרכז השלטון המקומי או בפורום ה-15 ולא הציע מקורות תקציביים שיחליפו את כספי הארנונה. מבול הפטורים מארנונה שמעלים על שולחן הכנסת ח"כים ושרים משמעותם קיצוץ של כחצי מיליארד שקל בהכנסותיהן של הרשויות המקומיות בישראל" הוסיף חולדאי.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הוסיף ואמר "מדובר בחוסר אחריות תקציבית אשר תשים מקלות בגלגלי הרשויות המקומיות ותביא לפגיעה בטווח הארוך בתושבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ