פרופ' יעקב בקנשטיין מהאוניברסיטה העברית זכה בפרס וולף לשנת 2012

לצד הפיזיקאי הישראלי יקבלו השנה את הפרס היוקרתי עוד שבעה, ובהם הזמר פלאסידו דומינגו

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

הפיזיקאי הישראלי פרופ' יעקב בקנשטיין מהאוניברסיטה העברית וזמר האופרה הספרדי פלאסידו דומינגו הם בין הזוכים בפרס וולף לשנת 2012. כך הודיעה אמש קרן וולף המעניקה מדי שנה את הפרס לאנשי מדע ואמנויות "על תרומה ייחודית למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין העמים". הפרס נחשב לאחד היוקרתיים בעולם, ושליש מזוכיו בתחומי המדעים המדויקים (39 מתוך 116) הוכתרו בהמשך חייהם לחתני פרס נובל, בהם גם פרופ' אברהם הרשקו, פרופ' עדה יונת ופרופ' דן שכטמן.

קרן וולף מחלקת מדי שנה חמישה פרסים בשווי של 100 אלף דולר בארבעה תחומי מדע ובתחום אחד של האמנויות. השנה יחולקו חמשת הפרסים לשמונה זוכים בתחומי הפיזיקה, מתמטיקה, רפואה, כימיה ומוזיקה. את הפרסים יעניק נשיא המדינה שמעון פרס במאי הקרוב.

באירוע שהתקיים אמש במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב הודיע שר החינוך גדעון סער על הזוכים. בתחום הפיזיקה זכה פרופ' יעקב בקנשטיין, חתן פרס ישראל לפיזיקה לשנת 2005 וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי בקנשטיין נמצא ראוי לפרס בזכות עבודתו בחקר חורים שחורים, לאחר ששיער שלגופים הללו יש תכונות תרמיות ובהן אנטרופיה. עבודתו, שהחלה לפני ארבעה עשורים, סללה את הדרך למחקריהם של מדענים רבים, בהם הקוסמולוג הנודע סטיבן הוקינג שהראה כי חורים שחורים פולטים קרינה.

"אני קצת מופתע", אמר אתמול בקנשטיין ל"הארץ", "ואני שמח. יש הרבה אנשים חכמים והרבה אנשים שעשו דברים חשובים. זה סוג של הגרלה. לך תדע אם יתמזל מזלך או שייזכרו מאוחר מדי". לדברי עמיתו, הפיזיקאי התיאורטי פרופ' אליעזר רבינוביץ מהאוניברסיטה העברית, "התרומה של בקנשטיין היתה תרומה מייסדת בתחום חקר חורים שחורים, ולהערכתי מדובר באחד ההישגים הגדולים ביותר של הפיזיקה התיאורטית הישראלית וגם העולמית".

בתחום המוזיקה זכו בפרס המנצח הבריטי סר סיימון ראטל מהתזמורת הפילהרמונית של ברלין לצד הזמר פלאסידו דומינגו מבתי האופרה של וושינגטון ושל לוס אנג'לס. "דומינגו הוא מגדולי הטנורים בכל הזמנים", נימקו חברי ועדת הפרס את החלטתם. "הוא הופיע בתפקידים ראשיים ב-128 אופרות בהופעות מסביב לעולם. הרפרטואר שלו מקיף יצירות מהמאה ה-18 המוקדמת ועד לוואגנר ואופרות בנות זמננו. מתחילת הקריירה שלו דומינגו הראה גם מסירות לישראל ולמטרות הומניטריות שונות".

בתחום הרפואה זכה פרופ' רונלד אוונס ממכון סאלק למחקר ביולוגי בקליפורניה ואת הפרס בתחום המתמטיקה חולקים שניים: פרופ' מייקל אשבאכר מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה ופרופ' לואיס קפארלי מאוניברסיטת טקסס. בתחום הכימיה זכו בפרס פרופ' א. פאול אליויסטוס מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה וכן פרופ' צ'רלס ליבר מאוניברסיטת הרווארד.

פרופ' יעקב בקנשטיין, אתמול. לדבריו, "זה סוג של הגרלה"צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ