כתבים בקול ישראל: נכפו עלינו תחומי סיקור חדשים

הכתבים מתקשים להסביר את הצעד. "לאף אחד לא ברור למה זה נעשה", אומר כתב ברשת ב', "בתחושה שלנו זה צעד שכל תכליתו להפחיד"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

שינוי תחומי סיקור שנכפה השבוע על עשרה עיתונאים ברשת ב' של קול ישראל, שאולצו להחליף את תחומם בן לילה, מעורר חששות בקרב העיתונאים. "לאף אחד פה לא ברור למה זה נעשה באופן שבו זה נעשה, מעכשיו לעכשיו, בלי לשאול לדעתנו, בלי לתת שהות מינימלית לחפיפה. בתחושה שלנו זה צעד שכל תכליתו להפחיד. כשהאדמה רועדת ואף אחד לא בטוח, נוצר פחד", אומר כתב רשת ב' של קול ישראל ולצדו אנשי מערכת נוספים.

הכתבים מתקשים להסביר את הצעד הזה, שנעשה לדבריהם בחיפזון גדול. "נשארנו עם תחושה חמוצה", אומר חבר מערכת אחר. "אנשים מסתובבים בלי מוטיבציה, ממורמרים. על גבך עשו מהלכים ואיך לך דבר לעשות עם זה".

בתחילת השבוע הודיעה רשות השידור על סבב חילוף כתבים רחב היקף במערכת החדשות של רשת ב'. במסגרת זו הוחלט שאמוץ שפירא, כתב ועורך, ישמש כתב לענייני משפט; כתב השטחים אופיר ברק יסקר את הכנסת במקום רן בנימיני שיהפוך כתב כלכלי; שי זילבר, כתב אזור ירושלים, יהפוך לכתב משטרה בעיר ואת מקומו ככתב מוניציפלי יתפוס העורך הוותיק מנחם כהן.

קורן. מונה לתפקיד לפני כשבוע וזימן מיד את הכתביםצילום: אהוד שטמלר / דוברות רשות השידור

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עוד הוחלט כי יצחק פרי, כתב תעופה, ישמש גם כתב לענייני תחבורה; ורד ינון, עד כה כתבת צרכנות, תשמש כתבת לענייני שיכון, תמ"ת ותעשיינים לצד תיק הצרכנות; אפרת וייס כתבת המשטרה תהפוך לכתבת מתנחלים ודקלה אהרון, כתבת כללית, תהיה כתבת לענייני דתות.

בעקבות ההודעה הלאקונית על החילופים סוערות הרוחות ונשמעות טענות לניסיון השפעה בלתי הולם על עצמאות הכתבים ודרכי עבודתם. לדברי אנשי המערכת, ימים ספורים אחרי שמונה יאיר קורן למנהל רשת ב', לפני כשבוע, הוא כינס את כתבי ועורכי דסק החדשות. בשיחה דיבר על הכוונה לעשות סבב חילופים בעתיד ושאל כל אחד מהם מהם התחומים המושכים אותו מקצועית. ביום שני האחרון אחר הצהריים נקראו שנית הכתבים בדחיפות לפגישה עם קורן. בפגישה הוגש להם מכתב שבו נמסר להם תחום עיסוקם החדש. תוקף השינוי הוגדר "החל ממחר", בלי שניתנה להם שהות לערער על ההחלטה, לעזוב את תפקידם בצורה מסודרת ולעשות חפיפה בתפקידם החדש.

אולפן קול ישראלצילום: אוריה תדמור / ג'יני

"כל הדרך שבה זה נעשה היא לכל הפחות עקומה", אומר אחד מהם. "לכל הפחות ניתן להרים גבה, אם לא לתהות על דברים חמורים יותר. זורקים אנשים למקומות שלא קשורים אליהם ונותנים בקושי חצי יום להתארגן. זאת לא נראית החלטה מקצועית או כזאת שהמניע לה הוא מצוינות".

עורך בדסק החדשות מתאר תחושה קשה עוד יותר: "מנהלים מדיניות של הפחדה ואין ספק שזה מצליח", הוא קובע. "אפשר להבין את הרצון לשנות, יש החלפות שיש מאחוריהן היגיון, אבל ברור גם שזה נעשה מרצון לשדר שיש בוס חדש. יש פה מסר ברור שנועד לשרת מדיניות של הפחדה. רובנו פה רואים את זה כמעשה של שליטה. שלושה ימים קודם לכן נאמר לנו שיאיר קורן לא מתכנן צעדים דרסטיים, שהוא רוצה ללמוד - כבר למדת?".

מרשות השידור נמסר בתגובה לדברים: "סבב המינויים הוא צעד מקצועי מתבקש. הוא נועד לחדש ולרענן את עבודת המערכת, כדי להבטיח את הצלחתה של רשת ב' כרשת הציבורית המובילה בתחום החדשות והאקטואליה. מדובר בתהליך ממושך שלווה בהתייעצות עם גורמים רבים מאוד במערכת והתקבל בברכה במערכת החדשות של רשת ב'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ