כליאת פליטים ל-3 שנים: הזמן הממושך במערב

התיקון לחוק למניעת הסתננות, שאושר שלשום בכנסת, מאפשר לישראל לעצור מבקשי מקלט לזמן רב ללא משפט. ארגוני זכויות אדם: אין תקדים לכך

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

התיקון לחוק למניעת הסתננות, שאושר שלשום בכנסת, מציב את ישראל במקום בעייתי ביחס לעולם, כשישראל היא המדינה שתעצור פליטים ומבקשי עבודה לפרק הזמן הארוך ביותר במערב - כך עולה ממסמך השוואתי שערך בחודשים האחרונים ארגון אמנסטי אינטרנשיונל בישראל.

עוד עולה מהנתונים כי ישראל קובעת שיא במספר העצורים שניתן לכלוא בעת ובעונה אחת: מתקן הכליאה המתוכנן בדרום יוכל לקלוט עד 10,000 עצורים - סדר גודל שאינו מוכר במערב. זאת, נוסף למתקן סהרונים שיוכל לקלוט עד 5,000 עצורים.

החוק למניעת הסתננות יאפשר לכלוא מסתננים לתקופה מינימלית של שלוש שנים ללא משפט - ללא הבחנה בין מבקשי מקלט למבקשי עבודה. נתונים המתפרסמים בעולם מעידים כי תקופות מעצר כה ארוכות אינן מקובלות במדינות המערב, גם בקרב אלה הקולטות מאות אלפי מסתננים בשנה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"כשמשווים את החוק הישראלי לחוקים במדינות מערביות, ניתן לראות כי תקופת מעצר של שלוש שנים היא חריגה במיוחד", אומרת שרה רובינסון, רכזת תחום פליטים באמנסטי אינטרנשיונל בישראל. "גם כאשר בוחנים את המצב במדינות שבהן החוק אינו מגביל את תקופת המעצר, ניתן לראות כי בפועל תקופת המעצר הממוצעת קצרה משמעותית מזו שבישראל".

ישראל שיאנית הכליאה

לפי החוק שהיה תקף עד כה בישראל, פרק הזמן המקסימלי למעצר מסתנן שלא ניתן לגרשו הוא 60 יום. מדינות החברות באיחוד האירופי, למעט בריטניה ואירלנד, אישרו ביוני 2008 את "צו החזרת מהגרים בלתי חוקיים", המגביל מעצר מהגרים לשישה חודשים ומעניק סמכות להרחיב תקופה זו ל-18 חודשים רק במקרים חריגים.

מבדיקה של תקופות המעצר הנהוגות בפועל במדינות אירופה עולה כי גם בריטניה, שסירבה לחתום על הצו ואינה מגדירה תקופת מעצר מוגבלת, עצרה בשנים 2009-2010 מהגרים לתקופה של עד שישה חודשים. גם מדינות האיחוד האירופי הסובלות מגלי ההגירה הגדולים ביותר, כמו צרפת, ספרד או איטליה, נוהגות לעצור מהגרים ומבקשי מקלט לתקופות קצרות יותר העומדות בהתאמה על 32 יום, 60 יום ו-180 יום.

במדינות אחרות שבהן אין הגבלה על תקופת המעצר, גם תקופות המעצר הארוכות ביותר לא מגיעות לפרק הזמן שנקבע בחקיקה בישראל. כך, למשל, ב-2009 עמדה תקופת המעצר הממוצעת של מסתננים בארה"ב על 114 יום. בקנדה עמדה תקופת המעצר הממוצעת בשנים 2008-2009 על 120 יום, ומחקרים מראים כי 62% מהעצורים באוסטרליה בשנים אלה הוחזקו במעצר פחות משנה.

באמנסטי אספו נתונים וערכו השוואה בינלאומית גם באשר למספר העצורים שמוחזקים במתקני הכליאה. מתקן הכליאה שאותו מתכננת ישראל להקים בקרוב בדרום, צפוי להיות הגדול ביותר במערב שייעודו קליטת מסתננים.

לפי בדיקת אמנסטי, מתקן הכליאה הגדול ביותר במערב, נכון להיום, הוא מתקן מעצר ווילאסי בטקסס שבארה"ב. המתקן יכול לקלוט עד 3,086 עצורים בעת ובעונה אחת. "בנייה של מתקן כליאה ענק בישראל, בקיבולת מרבית של 10,000 מקומות, היא חריגה מבחינת גודל, היקף ומחיר, ומהווה צעד לא פרופורציונלי למצב הקיים בישראל", אומרים באמנסטי.

מספר ימי המעצר בעולם

גם במדינות המתמודדות עם גלי הגירה גדולים, במספרים העולים משמעותית על אלה שעמם מתמודדת ישראל, לא נוהגים להשתמש במתקני כליאה גדולים כפתרון לתופעה. בקנדה, הקולטת מדי שנה בין 35 אלף ל-120 אלף מהגרים בלתי חוקיים, הקיבולת המקסימלית למתקן היא 272 עצורים.

בצרפת מתקן הכליאה הגדול ביותר יכול להחזיק 270 עצורים לכל היותר. עוד מפעילה צרפת מתקני מגורים פתוחים לקליטת מבקשי מקלט המגיעים למדינה. במתקנים אלו מקבלים מבקשי המקלט סיוע ממשלתי בתחומי הדיור, במזון ובשירותים בסיסיים נוספים. הם אינם מוחזקים בניגוד לרצונם. במדינה 269 מתקנים כאלו המאכלסים בסך הכל כ-14 אלף איש.

באיטליה, אחת המדינות הידועות במדיניות המעצר הנוקשה שלהן, קיבולת המעצר המקסימלית היא 6,771 איש, ומתקן המעצר הגדול ביותר יכול להחזיק עד 875 מהגרים. גם איטליה מפעילה כמה מתקני מגורים פתוחים שיכולים לאכלס עד 3,140 איש.

רובינסון בדקה אילו גופים מפעילים את מתקני הכליאה השונים בעולם ומצאה כי הפרקטיקות בעולם שונות באופן משמעותי מהתוכנית הקיימת בישראל. בישראל מופקד שירות בתי הסוהר על תפעול מתקני כליאה, בעוד שבמדינות רבות בעולם ארגונים ממשלתיים ועמותות הם שמפעילים את מתקני הכליאה. "שירות בתי הסוהר אינו מוכשר לתפקיד הטיפול במהגרים ובמבקשי מקלט. החלטת ישראל על מינוי שירות בתי הסוהר לניהול מתקן המעצר למהגרים, מציב אותה לצד המדינות הלא מפותחות ככל שנוגע למדיניות מעצר מהגרים", אמרה.

על פי נתוני אמנסטי, רשת המתקנים הפתוחים של צרפת פועלת בסמכותו של ארגון "פעולה חברתית", ואותה מפעילים ארגונים חברתיים לא ממשלתיים שונים. באיטליה משוכנים מבקשי המקלט באמצעות סוכנות SPRAR, המתמחה בפרויקטים למען מבקשי מקלט. פרויקטים אלו מופעלים על ידי גופים ממשלתיים ועל ידי מגוון ארגונים מקומיים - ארגונים חברתיים וארגוני דת או בריאות - כמו גם ארגונים ללא מטרות רווח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ