מאות הפגינו נגד אפליית אתיופים: "גם אני שייך למדינה"

המפגינים יצאו לרחוב בעקבות הטענות כי תושבים בקרית מלאכי חתמו על הסכם שלא למכור דירות לאתיופים. "הגזענות מכרסמת את יסודות הדמוקרטיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות מפגינים צעדו בצהריים (שלישי) לעבר רחבת העירייה בקרית מלאכי כשהם נושאים שלטים כמו "די לגזענות", "כולנו שווים", "די לאפליה" ו"הגזענות מכרסמת את יסודות הדמוקרטיה". התושבים האתיופים בעיר מוחים על כך שלטענתם ועדי בתים בעיר מסרבים למכור להם דירות.

להפגנה הגיעו לא רק בני העדה האתיופית מרחבי הארץ, אלא נציגים ממגזרי אוכלוסיה שונים, לרבות הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית. "המטה למאבק בגזענות", שארגן את ההסעות להפגנה מכמה מוקדים בארץ, חבר לתושבי העיר שיזמו את ההפגנה בשבוע שעבר, לאגודת הסטודנטים יוצאי אתיופיה, ולעמותות וארגונים שונים למען הקהילה האתיופית. "תופעת הגזענות מזיקה לכולנו ואי אפשר להפריד בין האפלייה כלפי האתיופים בישראל לבין האפלייה כלפי התושבים הערבים או דוברי הרוסית" אמר רביע אלסגיר, תושב שפרעם ורכז במטה למאבק בגזענות, שהגיע להפגנה עם קומץ בני המגזר הערבי.

שי סיום, תושב העיר ובין יוזמי המחאה סיפר על ההכנה המאסיבית לקראת האירוע, שכללה בין היתר שליחת מסרונים, חלוקת מנשרים לתושבי העיר והפצת דף הפייסבוק של המחאה בקרב הגולשים. "גילויי הגזענות בעיר תפסו אותנו לא מוכנים. אני חי כאן כבר 17 שנה, יש לי חברים ישראלים ובשכונה שסירבו להכניס אליה דיירים אתיופים מתגוררים אתיופים בקצה השני של הרחוב. אנחנו פועלים כדי שזה לא יתפשט בעיר, אסור שזה יתפשט בעיר", אמר.

הפגנה נגד אפליית יוצאי אתיופיה בקרית מלאכיצילום: אילן אסייג

שי וונדה (31) סרן במילואים ותושב קריית מלאכי משנת 94' אמר כי "נמאס לי לשמוע כל פעם במקום אחר על מקרים כאלו, הפעם זה הגיע לבית שלנו אז החלטנו להרים קול צעקה כאן - אבל זו מחאה של החברה כולה ולא רק של הקהילה האתיופית" אמר והוסיף כי "זו הפעם הראשונה שאנחנו הצעירים משתפים את המבוגרים ויוצאים ביחד כנגד הגזענות בחברה הישראלית - אני הייתי 3 שנים בקבע, איבדתי חברים בפעילויות מבצעיות ואני שייך למדינה הזו. בסופו של דבר לכולנו יש את אותו הדם, הצבע הוא לא מה שקובע".

האגודה לזכויות האזרח הצטרפה לגינוי התופעה וביקשה כי בדיון שיערך מחר בוועדת העלייה והקליטה בכנסת בנושא תקודם חקיקה מוסדרת האוסרת אפליה בדיור. "על הרשויות להבהיר שהן אינן משלימות עם גילויי הגזענות והאפליה ונוקטות בצעדים ברורים ונחרצים למיגורם" נמסר מהאגודה. "הזכות של אדם לבחור כרצונו במקום מגוריו ולא להיחשף לאפליה על רקע השתייכותו הקבוצתית הינה זכות חוקית – יש לתקן את חוק המתווכים כך שלרשם המתווכים תינתן סמכות לשלול או להשהות תיווך מקרקעין במקרה של ראיות לאפליה, לפתוח בחקירה נגד סוכנויות תיווך מקריית מלאכי שעסקו לכאורה באפלייה ולממש את חוק איסור אפליה במוצרים ושירותים, שעבירה עליה דינה קנס בגובה של עד 150,600 ש"ח".

לפני מספר ימים נחשף כי יותר ממאה משפחות בשכונת בר יהודה חתמו על הסכם האוסר למכור או להשכיר דירות לאתיופים. מנגד, טוענים ראשי הוועדים של הבניינים כי מדובר בפליטת פה של אחד הדיירים ולא בתופעה גזענית נרחבת. אתמול בבוקר רוססו על קירות הבניינים שבמוקד העניין ועל מכוניות דיירים כתובות "תג מחיר אתיופי", והמשטרה פתחה בחקירה. ביום חמישי הקרוב מתכננת קבוצת מפגינים לבוא להפגין מול ביתו של ראש הממשלה בירושלים נגד הגזענות כלפי אתיופים.

השרה לקליטת העלייה, סופה לנדבר, הגיבה אף היא לאירועים בקרית מלאכי ואמרה כי: "צר לי לשמוע שבשנת 2012 קמים בציבור הישראלי גורמים עוינים לעולים החדשים, אשר לוקחים חלק פעיל במפעל הציוני. בהיסטוריה הלא רחוקה כולנו התחלנו כעולים בישראל, ואני מתביישת לגלות שבתוך עמנו מתגלים סימנים של חוסר סובלנות כה בוטה".

הפגנה נגד אפליית האתיופים, היום בקרית מלאכיצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ