תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התייחס היום (רביעי) לפרסומים הנוגעים להתארגנות קבוצת התושבים מקרית מלאכי שקראה שלא להשכיר דירות ליוצאי העדה האתיופית. במכתב ששלח היום לשרה לימור לבנת, שביקשה כי ייבדק ההיבט הפלילי של ההתארגנות, השיב וינשטיין כי לפני מספר ימים נפתחה חקירת משטרה בעקבות הפרסומים. עוד הוא ציין כי "חברה דמוקרטית איננה יכולה לסבול גילויי השפלה, איבה או עוינות הנגרמים בשל צבע עורו של אדם או השתייכותו למוצא מסויים".

הבוקר נערך בוועדת הקליטה והעלייה בכנסת דיון חירום בנושא, בהשתתפות ראש העיר קרית מלאכי, נציגי משרד הקליטה והשיכון, חברי כנסת ממפלגות השונות וארגוני עולים. במהלך הדיון, בתגובה לדברי גדי דסטה, צעיר בן העדה האתיופית שקרא למשתתפים "צבועים" וטען בפני חברי הכנסת כי "פתחתם פה אפרטהייד", אמרה השרת לקליטת עלייה, סופה לנדבר: "תגידו תודה על מה שקיבלתם".

בתגובה לדברי לנדבר אמרה יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני: "די לדיבור הפטרוני והמתנשא של הממשלה הזו על אזרחיה. זכותו של כל אזרח ישראל, תהא עדתו, צבע עורו או מינו אשר תהא, לחיות בכבוד ולקבל זכויותיו שוות ולא כטובה מהמדינה אלא כזכות מוקנית. אמירות בלתי ממלכתיות שכאלה מעוותות את הזכות המוקנית הזו שמעוגנת בחוק ובערכים של המדינה הזו. שרי הממשלה מתנהגים כאילו צריך להזכיר להם את זה והם גורמים לאזרחים להתבייש בה. כך מדינת ישראל צריכה להראות וכך נוודא שתנהג".

"הצבע הוא לא מה שקובע", המפגינים בקרית מלאכי, אתמול צילום: אילן אסייג

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

יו"ר סיעת מרצ, אילן גילאון (מרצ), אמר כי "בני העדה האתיופית אינם צריכים להודות לאיש. הם עלו מתוקף חוק הזכות ככל עלייה אחרת. אם כבר, ישראל צריכה להודות להם".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס מוקדם יותר היום לנושא ואמר כי "אנו מלאי הערכה לעולים מאתיופיה. מול מכשולים וקשיים הם עלו ארצה למשתלבים בחברה הישראלית, דבר שאנו מעודדים בכל דרך אפשרית. תופעות גזענות הן מקוממות ואין להם שום מקום בחברה הישראלית. קיבוץ הגלויות מאתיופיה ומכל מקום בעולם הוא חלק בלתי נפרד ממהותה של מדינת ישראל".

כאלפיים בני אדם השתתפו אתמול בעצרת מחאה על אפליית בני העדה האתיופית, שנערכה בצהריים ברחבת עיריית קרית מלאכי. המפגינים, שהחליטו להתכנס אחרי הפרסומים על בעלי בתים בעיר המסרבים להשכיר ולמכור דירות לבני העדה האתיופית, קראו "די לגזענות" ו"כולנו שווים". "להיות אתיופי בישראל זה להיות אחר, להיות מוחלש, להיות מנודה, להיות מוטל בספק כל הזמן. לכל הספקנים אני רוצה לומר שאנחנו פה ולא נזוז מכאן, ולכל הגזענים אני רוצה לומר שאנחנו גאים בצבע עורנו", אמר בעצרת רמי יעקב, קצין במילואים בן העדה. "אני פונה מעל במה זו לראש הממשלה, לנשיא המדינה ולכנסת - עליכם לנקוט עמדה ולהוקיע את תופעת הגזענות שפושה בארצנו".

בהפגנה נכחו מאות בני העדה האתיופית, ולצדם תושבים רבים מכל הארץ. "תופעת הגזענות מזיקה לכולנו ואי אפשר להפריד בין האפליה כלפי האתיופים בישראל לבין האפליה כלפי התושבים הערבים או דוברי הרוסית", אמר רביע אלסגיר, תושב שפרעם שבא להפגנה עם קומץ בני המגזר הערבי, ופעיל ב"מטה למאבק בגזענות", שארגן הסעות להפגנה מכמה מוקדים בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ