מחשש לפגיעה בילדה: שופט ביטל בדיקת אבהות

בהחלטה נדחתה בקשתו של האב לערוך את הבדיקה לילדה, בת 12 היום, "משום שהאב משמעותי בחייה"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

חשש כי בדיקה גנטית לבירור אבהות תגרום נזק נפשי לילדה הביאה את בית המשפט לענייני משפחה בטבריה לדחות תביעה לערוך את הבדיקה. שופט בית משפט לענייני משפחה בטבריה, אסף זגורי, דחה בשבוע שעבר את בקשתו של אב לבצע בדיקה גנטית לילדה, כיום בת 12, שגידל עד גיל ארבע ורשומה כבתו.

בית המשפט קבע כי לילדה עלול להיגרם נזק כתוצאה מחיטוט בסוגיית האבהות והזהות ההורית אם תיערך הבדיקה, משום שהאב משמעותי בחייה. עוד נקבע כי זהותו כאב הפסיכולוגי והביולוגי היחיד הידוע לה תיפגם.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הילדה גדלה עם הוריה עד גיל ארבע, אז אירע משבר ביחסי האם והאב. מאז הלך והתרופף הקשר של הילדה עם אביה. לפני חמש שנים הגישה האם תביעה למזונות הקטינה. האב טען כי אינו אביה הביולוגי והגיש בקשה לבדיקה גנטית. במקביל הוא ניתק את הקשר עם הילדה, שכלל אינה מודעת לתביעת אביה. האב אינו מתגורר כיום בישראל, וכבר הקים משפחה חדשה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

האם, הבטוחה שהתובע הוא אבי הילדה, לא התנגדה לבדיקה כי רצתה להסיר את הספק בעניין אחת ולתמיד. ואולם, העובדת הסוציאלית ונציג משרד הרווחה התנגדו לבדיקה באומרם שלילדה אין צורך בבירור התביעה, והיא יודעת היטב שהאיש הוא אביה.

השופט זגורי ציין כי "השאלה המכרעת היא שאלת משמעות קיומו של האב הרשום בחווייתה ובעולמה של הילדה. מקומו של האב הרשום בחיי הקטינה משפיע על זהותה והתגבשותה, בפרט בגילה הנוכחי. במקרה זה, אין חולקין, כי במשך ארבע השנים הראשונות לחייה של הקטינה, היה אביה דמות משמעותית ביותר בחייה, עד שעזב את הארץ ולא שב".

השופט קבע כי לבית המשפט סמכות למנוע בדיקה, כאשר היא נוגדת את טובת הקטינה ועלולה לפגום בזהות האב הפסיכולוגי והביולוגי היחיד הידוע לה. נקבע כי גם אם יימצא בעתיד אב ביולוגי אחר, לא ניתן יהיה לייחס לו את גיבוש ועיצוב הזהות שיש לאב הרשום.

השופט ציין עוד כי גיל ההתבגרות שבו מצויה הקטינה ותהליך גיבוש זהותה הוא תהליך חשוב ביותר בחייה, ובלבו חשש רב שמא חשיפת הקטינה לבירור עניין זהות האב ישפיע לרעה על יכולת ההתמודדות שלה עם משברי הגיל.

מנכ"לית ארגון"משפחה חדשה", עו"ד אירית רוזנבלום, מסבירה כי עצם דחיית תביעתו של הגבר לביצוע בדיקה גנטית איננה דבר חריג, משום שחוק המידע הגנטי אינו מאפשר לעשות בדיקה אם יש חשש שתוצאותיהן יביאו לכך שהילד ממזר. אלא שבמקרה זה, מדובר בהחלטה חריגה משום שאין חשש לממזרות. "זו התקדמות גדולה מאוד - בית המשפט לקח אחריות, זה דבר נדיר, אך אני חוששת שזה לא יעמוד במבחן המציאות. מרגע שהנושא עלה על השולחן, ברור שההורים ימשיכו לעסוק בו והעיסוק בשאלת הזהות עוד תמשיך להטריד את המשפחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ