מקורבי הרב ראב"ד: הרב הראשי פרץ מתערב בתחום שלא בסמכותו

נמשכת התסיסה במערכת הדתית בצה"ל, לאחר ההמלצה להדיח את רב חיל האוויר. הרב הצבאי הראשי לשעבר וייס: הלויאליות של ראב"ד למערכת שואפת לאפס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המלצת הרב הצבאי הראשי, תת אלוף רפאל פרץ, למפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן, להדיח מצה"ל את רב חיל האוויר, סגן אלוף רם משה ראב"ד, שהתפטר שלשום מליווי פרויקט שילוב החרדים בצה"ל (שח"ר), ממשיכה לעורר תגובות במערכת הדתית בצה"ל.

ברקע הדברים עומד עימות בין ראב"ד לפרץ, שהיה שותף בניסוח הפקודה החדשה שתחייב חיילים בכלל הצבא, מלבד חיילי שח"ר והנח"ל החרדי, להשתתף באירועים שיכללו שירת נשים כל עוד אלה מוגדרים כטקסים רשמיים. עומד ביניהם גם כנס חירום שערך הרב פרץ לרבנים הצבאיים נגד אפליית נשים, בין היתר בעקבות פרשת היריקות בבית שמש.

למרות המלצתו של פרץ, גורמים בחיל האוויר הסבירו אמש ל"הארץ" כי מסקנות חד-משמעיות לגבי המשך שירותו של ראב"ד יתקבלו רק לאחר בחינה מעמיקה וממושכת יותר של העניין ולא באופן מיידי.

עדיין לא ברור כיצד ינהג נחושתן, מפקדו הישיר של ראב"ד, החושש מהאפשרות שהדחתו תגדיל את הנזק שנגרם למוניטין של פרויקט שח"ר בציבור החרדי, ובפרט לפרויקט "שח"ר כחול" בחיל האוויר. עם זאת ראב"ד מבקש להמשיך להיות ממונה על שח"ר כחול, בטענה שתוכנית זו תשמור על הכללים הקיימים כיום.

סגן אלוף רם משה ראב"דצילום: תצלום: גיל כהן-מגן

מקורביו של הרב ראב"ד אמרו ביחס להמלצה שהעביר הרב פרץ לאלוף נחושתן כי מדובר בהתערבות של הרב הראשי לצה"ל בענייני שירות חרדים, שאין לו כל נגיעה אליהם. מקורות בצה"ל מסרו כי לא צפויה נקיטת צעדים משמעתיים נגד ראב"ד, שלדבריהם ימשיך בתפקידו כרב חיל האוויר ויסיים אך ורק את תפקידו בתוכנית לשילוב חרדים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בעקבות התנהלותו של רב חיל האוויר זימן הרבצ"ר את הקצין לבירור נוקב, ובסיומו העביר את המלצותיו למפקדיו בחיל האוויר, אשר ממשיכים בבירור".

בתוך כך, גורמים דתיים בצה"ל בעבר ובהווה מתחו ביקורת חריפה על החלטתו של הרב ראב"ד לפרוש מפרויקט שח"ר, בנימוק שלפיו חלו בתוכנית שינויים ועל רקע חידוד ההנחיות ביחס לשירת נשים בצה"ל.

שלשום פורסם מכתבו של ראב"ד, שהופץ לרבנים צבאיים ולחיילי שח"ר, ובו הודיע כי הוא פורש על רקע דיונים בצמרת הצבא בשינוי תנאי השירות של החיילים, שעלול לפגוע באורח חייהם החרדי וב"יראת השמים" שלהם.

בחזית המבקרים עמד הרב הצבאי לשעבר, תת אלוף במילואים ישראל וייס, שאמר אמש ל"הארץ" כי "הלויאליות של ראב"ד כלפי המערכת שואפת לאפס. הייתי משחרר אותו מצה"ל כבר לפני שנים". הרב וייס העריך כי ראב"ד ממילא נמצא בדרכו לפרוש מהצבא ולכן התפטר מליווי הפרויקט. אחד ממקורביו של הרב ראב"ד מסר בתגובה לדברים כי "הרב וייס, שהסתכסך בזמן שירותו עם כל צמרת הצבא ועם כל צמרת הרבנות הצבאית, ממשיך לנסות ולזרוע פלגנות וסכסכנות גם כשהוא מחוץ למערכת".

תת אלוף רפאל פרץ, הרב הצבאי הראשי (במרכז התמונה)צילום: תצלום: ניר כפרי

גורם הקשור לפרויקט כינה את החלטתו של ראב"ד להתפטר מהפרויקט אך להישאר בתפקידו בחיל האוויר "הפגנה ריקה". "חיילי שח"ר פטורים מאז ומתמיד מכל פעולת הווי ומכל טקס רשמי", אמר, "למה הוא מסמן את שח"ר כשהוא יודע שזו יחידה של גברים בלבד? הוא עשה דבר נורא בכך שגרם לתחושה שיש פגיעה בחיילי הפרויקט. זו דמגוגיה שפלה ותרגיל מכוער נגד ראש אכ"א ונגד הרב הצבאי הראשי". גורם נוסף הקשור לפרויקט הביע צער על "עבודה קשה של שנים שיורדת לטמיון".

מקורביו של ראב"ד מסרו בתגובה כי לא נמצא כל פגם ב"שח"ר כחול" במסגרת חיל האוויר, וכי הרב ראב"ד מבקש להמשיך להיות ממונה על התוכנית במקביל לשירותו כרב הראשי לחיל עד סוף השנה.

התפטרות הרב ראב"ד הביאה לשיאה את התסיסה הפנימית ברבנות הצבאית, שנובעת בין היתר מטענות רבנים בה על פשרנותו של הרב הצבאי הראשי, תת אלוף רפאל פרץ. הרב פרץ תמך בנוסחה שגיבש צוות בראשות ראש אכ"א ביחס לשירת נשים, ולפיה חיילים דתיים יורשו להיעדר מאירועי תרבות שבהם נשים שרות, אך יחויבו להשתתף בטקסים רשמיים הכוללים שירת נשים.

הרב וייס ציין כי הסתייג תחילה מהמלצות הוועדה, אולם שינה את עמדתו לאחר שקיבל כמה הבהרות ביחס אליהן. "אני חותם על הפקודה כפי שהיא נכתבה ועם הדגש שניתן בה ושומר על שיקול הדעת של המפקדים", אמר. וייס מגבה גם את ההחלטה שהופיעה כנספח להמלצות, המחייבת רבנים אזרחיים לקבל אישור להופיע בפני תלמידיהם שבשירות צבאי פעיל.

לדבריו, על אף שההמלצה הגבירה את המתיחות ברבנות הצבאית היא נועדה ליצור סדר ולא למנוע מרבנים להופיע בפני תלמידיהם. ראב"ד החרים את המפגש שהתקיים שלשום למאות חיילי תוכנית שילוב החרדים בצה"ל, המשרתים בחיל האוויר וחיל הים ובאגפי המודיעין וכוח האדם. הרב פרץ הבהיר במפגש כי לא תיפגע "יראת השמים" של החיילים, וכי במסגרת התוכנית תימשך ההקפדה על כללי הצניעות. "אני פועל כמה שיותר כדי שהעולם שלכם לא ייפגע: הלימוד, ההלכה, הבית, הצניעות", הדגיש, "אנחנו נדאג לזה תמיד". ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אורנה ברביבאי, הדגישה כי "צה"ל הוא מקום המפגש המשמעותי של החלקים השונים באוכלוסייה הישראלית. זה עלול לעורר התנגשויות, אך יכול גם להוות כר אמיתי לצמיחת לכידות".

הרב וייס גיבה אמנם את הרב פרץ על עמדתו, אך מתח ביקורת על ניסיונותיו להתעמת עם רבנים צבאיים ואזרחיים, שערערו על סמכותו וביקשו להתערב בנעשה בתוך הצבא.

"הרב פרץ עושה עבודה מקסימה ומקדיש לילות כימים כדי להתמודד עם הבעיות, אבל זה בתוך הצבא פנימה", אמר וייס, "הגיע שלב שבו הוא צריך לצאת לתקשורת, כי הדממה המתמשכת שלו עלולה להיות לו לרועץ. הוא היה צריך לצאת עכשיו אל האומה, להשתיק את העמימות שמייצרות תנועות ואמירות לא אחראיות מחוץ לצבא ולהכריז: אלה גבולות הגזרה של ההלכה". הרב וייס הוסיף כי הרב פרץ צריך להתייעץ עם רבנים בכירים מחוץ לצבא כיוון שחלקם עשויים לגבות את עמדותיו.

הרב וייס סיפר כי בהיותו רב צבאי ראשי פגש בצוערים דתיים ששיתפו אותו בעמדת הרבנים שלהם, אך הבהיר להם את עמדתו וחשיבותה וציין כי היא הקובעת. "עמדתי עם כל סימני הקריאה הנדרשים ואמרתי שבצבא ההגנה לישראל יש מרא דאתרא אחד, יש רב אחד, ורק אני אפסוק את ההלכה בצבא", הדגיש. "אני מעריך את הרבנים, אבל בסוף יש פוסק אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ