רויטל בלומנפלד

קבוצה של תושבים בבית שמש הגישה היום (חמישי) ערר על החלטת הוועדה המחוזית ירושלים לאשר בניית 1,800 יחידות דיור ציבוריות ברמת בית שמש, המיועדות לקהילה החרדית בלבד. על פי כתב הערר, "העוררים, המייצגים את עניינם של אלפים מתושבי העיר בית שמש, מבקשים להציל את עירם, הן מפני תנופת בנייה דורסנית המאיימת לפגוע באופן בלתי הפיך בערכי טבע מהיפים בישראל והן מפני תוכניתם המשותפת של השלטון המרכזי והשלטון המוניציפלי, לייעד את שכונת רמת בית שמש ג-2 לאוכלוסיה חרדית בלבד, זאת, מבלי שנתקבלה על כך החלטת ממשלה, וללא סמכות כדין".

העוררים, הנמנים עם כלל המגזרים: דתיים לאומיים, חילונים ואף חרדים, חלקם תושבים ותיקים בבית שמש וחלקם עולים חדשים, כתבו בערר כי "התכנית "נתפרה" מראש עבור האוכלוסייה חרדית, "תוך הדרת אוכלוסיות אחרות". עוד נכתב בערר כי "מדיניות זו לא פורסמה באופן רשמי, והיא נרקמה בחדרי חדרים, מבלי שלציבור ניתנה הזדמנות להתנגד לה או לתקוף אותה, ומבלי שנערך בנדון זה דיון ציבורי נאות או דיון ציבורי כלשהו", זאת בהתייחס לתמיכתו הגלויה של ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול ממפלגת ש"ס וכן של מינהל התכנון בתוכנית הבנייה החדשה. העוררים טוענים כי הופעלו לחצים פוליטיים על הדרג המקצועי במינהל התכנון, כפי שנכתב בערר כי זה "קיבל החלטות פגומות מן היסוד לכל אורך הדרך".

הפגנה נגד הדרת נשים בבית שמש, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מלבד ההתנגדות לתוכנית הנדל"ן הגדולה, מתייחס הערר גם לנושאים אחרים, בין היתר לבעיות תחבורה חמורות בכבישים הסובבים את רמת בית שמש, במיוחד כביש 38, שיחריפו עם תוספת יחידות הדיור החדשות. הערר הוגש באמצעות עו"ד רפי אטינגר ממשרד אזולאי, אפיק, אטינגר ושות' נגד הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בית שמש ומשרד הבינוי והשיכון. הוא הוגש על ידי "פורום שמש יהודה לאיכות הסביבה ולקיימות", "מטה התושבים להצלת בית-שמש" ונוספים שהיו בין 7,400 תושבי בית שמש שהגישו התנגדותם לתוכנית, אשר לטענתם, נדחו באופן מיידי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

שכונת רמת בית שמש החרדיתצילום: דודו בכר

התושבים מבקשים להדגיש כי אינם מתנגדים למגורי חרדים ברמת בית שמש, אלא דורשים לפתוח את השכונה החדשה לכשתיבנה, לכלל האוכלוסייה. אלי ונונו,תושב ותיק בבית שמש ויו"ר "פורום שמש יהודה" מסר כי "מה שהם הולכים לעשות זה פשוט פשע. משנים את הצביון של העיר הזאת, שהייתה פתוחה בעבר לכל המגזרים, לעיר מאוד חרדית. ראש העיר מתפאר ואומר אני בונה גם 2,200 יחידות דיור ל'אוכלוסיה האחרת', כלומר הפכנו אנחנו ל'אוכלוסיה האחרת', כאשר לאוכלוסיה החרדית הוא בונה למעלה מ-30 אלף יחידות דיור".

צבי ווליצקי, חבר מועצת בית שמש לשעבר, שכתב את ההתנגדות העיקרית, לדבריו "מתוך ידע פנימי שיש לי מהעירייה" הצטרף לדבריו של ונונו. "היום 65% מתושבי בית שמש אינם חרדים, הדעת אינה נותנת שיקצו דירות רק לחרדים - יש ריבוי טבעי של העיר, יש דור נוסף של ילידי העיר שרוצים לקבוע את ביתם לצד הוריהם והפתרונות שראש העיר מציג לנו היום זה לעג לרש., 200 דירות פה, 300 שם, כאשר הוא מדבר על 30 אלף יחידות דיור לחרדים בלבד, שזה כפול ממה שיש היום בכל בית שמש. זה בלתי נתפס שבמדינה שלנו היום אפשר לקבוע כללים כאלו. וזאת הכתבה של ראש הממשלה, בהתאם להסכם הקואליציה שנחתם לפני שלוש וחצי שנים בין אגודת ישראל למפלגת הליכוד בכנסת וקבע שעתודות הבנייה בבית שמש יוקצו לציבור החרדי. כיום, כאשר שר הפנים מש"ס, שר השיכון מש"ס וראש העיר מש"ס, והם לא מתייעצים עם אף אחד, אנחנו נאלצים לגונן על עצמנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ