המדינה מתכננת לפנות כפר בדואי לטובת יער

עשרות תושבים שצפויים להיות מפונים לטובת היער מכפר אום עתיר, בו הם מתגוררים עשרות שנים, הציגו התנגדויות לוועדת התכנון והבנייה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

עשרות מבני השבט אבו אלקיעאן, המתגוררים בכפר הלא מוכר אום עתיר שבנגב, הגישו בימים האחרונים התנגדות לתוכנית חדשה שיוזמת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז דרום וקק"ל, לפיה תושבי הכפר שמתגוררים במקום זה עשרות שנים יפונו והכפר ייהרס לטובת נטיעת יער.

בהתנגדות שהוגשה בשם 29 מבני השבט באמצעות עו"ד סוהאד בשארה מהמרכז המשפטי "עדאלה" וסזאר יהודקין, מתכנן ערים מעמותת "במקום", נטען כי התוכנית מעדיפה יער על פני זכויותיהם החוקתיות של התושבים ומבקשת לעקור כפר שלם על מאות תושביו על מנת לנטוע במקום עצים. "התוכנית בלתי סבירה באופן קיצוני, בלתי מידתית וגורפת משום שאיננה עושה הבחנה כלשהי על בסיס המצב הקיים בשטח, זכויות היסוד החוקתיות של תושבי האזור והצורך למצוא פתרון תכנוני הולם".

בהתנגדות הובא הרקע ההיסטורי של היישוב ובין היתר צוין בה שתושבי השבט כבר הועברו בעבר ממקום למקום בהוראת המדינה, ושבשנת 1956 התבקשו על ידי המושל הצבאי לעבור באופן סופי וקבוע לאזור יער יתיר. מתחם עתיר נמצא כ-7.5 ק"מ מצפון-מזרח לעיירה חורה, מדרום לכביש 316 העולה לכיוון יער יתיר. בני שבט אבו אלקיעאן התיישבו באזור והקימו את שני המתחמים שמרכיבים את הכפר עתיר/ אום אלחיראן. בני השבט השתקעו במקום ופיתחו את הכפר אשר משמש עבורם ביתם היחיד. בתחילת שנות השבעים, עם ההכרזה על תחילת הליכי הסדר קרקעות באזור שובל, הגישו בני השבט תזכירים עם תביעות בעלות על קרקעותיהם באזור שממנו התבקשו לצאת בשנת 1948. כיום כאמור חלק מהאדמות שנתבעות על ידי בני שבט אבו אלקיעאן מוקצות לקיבוץ שובל. כמו לגבי תביעות בעלות רבות אחרות, הליך הבירור טרם הסתיים.

נגד תושבי עתיר תלויים ועומדים כיום הליכים משפטיים לפינוי הכפר, שהגיעו עד לפתחו של בית המשפט העליון, וטרם התקבלה הכרעה בעניין.

יש לציין כי סוגיית הייעור אינה נוגעת אך ורק לכפר עתיר, ובכפרים הלא מוכרים בנגב מצביעים על כמה כפרים שנגדם עומדים צווי הריסה ופינוי לצורך נטיעת יער. מנהל שלוחת עדאלה בנגב, ד"ר תאבת אבו ראס, אומר כי שיטת הייעור הפכה להיות שיטה חדשה להשתלטות על הקרקע. "בשנות החמישים השתמשו בתירוץ הביטחוני ועכשיו משתמשים בשיטת הייעור באמצעות קק"ל, וזאת לאחר חילופי שטחים בין קק"ל למינהל". לדבריו, "גם כפרים כמו אל עראקיב וטואיל אבו ג'רואל מיועדים לפינוי למטרת ייעור, למרות שבנגב יש שטחים נרחבים שבהם ניתן לנטוע יערות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק

השבוע החלה הממשלה במה שהגדירה כ"תהליך ההקשבה" במסגרת חקיקת חוק הסדרת התיישבות הבדואים בנגב, המוכר כמתווה פראוור. השר הממונה על יישום התוכנית, בני בגין, אמר במסיבת עיתונאים שכינס שלשום כי במסגרת תהליך ההקשבה יבקר בשבועות הקרובים באופן תדיר בנגב ויקיים פגישות עם עשרות נציגים מהמגזר הבדואי. במקביל תקיים הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב עשרות מפגשי הסברה והקשבה באוהלים.

ממשרד הפנים נמסר כי הנושא יידון במסגרת ישיבת ועדת המשנה להתנגדויות שתדון בתוכנית זו, וכי כל מי שרואה עצמו נפגע מהתוכנית מוזמן להגיש התנגדות בהתאם לחוק.

מקק"ל נמסר כי מדובר בתוכנית שהופקדה כמקובל ולאחר תיאום עם כל הגורמים. בכל תוכנית שמופקדת יש התנגדויות שמוסדות התכנון דנים בהן ומקבלים החלטות לאחר שמיעת כל העמדות והדעות. יודגש כי אין בתוכנית של היער שינוי ייעוד קרקע, מקרקע של מגורים או פיתוח ליער, אלא רק שטחי יער ושטחים פתוחים כאלה ואחרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ