ביד ושם נבדקת פנייה שעשויה לשלול מחסיד אומות עולם בלגי את תוארו

וניה פרסמן-פואנטס, מבכירות התנועה הפמיניסטית בארה"ב הציגה ל"יד ושם" עדויות המוכיחות לטענתה, שרובר דה-פואה היה אנטישמי ואחראי לגירוש מאות יהודים שנמלטו לבלגיה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון

ראש ועדת חסידי אומות העולם של "יד ושם", השופט העליון בדימוס יעקב טירקל, הורה על בדיקה מחודשת לגבי זכאותו של בכיר בלגי לשעבר לתואר, בשל תלונה שהוגשה לפני כמה חודשים על ידי יהודייה אמריקאית.

רובר דה-פואה, שכיהן כראש המשטרה החשאית הבלגית בשנות ה-30, מת ב-1960 וב-1975 קיבל את תואר חסיד אומות עולם על פעילותו למען יהודים בתקופה שבה כיהן בתפקיד. דה-פואה זכה לתואר בהתבסס על עדויות שסייע בשחרורם של מאות אסירים יהודים, שהיו אמורים להישלח לאוושויץ ממחנה דוסן, סמוך לעיר מכלן. בין היתר, הוא סייע להם לזייף תעודות או מסמכים על מצבם הבריאותי כדי להינצל.

חשיפת החקירה המחודשת בעניינו של דה-פואה פורסמה אתמול לראשונה בעיתון היהודי-אמריקאי Forward. החקירה נפתחה בעקבות פנייתה של סוניה פרסמן-פואנטס, מבכירות התנועה הפמיניסטית בארה"ב ובת למשפחת ניצולי שואה. פואנטס הציגה ל"יד ושם" עדויות המוכיחות, לטענתה, שדה-פואה היה אנטישמי, שונא זרים וחמור מכך - אחראי לגירוש מאות יהודים שנמלטו לבלגיה חזרה לגרמניה, עוד לפני שנכבשה על ידי הנאצים.

היכל השמות ביד ושםצילום: אי–פי

פואנטס, יחד עם ההיסטוריון הבלגי פרנק קייסטקר מאוניברסיטת גנט, שלחו ל"יד ושם" מסמכים המפרטים כיצד סירב דה-פואה להרשות לבני משפחתה של פואנטס להישאר בבלגיה, לאחר שאלה נמלטו מפולין. בני המשפחה, אגב, הצליחו לבסוף להימלט לארה"ב וחייהם ניצלו. בעיתון היהודי-אמריקאי מצוטטת פואנטס כמי שאומרת שלא הייתה מתנגדת להכרה בדה-פואה כחסיד אומות העולם, אילו מדובר היה רק בבני משפחתה. אך לדבריה, הגיע אליה מידע שדה-פואה אחראי לגירושם או מניעת כניסתם של מאות יהודים. לטענתה, ב-1938 הורה דה-פואה לעצור מאה פליטים שנמלטו מגרמניה ואוסטריה ו-50 מהם גורשו חזרה. עדויות אחרות מצביעות לכאורה על דעות ואמירות אנטישמיות של דה-פואה עוד בשנות ה-20 ובמהלך שנות ה-30. הליך בדיקת זכאותו מחדש של חסיד אומות עולם הוא נדיר ביותר. עד היום, שללה מליאת יד ושם את התואר רק משישה מתוך 24 אלף זוכים. "המקרה הזה שופך אור על הקשיים שעומדים בפנינו בהליך בהכרה בחסידי אומות העולם", מסבירה אירנה שטיינפלד, מרכזת ועדת חסידי אומות העולם ביד ושם. "אנחנו לא דנים במלאכי השרת, איננו שופטים את אופיים אלא אם הם שמו את נפשם בכפם כדי להציל".

לדברי שטיינפלד, רבים מחסידי אומות העולם החזיקו בתפקידים במנגנון הנאצי ולמרות זאת הוכרו כחסידי אומות העולם. המפורסם שבהם הוא התעשיין אוסקר שינדלר, שהציל יותר מ-1,200 יהודים, אך גם היה חבר במפלגה הנאצית שהרוויח מעבודת היהודים ומגזל רכושם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ