בניגוד להבטחות: תושבים חוזרים מתקשים לייבא מכוניות

בשנה החולפת חזרו יותר מ-8,000 ישראלים - ירידה בהשוואה לשנתיים הקודמות. חלקם טוענים: המדינה הופכת את ההליך למתיש ומבלבל

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

למרות שגם ב-2011 חזרו לארץ אלפי ישראלים, רבים מהם מעידים על קשיים בתהליך הקליטה. בשנה החולפת חזרו 8,492 תושבים ישראלים. מדובר בירידה נוספת בכמות החוזרים בהשוואה לשנה הקודמת לה ולשנת 2009, בה שבו לארץ קרוב ל-12,000 איש - מספר שיא של תושבים חוזרים, שנבע ממבצע שנת ה-60 לישראל, שהציע לחוזרים הטבות רבות.

משפחות רבות שחזרו העידו כי לצד הגעגועים למשפחותיהם ואפילו לצביון הישראלי, ההטבות והתמיכות הממשלתיות הרבות שהוצעו להם, כחלק ממדיניות משרד הקליטה בשנים אחרונות שנועדה "להחזיר מוחות ישראלים הביתה", שכנעו אותם לחזור. אולם לאחר שחזרו לארץ וביקשו לממש את ההטבות העיקריות שהובטחו להם, נתקלו בקשיים רבים.

כך למשל בהטבת "יבוא רכב אישי" - המאפשרת לתושבים החוזרים לייבא את רכבם לארץ בפטור מתשלום מס קנייה ובתשלום מס מכס מופחת. ההטבה אטרקטיבית במיוחד עבור משפחות שהתניידו עד רגע עזיבתם בשני רכבים, ועומדות בפניהן הוצאות רבות עם שובם לארץ. אולם רשימת ההגבלות הארוכה על הטבה זו, מאפשרת בסופו של דבר למעט מאד ישראלים לממשה. כלי הרכב חייב להיות בן 48 חודשים בלבד מיום ייצורו או מהמועד בו החל לנסוע לראשונה בדרכים במדינת חוץ, וכן מותר רק לאחד מבני הזוג לייבא רכב אחד למשפחה, כאשר רק הוא היחיד שרשאי לנהוג בו במשך תקופה של 4 שנים. גם יצרן הרכב חייב להיות קשור בחוזה בר תוקף עם יבואנים מורשים מסויימים בארץ.

"מאוד הרתיע אותנו שכלי הרכב חייב להיות ברשימת המותרים לייבוא לארץ. זה נותן במפורש ליבואני רכב מסויימים עדיפות בארץ, וכוח להלחם במי שמתחרה בהם בייבוא אישי" אמר יוסי, איש היי-טק שחזר לאחרונה עם משפחתו לארץ לאחר 11 שנה בבוסטון.

מתוך אחד הסרטונים של משרד הקליטה הקורא לישראלים לחזור ארצה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אולם הטענה המרכזית העולה בקרב התושבים החוזרים ויוסי בינהם, היא באשר לסידורי הבאת הרכב לארץ. "יכולתי להביא את הרכב שלי איתי, אבל מכרים שעברו את התהליך לפני הבהירו לי שאני לא אצא מזה אם לא אשלם עמלה למאכר פרטי. אפילו בשיחות הטלפון שעשיתי למוקד של משרד התחבורה בארץ, אמרה לי הפקידה הממשלתית ש'הדרך היחידה לעשות את זה ולצאת שפוי, זה לשלם למאכר שיעשה בשבילך את העבודה'. זה ממש לא מוסרי בעיניי, אנחנו חוזרים לארץ אבל לא רוצים לבוא למקום שהכל בו תלוי בקומבינות וקשרים, אנחנו רוצים לחזור למדינה מסודרת, שיש בה חוק אחד מסודר", הוסיף.

גם אורלי ואריאל ששבו מקליפורניה לפני כשנה עם בנותיהם מספרים על קשיים זהים. "הבעיה היחידה בחזרה היא שלא היה ברור כל כך מה ההטבות, במיוחד בכל נושא הרכב. לא ידענו איך להביא את הרכב, מה התנאים, ולא ידעו לומר לנו במשרד הקליטה. לא היה מידע חד משמעי, כל אחד העביר אותנו לאחר, ולאתרי האנטרנט השונים", אמרה אורלי וסיפרה אף היא כי הופנתה לשירותי המאכרים הפרטיים. "הבנו שיש מאכרים פרטיים, גם מחברים וגם מאתרים שונים שהפנו אותנו אליהם. ביררנו עם אחד מהם, הוא אמר שיעריך את שווי הרכב שלנו והציע אפילו שיגיד במכס בארץ שהאוטו עלה יותר, כדי שיתנו לנו הנחה יותר גדולה במשרד הקליטה בארץ והוא יקבל אחוז גדול יותר של עמלה. אבל בסוף ויתרנו כי התברר שהרכב שלנו לא ברשימת הרכבים המותרים לארץ".

במשרד הקליטה הסבירו כי ההטבה ניתנת על ידי משרד התחבורה ורשות המיסים. ממשרד התחבורה נמסר כי "המדיניות היא לעודד רכישה או ייבוא של רכב חדש שהוא בטיחותי. לתושב החוזר יש הקלה, הוא רשאי לרשום רכב שטרם חלפו לו 48 חודשים, לעומת אזרח ישראלי המוגבל ל24 חודשים בלבד". במשרד התחבורה מכחישים מכל את טענות התושבים החוזרים לשימוש בשירותי המאכרים הפרטיים בחסות משרד התחבורה, אולם עובדים במשרד התחבורה דווקא מאשרים את תופעת השתלטות המאכרים הפרטיים תוך העלמת עינם של המחליטים במשרד. "זה לא שאנחנו ממליצים על מאכרים אבל זה תחום פרוץ ולא מוסדר שמאד מוכר למשרד. יש מלחמה פנימית במשרד אם למסד את שירותי המאכרים או לא, כי ידוע לנו שהמון אנשים נעזרים בשירותיהם, כשהם אינם אמורים בעצם", אמרה אחת העובדות.

הטבה נוספת לתושבים החוזרים חלה על תשלום פדיון בריאות. על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, תושבים ישראלים בוגרים (מעל לגיל 18) ששהו בחו"ל למעלה משנתיים ולא שילמו דמי ביטוח בריאות, ישלמו פדיון בריאות בסך של 9,630 ש"ח לאדם מיד עם שובם לארץ באם ירצו לקבל שירותי בריאות שונים. משרד הקליטה אפשר למשלמים עד סוף השנה הנוכחית לקבל החזר כספי מלא, כאשר חצי מהסכום מוחזר עם ביצוע התשלום והיתרה מוחזרת שנה מיום חזרתו של התושב לארץ. תושבים המחליטים לא לשלם את הפדיון, נאלצים להמתין תקופה של עד שישה חודשים בארץ ללא כל שירותים רפואיים.

"הקנס שהיינו צריכים לשלם כתוצאה מזה שלא היינו בארץ מאד לא מובן. זה פדיון מאד גבוה שמגיע לקרוב לעשרים אלף שקלים לשני אנשים שרק עכשיו חזרו לארץ", אמר חגי שחזר עם משפחתו מיוסטון לאחר 10 שנים. "ואם הם טוענים שהם מחזירים, אז המדינה לא מרוויחה מזה כלום, רק הופכת את החזרה שלנו לארץ למתישה ומבלבלת. כתוצאה מזה שלושה חודשים לא היינו מבוטחים בכלל".

בעיה נוספת היא עבור אלו שנשללה מהם זכות התושבות לאחר חמש שנים, כחוק. אורלי ואריאל שילמו מדי חודש מס בריאות בארץ למרות שהתגוררו בקליפורניה, וכשחזרו לארץ בשנה השישית, גילו שהם צריכים לשלם מיידית כ-20 אלף ש"ח לקבלת שירותים רפואיים "שילמנו כל התקופה עד שאמרו לנו שלוקחים לנו את התושבות. כשחזרנו הבנו שאין לנו זכויות ותנאים יותר ושאנחנו נכנסים לתקופת צינון מול קופת החולים, או שנשלם ויחזירו לנו. אבל למה אני צריכה לשלם כל כך הרבה כסף ולקוות שביטוח לאומי יחזיר לנו את הכסף? למה מענישים אותנו? אנחנו שילמנו חמש שנים, לא ביקשנו כסף מהמדינה. אם אתם רוצים לעודד אנשים שיחזרו לארץ אז תנו להם את ההטבות. יכולנו ללכת לבית חולים במעמד עובדים זרים, ושהם יחפשו מי שישלם את זה", אמרה.

אורלי, כמו תושבים חוזרים רבים, החליטה שלא לשלם את הפדיון, וביטחה עצמה ואת משפחתה בביטוחים פרטיים. על פי נתוני משרד לקליטת עלייה, רק 1,122 תושבים חוזרים מתוך 5,730 בשנה האחרונה שילמו פדיון בריאות, ושאר התושבים, ככל הנראה תרמו מכספם להעשרת תעשיית ביטוחי החיים הפרטיים. דני זקן, מנהל אגף ביטוח ובריאות במוסד לביטוח לאומי אמר בתגובה כי "נשפכו הרבה מאד מילים בנושא הזה, גם בדברי החקיקה וההסבר. בעבר הגיע הסכום לחמישים אלף שקלים ולשמחתנו הוא ירד משמעותית. הרציונל שעומד מאחורי זה הוא שאנשים שאין בכוונתם להשאר בארץ לא יקבלו טיפולים. המחוקק בדק את הנושא לעומק ומצא שיש עומס תקציבי. הסעיף הזה הוא בחוק, וכמו בכל חוק יכול להיות מצב שאנשים יפגעו. אבל יש פה משהו מידתי, תמיד יהיו כאלו שאין להם את הסכומים האלו. גם אם זה יהיה מחצית מהסכום הם יתלוננו שאין להם ויפגעו מזה. אבל אלו הם הכללים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ