לצורכי חוק חינוך חינם: תקציב תוכנית עיר ללא אלימות יקוצץ בשליש

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

אנשי משרד ראש הממשלה הודיעו לשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, כי בכוונתם לקצץ 20 מליון שקלים מתוכנית "עיר ללא אלימות". מדובר בתוכנית הדגל של המשרד לביטחון הפנים, שמטרתה לשלב את המשטרה בתוך הקהילה ולהקים שיטור עירוני ב-98 רשויות ברחבי ארץ. התוכנית מאפשרת לערים עניות יחסית לקבל כספים כדי לרכוש ניידות, מצלמות אבטחה ולהקים מוקדים עירוניים לביטחון התושבים. הקיצוץ, שמהווה כשליש מתקציב התוכנית, צפוי לפגוע בה אנושות.

ביום שני האחרון השתתף אהרונוביץ באירוע של עיר ללא אלימות בטירה עם שר החינוך, גדעון סער, ושמע אותו מפרט את תוכניות משרדו למגזר הערבי. אהרונוביץ שמע על תוכנית משרד החינוך להקים גנים ביישוב ולהחיל את חוק חינוך חובה חינם כבר מגיל שלוש. אך הוא לא ידע שמשרד החינוך יקבל את התקציבים עבור התוכנית שלו על חשבון התקציב המיועד לתוכנית עיר ללא אלימות.

התוכנית יצאה לדרך לפני חמש שנים ב-12 ערים וכיום פועלת כבר ב-98 רשויות. עלות התוכנית למשרד לביטחון הפנים עומדת על כ-57 מליון שקלים בשנה, וכאמור, קיצוץ של 20 מיליון יהווה פגיעה קשה בתוכנית כולה. רק בשבוע שעבר הצטרפו לתוכנית 12 רשויות ערביות, שבהן הפשיעה וחוסר הביטחון לתושבים מורגשים בכל פינה.

ילד רוכב על אופניים בזירת רצח בטירה, לפני כארבעה חודשיםצילום: הדר כהן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק

עלות הצטרפותן של 12 הרשויות הערביות עומדת על כ-5 מליון שקלים, סכום שכעת יתקשה המשרד לממן. במסגרת הפרויקט מפוזרות בכל עיר מערכות של מצלמות אבטחה שמכונות "רואים ומדברים", שנשלטות על ידי מוקד מרכזי, ממנו ניתן לדבר באמצעות רמקול ולפנות לאנשים שנמצאים במקום בו מותקנת המצלמה.

באחרונה פורסם מכרז לרכישת מאות מצלמות ולהקמת מוקדי "רואים ומדברים", אולם בשל הקיצוץ בתקציב התוכנית, רכישת המצלמות נמצאת בסכנה. המפסידים הגדולים מהקיצוץ בתוכנית יהיו כמובן הרשויות החלשות. הערים החזקות מקבלות פחות כסף מהמשרד לביטחון הפנים, שמספק להן שוטרים ואנשי מקצוע וניידות. ברשויות החלשות מחזיק המשרד כמעט לבדו את התוכנית, וכעת הן יהיו הראשונות לספוג את תוצאות הקיצוץ.

ביום שני, כשעמד השר מול כל ראשי הערים הערביות וסיפר על התקציבים הצפויים בתוכנית והבטיח להם הבטחות, הוא כלל לא ידע על הקיצוץ הצפוי. הקהל שישב ביציע נראה היה כמי שלא מאמין יותר להבטחותף, אולם אהרונוביץ התעקש ואף סיפר על פגישה מתוכננת עם נתניהו בעניין המגזר הערבי ועל תוכנית בעלות של 130 מליון שקלים לחמש השנים הבאות. אתמול הופתע אהרונוביץ לקבל את המידע ולדבריו, בכוונתו להילחם בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לבטל את הגזרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ