רק 9 ח"כים התנגדו לתיקון שמתיר כליאה ללא משפט

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה שלשום בתום דיון לילי ממושך את "חוק המסתננים", המאפשר לכלוא מבקשי מקלט ועבודה במשך שלוש שנים מבלי שהורשעו בדין. ממשרד הביטחון נמסר אתמול כי החוק ייכנס לתוקף בימים הקרובים, אבל לא יחול רטרואקטיבית על מסתננים שכבר נכנסו לישראל. אמש הפגינו כ-500 פעילים בתל אביב, במחאה על התיקון לחוק. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "לא רוצים מחנות ריכוז", חסמו כבישים והתעמתו עם שוטרים.

סיעות הקואליציה העבירו ללא קושי את החוק השנוי במחלוקת בקריאה שנייה ושלישית, לאחר שמרבית חברי האופוזיציה כלל לא טרחו להתייצב להצבעה. 37 חברי כנסת תמכו בהצעה, כשלצד סיעות הקואליציה הצביעו בעד גם יואל חסון (קדימה) וחברי האיחוד הלאומי.

מנגד, רק תשעה חברי כנסת הצביעו נגד החוק: דב חנין (חד"ש), שהוביל את ההתנגדות לחוק; זהבה גלאון, אילן גילאון וניצן הורוביץ (מרצ); שלי יחימוביץ', איתן כבל ויצחק הרצוג (עבודה) ונינו אבסדזה ושלמה מולה (קדימה). איש לא נמנע בהצבעה, אך השר מיכאל איתן, שנכח בדיון, לא הצביע בסופו של דבר.

ועדת הפנים של הכנסת, שקידמה את הצעת החוק, רשמה הישג משמעותי לאחר שהוחלט שרק סייענים למסתננים חמושים, או כאלה שהיו מעורבים בסחר בבני אדם או בסמים - יועמדו לדין פלילי. לפני כן התכוונה הממשלה לדרוש שכלל המסייעים למסתננים יועמדו לדין ויהיו חשופים לעונש של 15-5 שנות מאסר. ראש הממשלה בנימין נתניהו, נסוג מהחלטה זו ברגע האחרון.

בצעד חריג התייצב אתמול נתניהו להצבעה, שנערכה סמוך לשעה 1:30 לפנות בוקר. זאת, כדי להבהיר את החשיבות שהוא מייחס לחקיקה בעניין. דקות אחדות לפני תחילת ההצבעה הפעיל יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, מכבש לחצים מול המצלמות. ריבלין סבר שהעמדתם לדין של כל מי שמגיש סיוע או מאפשר למסתננים ללון אצלו תציג את ישראל כחשוכה בעיני מדינות העולם. "רבותי, צריך מישהו לקום פה ולהסביר לאנשים שמצביעים מה המשמעות. הרי רובכם תגיעו לז'נווה באחד הימים", אמר בדיון.

בהמשך הציע ריבלין לנתניהו לאפשר לממשלה לקדם את הסעיף השנוי במחלוקת - שיאפשר ענישה לכלל הסייענים - בחקיקה עתידית, אם יתברר שהוא נחוץ. "אני מציע, כפי שהוועדה עשתה, לא לקבל את ההסתייגות של הממשלה, לכבד את החוק", הוסיף יו"ר הכנסת ואמר: "החוק הוא קשה ביותר... אנחנו לא יכולים לבוא ולאשר כל דבר, אנחנו צריכים לבוא ולעמוד בפני העולם כולו".

החוק החדש מעניק לרשויות המדינה סמכות להחזיק מסתננים במשמורת לתקופה של שלוש שנים, מבלי שהמסתנן הורשע בדין או נגזר עליו עונש מאסר.

הממשלה בחרה להביא את הצעת החוק כתיקון לחוק למניעת הסתננות משנת 1954. החוק המקורי נחקק כחלק מחקיקת החירום לצורך המאבק בתופעת הפדאיון, שהיוותה בשנות ה-50 איום ביטחוני משמעותי.

הצעת החוק החדשה מרחיבה את הגדרת ה"מסתנן" כך שתחול גם על עשרות אלפי מבקשי מקלט ומהגרי עבודה בגבולה הדרומי של ישראל.

סנדיי לנג, מבקש מקלט מדרום סודאן ופעיל למען קהילת הפליטים, אמר אתמול כי החוק לא יסייע להרחיק מסתננים מישראל. "האנשים שבאים לישראל מגיעים ממקומות שבהם חייהם קשים עד בלתי אפשריים. הם חוששים לחייהם, חוששים ממוות. אותם אנשים יעדיפו להיות במעצר על פני חיים שיכולים להסתיים ברגע בארצותיהם".

דנה ויילר-פולק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ