סוף לנסיעות החיילים ברכבת בימי א' בבוקר

החל ב-22 לינואר, לא יוכלו חיילים לקבל כרטיסים בחינם בימי ראשון בין השעות 6 ל-9 בבוקר, בתחנות הרכבת הממוקמות מצפון לת"א

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

חיילים לא יוכלו לנסוע בחינם בימי ראשון בשעות הבוקר החל מעוד שבועיים, כך החליטו הערב (ראשון) צה"ל ורכבת ישראל, במטרה להתמודד עם העומסים בקרונות. החל מ-22 בינואר, לא יוכלו חיילים להעביר את כרטיסי החוגר שלהם בימי ראשון, בין השעות 6 ל-9 בבוקר, בתחנות הרכבת הממוקמות מצפון לתל אביב. על פי התוכנית, תעמיד הרכבת לרשות החיילים 300 אוטובוסים, שיסעו בין התחנות על פי מסלול קבוע מראש.

נמשכים השיבושים ברכבת

בצה"ל הסבירו כי האוטובוסים יסעו בכביש 6 ובמנהרות הכרמל, ועל כן לא צפוי שינוי משמעותי באורך זמני הנסיעות. בתקופה הקרובה לאחר ביצוע המהלך, מבקשים בצה"ל מהמפקדים להתחשב בחיילים, שעלולים לאחר.

צילום: שמוליק רחמני

בנוסף, הפיצו בצבא בין היחידות ובין הדרג הפיקודי את המדיניות החדשה, ומתחילת השבוע יחולקו לכלל החיילים גם מידעונים שיפרטו את ההסדר החדש. בעוד שבועיים יבצעו אנשי קבע ונגדים משימת סדרנות בתחנות הרכבת, כדי להכווין את החיילים לתחנות ההסעה הסמוכות. במטרה לעקוב אחר התוכנית תבוצע מדי יום שלישי ישיבת הפקת לקחים ובקרה, בהשתתפות נציגי הרכבת ונציגי הצבא.

בתוך כך, בצה"ל מגבילים בשנה האחרונה את נסיעות החיילים ברכבת, כי היא נחשבת ליקרה יותר והתשלום עליה נעשה פר נסיעה. מגבלה זו, שמונעת מהחיילים "למשוך" כרטיסים מהמסופים בתחנות הרכבת, כאשר הם עוברים באופן משמעותי את המכסה המותרת מדי חודש, מותאמת על פי פרופיל השירות של החיילים. היא מבחינה בין חיילים קרביים, לבין חיילים היוצאים מדי יום לביתם ולפיכך משתמשים בתדירות גבוהה יותר בתחבורה ציבורית בפרט וברכבת בכלל. כדי לעקוב אחר השימוש ברכבת, מתכוונים בצה"ל לערוך שיחות בירור למפקדי יחידות בהן יימצאו חיילים "סוררים", המשתמשים מעבר למותר ברכבת כאמצעי התחבורה העיקרי.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

אפשרות נוספת שנבחנת בצבא היא לקנוס כספית את היחידה בה חיילים "יפריזו בנסיעה ברכבת", לדברי קצין המעורב בגיבוש התוכניות. מדי שנה מעביר צה"ל לידי אגד ולשאר חברות התחבורה הציבורית כ-420 מיליון שקלים. לרכבת מועברים כ-130 עד 140 מיליוני שקלים, ובצה"ל מקווים שבעקבות המהלך תהייה הפחתה בתשלום.

"הרכבת ביקשה שנבחן גם את ימי חמישי (לאסור על נסיעת חיילים ברכבת, ג"כ) אבל ביקשנו לרדת מזה והנסיעה ממשיכה כרגיל", אמר הקצין. "לא מדובר על חוסר פתרון, אלא על פתרון חלופי. ביתר שעות היממה תתאפשר נסיעה רגילה ברכבת. כך לדוגמה אם חייל בנהריה רוצה להגיע לדרום, יחכה לו אוטובוס בתחנה בנהריה, וברגע שהוא יתמלא - הוא יצא, מקסימום תוך חצי שעה, ויגיע לבאר שבע". עוד נמסר כי כעת המהלך תקף עבור חיילים בסדיר ובקבע - אך לא לגבי חיילי מילואים ומועמדים לשירות ביטחון, שיוכלו להמשיך להשתמש ברכבת גם בשעות העומס בימי ראשון.

במקביל, החל מהיום תתאפשר נסיעה בחינם עבור לובשי המדים ברכבת הקלה בירושלים, וזאת נוכח השינויים בקווי אגד בעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ