מאות ילדי פנימיות מחכים לשיבוץ בבתי ספר

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מאות ילדים שהוצאו מבתיהם והועברו לפנימיות נאלצים להמתין שבועות ולעתים אף חודשים עד שישובצו בבתי ספר הסמוכים לפנימיות. גם לאחר השיבוץ עוברים הילדים, שחוו טראומה בעקבות הוצאתם מהבית, מסכת ייסורים בבתי הספר כאשר הם מגיעים אליהם לאחר שפתחו פערי לימוד ביחס לשאר התלמידים. כל זאת מכיוון שלא קיימות הנחיות ברורות מטעם משרד החינוך בנוגע לשיבוץ הילדים במוסדות וכך, בחלק מהמקרים, הילדים משובצים לבתי ספר מרוחקים שאינם בתחום הרשות המקומית בה נמצאת הפנימייה שלהם.

מסקירה שערכה לאחרונה העמותה לקידום הפנימיות הטיפוליות והשיקומיות בישראל, המאגדת עשרות פנימיות ברחבי הארץ, עולה כי בשנה האחרונה 600-700 ילדים המתינו זמן רב לשיבוץ בבתי הספר, כיוון שמועד הוצאתם מהבית לא תאם את מועד ההרשמה לבית הספר. כך, מנהלי הפנימיות נאלצו לעתים להפעיל לחצים כבדים על המוסדות שיקבלו אליהם את הילדים לאחר שההרשמה נסגרה. "מדובר בילדים שנמצאים במצב של הזנחה לימודית קשה", אמר יצחק שני יו"ר העמותה, שפנתה לשר החינוך גדעון סער בבקשה שייתן מענה למצוקת הילדים. "עד היום לא ניתנה הנחיה ברורה של משרד החינוך שתחייב לקבל אותם למסגרות החינוכיות. כך, המצב היום הוא שהמדינה, שהוציאה אותם מהבית כיוון שרצתה עבורם חיים טובים יותר, לא פועלת במישור החינוכי כדי להעניק להם עתיד טוב יותר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ד', בת 13.5, עזבה את ביתה ועברה לפנימייה לפני כמה חודשים. מאז השנה שעברה, בה למדה בכיתה ז', היא לא לומדת. לדבריה, בתקופה שבה גרה בבית לא השקיעה בלימודיה, וכעת היא חשה שבתי הספר מסרבים לקלוט אותה בשל הישגיה הנמוכים. "עברתי לפנימייה כשהציונים שלי לא היו טובים, כיוון שכמעט ולא למדתי, בהשפעת חבריי", סיפרה, "עכשיו אני מעבירה את הזמן בפנימייה בעיקר מול המחשב, ומבינה כמה חסרה לי שגרת הלימודים. אם רק ייתנו לי זמן מקום אני יודעת שאוכל להשתפר. הבנתי כבר שאצטרך להשלים את הפער ואני מוכנה לכך. אני רק מחכה שמישהו יסכים לקבל אותי".

מורדי גיגי, מנהל פנימיית ארזים בעמק חפר, מתח ביקורת על משרד החינוך שלא גיבש הוראה ברורה ביחס לקבלת ילדי הפנימיות לבתי הספר. "לפנימייה מגיעים ילדים מכל הארץ, והמסגרות במועצה האזורית שלנו מוגבלות במקומות", סיפר, "כך, השיבוצים לבתי הספר מתבססים על הקשרים האישיים שלי ושל הפנימייה עם מנהלי בתי הספר. לעתים אני מוצא את עצמי מתחנן שיקבלו ילדים ללימודים כיוון שרובם מגיעים לקראת חודשי הקיץ, כאשר ההרשמות כבר סגורות".

ממשרד החינוך נמסר כי "מדובר בפנייה כוללנית שאינה מאפשרת לערוך בירור. כשיתקבלו פרטים מלאים, הרי שהמשרד יוכל לערוך בדיקה יסודית ומקיפה ולתת מענה נקודתי ומיטבי לבעיה. בעניין זה יצוין כי השיבוץ, על פי חוק, נתון בידי הרשויות המקומיות ולפיכך בדיקות בנושא זה תיעשנה אל מול הרשויות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ