רב חיל האוויר מתנצל: רוצה להישאר בתפקידי

במכתב ששלח לראש אגף כוח אדם ומפקד חיל האוויר ציין כי הוא מעוניין להמשיך עד תום הכהונה, אך הבהיר כי לא ישוב לתכנית שילוב החרדים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

סא"ל רם משה ראב"ד, שהתפטר מתפקידו כמלווה תוכנית שילוב החרדים בצה"ל, שלח היום (חמישי) מכתב התנצלות לראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי, ולמפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, ובו הבהרה של האירועים האחרונים.

במכתבו ציין ראב"ד כי הוא מעוניין להמשיך לשמש בתפקידו, כרב חיל האוויר, עד לתום כהונתו ושירותו בצה"ל בקיץ הקרוב. עם זאת, סא"ל ראב"ד לא חזר בו מכוונתו לפרוש מתוכנית שילוב החרדים בצה"ל.

במהלך השבוע הבא תתקיים לסא"ל ראב"ד שיחת בירור עם מפקד חיל האוויר, בה יתקבלו החלטות הנוגעות להמשך שירותו ותפקידו בצבא. גורם צבאי הסביר כי רב חיל האוויר הבהיר כי בכוונתו "להישאר בתפקיד עד הסוף, אך לא לשח"ר. לשם הוא לא יחזור".

רב חיל האוויר ראב"דצילום: דובר צה"ל

מוקדם יותר השבוע, פורסם באתר לדעת.נט מכתבו של סא"ל ראב"ד, שכתב כי "בחודשים האחרונים החליטו באכ"א לפתוח את הכללים לבדיקה ולעיון מחדש. הייתי שותף לדיונים האלו, והתעקשתי לשמור על מה שסוכם. בטיוטה האחרונה של הכללים החדשים, ראיתי שהושמטו סעיפים שנועדו לשמור על יראת השמיים של החיילים, וכן נוסף סעיף שמתיר פעילות שעלולה לפגוע ביראת השמיים.

נכון, הדברים עדיין לא סוכמו ואף הובטח לי שידונו בהם שוב, אך במצב הנוכחי איני רואה את עצמי יכול להיות חלק מהנהלת התכנית בתפקיד רב ויועץ. אני מקווה שהאחראיים יקבלו החלטות שיעצבו את התכנית כך שיתאפשר לאדם חרדי שהחליט לצאת לפרנסתו והתייעץ עם רבותיו, להגיע לתוכנית שח"ר".

סא"ל ראב"ד שימש כאחד ממנסחי הכללים שהתוו את מדיניות שילוב החרדים בצה"ל עם התחלת הפרויקט. בין היתר מדובר בהתחייבות על שירות עם כללי צניעות מתאימים (קרי שלא בסביבת נשים), התאמת התפריט הצה"לי לכשרות מהדרין וכן רכישת מקצוע לחיילים שיוכל לשמש אותם גם לאחר שירותם הצבאי. בתקופה האחרונה בחנו באכ"א שינויים הקשורים למדיניות שילוב חיילי התכנית, בין היתר הנוגעים לשירות גברים ונשים באותה סביבה.

לאחר שראב"ד הרגיש כי שינוי המדיניות אינו עומד בקנה אחד עם עמדותיו ועם השקפת עולמו כלפי מהות התכנית ואופן יישומה, הוא החליט להפסיק לשמש כמלווה התכנית וכאחראי על הגיוס אליה. בצה"ל הבהירו לאחר תחילת הפרשה והעיסוק התקשורתי בנושא, כי סגן אלוף ראב"ד ימשיך לשמש כרב חיל האוויר עד למועד יום פרישתו. עם זאת, יממה לאחר מכן, כבר זומן ראב"ד לבירור עם הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, שהמליץ להדיחו.

מצה"ל נמסר בתגובה: "פרויקט שירות חרדים- "שח"ר" הינו חלק מהמאמץ הלאומי לגיוס כלל מגזרי החברה הישראלית ובכללם הציבור החרדי. בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בהיקף בני המגזר החרדי המתגייסים לצה"ל ושילובם במסלולים שונים בכלל זרועות הצבא, צה"ל רואה בכך חשיבות ופועל להרחבת היקף המתגייסים. דובר צה"ל מבהיר כי התנהגותו של רב חיל האוויר עומדת בניגוד לנורמות המקובלות בצה"ל, ובימים אלה מתקיים בירור בנושא."

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ