על מה מוחים בבינתחומי: קשה להשיג חדרים באילת

יותר מאלף סטודנטים הצטרפו לקבוצת מחאה בפייסבוק נגד אגודת הסטודנטים בגלל תורים ארוכים וספסרות ברכישת כרטיסי החופשה השנתית באילת

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

בתוך פחות מ-48 שעות הצטרפו יותר מאלף סטודנטים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה לקבוצת מחאה בפייסבוק במחאה על תורים ארוכים, ספסרות וקשיים בהשגת חדרים לחופשה המסורתית של המכללה באילת. נוסף על כך, חלק מהסטודנטים מאשימים את אגודת הסטודנטים ואת החברה הכלכלית שלה בהתנהלות לא יעילה ובגביית מחירים גבוהים מדי. שיעור המצטרפים לקבוצת המחאה קרוב ל-20% מכלל 5,700 הסטודנטים במרכז.

תחילת הפרשה ביום שני האחרון בבוקר, עת החלה האגודה בחלוקת מספרים להזמנת החדרים לחופשה, שבעקבותיה ניסו מאות סטודנטים לשריין לעצמם מקום. אורן כוכבי, סטודנט שנה ג' למשפטים ומינהל עסקים ויוזם הקבוצה בפייסבוק, אמר כי "האגודה פרסמה שחלוקת התורים להזמנת חדרים תתחיל בשעה תשע ומכירת החדרים בשעה עשר. אני סטודנט שנה ג' מנוסה אז הגעתי כבר בשש וחצי בבוקר כי ידעתי שיהיה תור. חלק מהאנשים הגיעו כבר בחמש וחצי. בשעה שבע וחצי כבר היו בכניסה כ-300-400 איש". סטודנטים במכללה מספרים כי הדבר קורה מדי שנה, אך הפעם ההתנפלות על הכרטיסים היתה קיצונית במיוחד.

כשהחלה חלוקת המספרים נוצרה מהומה. ספסור הכרטיסים אירע לאחר שכל סטודנט שהגיע לשלב חלוקת המספרים זכה לקבל שני מספרים עוקבים גם אם לא הזדקק להם, כך שמי שלא העבירם לחבר ניסה למכור אותם במחירים שהחלו ב-300 שקלים והגיעו עד לאלף שקלים. השגת מספר טוב בתור משמעותה קדימות בבחירת החדר, מבין שלושת המלונות באילת שמהם יכולים הסטודנטים לבחור. סטודנט בשם יונתן סיפר כי "מכירת הכרטיסים לאילת הפכה חלק מהסטודנטים מאנשים מכובדים לחיות אדם פראיות. אני האיש שהציעו לו לקנות כרטיס מסופסר באלף שקל".

מאות סטודנטים מחכים בתור לקבלת מספר שיאפשר להם להזמין חדר במלון באילת, ביום שני. "סטודנטים מכובדים הפכו לחיות פרא"

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

בעוד מרבית הסטודנטים מוחים על ההתנהלות ועל כך שהתאפשר גם למי שאינו סטודנט בבינתחומי לרכוש כרטיס, סטודנטים אחרים מתחו ביקורת על חבריהם. "אין לכם בושה. אלו הם הסטודנטים עצמם שיוצרים את הביזיון הזה", כתב הסטודנט טל בעמוד הקבוצה בפייסבוק, "אנשים מספסרים כרטיסים לעמידה בתור ב-400-600 שקל! תתאפסו על עצמכם!!".

סטודנטית אחרת בשם ריבקי, שמעידה כי היתה חברת אגודה בעבר, מגנה גם היא על המארגנים. "מי שמזלזל זה אתם הסטודנטים, שעומדים בקפיטריה ומספסרים כרטיסים לתור בממוצע של 800 שקל לכרטיס! בושההה!! גועל נפש למכור כרטיס מספר 19 ביותר מ-800 שקל, וכרטיס מספר 50 ב-500 שקל. יש לכם את החוצפה לבוא ולומר שהאגודה והחברה גונבים לכם כסף?".

במקביל, תקף את המוחים סטודנט למשפטים מאוניברסיטת תל אביב על מאבקם לנסוע לאילת. "אתם פשוט עלובים", הוא כתב, "'לממש את זכותנו לנסוע לאילת?' איפה אתם חיים? בעוד חבריכם הסטודנטים בת"א עוסקים בפעילות חברתית של ממש (מבצע סוראסקי - א"ב) אתם מתעסקים בהמצאת זכויות חברתיות חדשות כמו זכותו של הסטודנט לנסוע לאילת. זה שאהרן ברק מלמד אצלכם לא אומר שאתם יודעים משהו".

הסטודנטים טוענים עוד כי עלות החופשה עולה משנה לשנה, על אף שגויסו חסויות מחברות גדולות. נוסף על כך, הם טוענים שבהשוואה לחופשות מאורגנות של מוסדות אקדמיים אחרים, הסטודנטים של הבינתחומי נדרשים לשלם מחיר יקר. החופשה השנתית הנוכחית עולה מ-890 שקלים לאדם בחדר המיועד לשלושה ועד ל-1,260 שקלים לאדם בחדר זוגי במלון היקר יותר, זאת לפני הוספת עלויות הנסיעה או הטיסה, שטרם פורסמו.

את הקבוצה בפייסבוק פתח כוכבי בקריאה לתיקון המצב ותוך זמן קצר הצטרף אליה נתח משמעותי מהסטודנטים. ביום חמישי הקרוב יתאספו הסטודנטים במכללה וינסחו נייר עמדה בעניין. כוכבי אומר כי "מטרת העל היא להוביל למצב שבו אנו הסטודנטים נקבל מקסימום תועלת במינימום עלות. מטרות נוספות הן בחינת מערכת היחסים בין החברה הכלכלית והאגודה, ענייני תקציב וכן טיפול מיידי ב'מקרה אילת'".

יו"ר אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי, יאיר יצהר, מסר בתגובה כי "בשנתיים האחרונות, ניסינו להימנע משימוש בחברת אבטחה והצבת תורי ברזל ומחסומים. בדיעבד זו אכן טעות שלא השתמשנו באמצעים אלו ליצירת סדר במהלך המכירה, דבר שהיה מאפשר להתחיל בחלוקת הכרטיסים בשעה תשע כפי שתוכנן. אנו מצטערים בפני כל מי שחש שנגרם לו עוול". באשר לספספרות הכרטיסים הוא ציין כי "התופעה בזויה בעיני החברה הכלכלית, אשר תעשה כל מאמץ למצוא את אותם הסטודנטים, להרחיקם מאילת ולהעבירם לטיפול ועדת משמעת על התנהגות בלתי הולמת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ