תושבי לקיה מנותקים מזרם המים זה שבועיים

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

תושבי לקיה שבדרום טוענים כי בשבועיים האחרונים הם נאלצים לחיות במשך מרבית שעות היממה ללא מים זורמים. זאת בעקבות גניבות חוזרות ונשנות של חלקי משאבות מים ומערכות בקרה מתאגיד המים שלהם, "נווה מדבר". התושבים טוענים כי התאגיד מספק להם מים זורמים במשך שעתיים בלילה בלבד, כך שעליהם לאגור מים לשעות רבות.

"כשאתה מתעורר בבוקר וצריך לשלוח את הילדים לבית הספר אתה נתקע בלי מים", סיפר תושב לקיה, סלמאן אלסנע, "רק לתושבים שמחזיקים מכלי מים על הגג יש מים. אלה תנאי מחיה בלתי נסבלים".

לפני כארבעה חודשים נגנבו חלקים מתחנת השאיבה בלקיה. חברת "מקורות" מימנה את חידוש הציוד, ובמקום אף הוצבה אבטחה. למרות זאת, כעבור זמן קצר נגנבה מערכת הבקרה במקום, וכך נגרמות כיום תקלות באספקת המים לתושבים.

"פניתי לכל האחראים על עניין המים", סיפר תושב לקיה, מרעי אלסנע, "כולם טענו שהמשאבה המרכזית נגנבה כמה פעמים והוחלט לא לקנות אותה יותר. מלבד זאת, המשטרה מתנגדת לשלם דמי שכירות או שמירה לבעל השטח עליו ממוקמת המשאבה. כך התושבים סובלים בשל ההתנהגות הרשלנית של התאגיד".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מנתוני התאגיד עולה כי מלבד גניבת התשתיות קיימת בלקיה גם מצוקה קשה של גניבות מים. בנוסף, התברר כי מוסר התשלומים של היישוב הוא נמוך, מה שמעורר את זעמם של התושבים שמשלמים. "אנו קבוצה שמשלמת את החשבונות בזמן וללא דיחוי", הדגיש מרעי אלסנע, "אנו מתנגדים להטלת עונש קולקטיבי בגלל קבוצה מסוימת שלא משלמת".

ב"נווה מדבר" עובדים על פרויקט למיגון תחנת השאיבה, שיכלול אמצעי הגנה אלקטרוניים שיקשו על הגנבים. מהתאגיד נמסר בתגובה כי "עקב חבלות חוזרות ונשנות במרכז אספקת המים של לקיה נוצר מצב זמני שלחלק מהשכונות, בחלק מסוים של היממה, יש בעיה מהותית של לחץ מים. אין מדובר בהפסקות מים ממושכות. אנו מקווים שבימים הקרובים רשות המים תאשר לנו לשקם את מרכז המים, בשילוב מיגון ומודל אבטחה ייחודי שימנע המשך פגיעה חוזרת במרכז המים של היישוב".

בקואליציית הארגונים החברתיים "שותפות-שראקה" הפועלים לשוויון יהודי-ערבי בישראל, הביעו מחאה על מה שהם מכנים "זלזול מתמשך וממסדי בזכויות האדם הבסיסיות של האזרחים הערבים-בדואים במדינה": "העובדה כי תושבי לקיה נאלצים לחיות שעות רבות ביממה ללא מים זורמים מעידה על זלזול בתנאי מחייה בסיסיים של התושבים, הן מצד התאגיד האחראי לאספקת המים והן מצד המשטרה שלא מספקת אבטחה כראוי ולא מייחדת משאבים נדרשים עבור שמירה על זכותם של האזרחים למים זורמים. מציאות בה אין לאנשים מים זורמים היא בבחינת מצב מדומיין עבור אזרחי ישראל היהודים, מה שמעיד על פערים בלתי נסבלים בין אחריות המדינה לתנאי מחייה מכבדים ולזכויות ראויות עבור מרבית אזרחי ישראל היהודים לעומת ההזנחה השיטתית כלפי אזרחים בדואים". 

תגיות:

תגובות