הכנס הגניקולוגי יישאר לגברים בלבד; כנס לנשים בקיץ

מכון פוע"ה (פוריות ורפואה לפי ההלכה) הודיע כי הכנס יהווה "חלק בלתי נפרד" מהכנס לגברים שייערך מחרתיים וספג ביקורת בשל הדרת הנשים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

מכון פוע"ה - לפוריות ורפואה על פי ההלכה, נכנע ללחץ הציבורי והודיע היום (שני) כי יערוך כנס נשים בקיץ, שיהווה "חלק בלתי נפרד" מהכנס השנתי שיערך מחרתיים, בו ישתתפו רק רופאים גברים. כזכור, תחילה לא הורשו להשתתף בכנס גניקולוגיות, וחלקן אף התבקשו למצוא מרצים גברים שיופיעו בו במקומן. אולם הביקורת הציבורית הכבדה והחרמת הכנס על ידי כמה רופאים מומחים, הביאו בסופו של דבר להתקפלות, החלקית לפחות, של המכון.

בהודעה הרשמית של המכון שהופצה הערב נאמר בין השאר כי "ההחלטה באה בעקבות הרצון של מכון פוע"ה להפגין אחדות בעם ישראל ולהוכיח כי הרצון של המכון הוא להאדיר נשים ולא להדירן בשום אופן, כפי שהוא נוהג מיום היווסדו". עוד נכתב כי "מכון פוע"ה חרט על דגלו את נושא האחדות בעם ישראל ולכן כואב לנו מאד הפירוד והקיטוב שמנסים גופים שונים להוביל בגל העכור של 'הדרת נשים'. למרות זאת, בעקבות הצפת הנושא, קיבלנו חיזוקים רבים מהציבור על עמידתנו בעקרונות ההלכתיים שהיו לנגד עינינו בהכנת הכנס, שמירתנו על גדרי הצניעות, ועל התחשבותנו ברצונו של קהל משתתפי הכנס העצום".

בהמשך ההודעה תוקף המכון את הביקורת הציבורית. "מלבד הקולות הצעקניים על הפגיעה בנשים בכך שאין מרצות בכנס, שמענו גם קולות שפויים של נשים. מדובר בנשים שאומרות שהן מבינות את הצורך בכנס לציבור הרחב על פי אמות המידה הנהוגות מאז הקמת המכון, אך הן מבקשות שתהיה גם אפשרות לנשים לשמוע מרצות מהשורה הראשונה בשיח של נשים לנשים", נאמר.

הפגנה נגד הדרת נשים בחודש שעברצילום: מיכל פתאל

פתרון הגישור שהציג מכון פוע"ה נרקם על ידי לילי בן עמי, יו"ר ארגון "מתפקדות - הלובי לשיוויון בין המינים" ולימור לוי אוסמי, החברה בארגון ובעלת בלוג בפורום "נשים מדברות אמהות". השתיים פנו למכון לפני כשבוע והציעו פתרון המגשר בין שני הצדדים, בפתיחת מושבים מקבילים לנשים בזמן הכנס ביום רביעי הקרוב.

מהמכון נמסר כי פתרון זה נבדק מול הרב מנחם בורשטין, ראש המכון, ובשיתוף עם רבנים חברי המכון ורבנים בציבור החרדי לגווניו, שהודיעו כאמור על קיום כנס נוסף. "זה התחיל משתי נשים דתיות שפנו אליי לבלוג והביעו את צערן על הכפשת המכון וסיפרו כמה הוא עוזר לנשים ולרבנים להיחשף לתכנים החשובים שבכנס ולהעביר את הדברים לנשים אחר כך", סיפרה לוי אוסמי והוסיפה כי "נשים צריכות להשמיע את קולן, שתהיה להן ידיעה ויכולת השפעה על גופן. לא מדובר רק בעניין הלכתי. ברגע שמבהירים לנשים שהגוף שלהן לא בשליטתן זו בעיה לכן המכון מאד הפתיע אותי בהבנתו".

לילי בן עמי מסרה בתגובה כי "מדובר בהישג בעל משמעות אמיתית ומרגשת, לאחר 12 שנים בהן מכון פוע"ה מקיים כנסים גניקולוגיים גדולים עם דוברים גברים, יתקיים בו לראשונה כנס בו יש דוברות ולכך משמעות כפולה ומכופלת לאור נושא הכנס והוא גוף האישה ופוריותה".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ