הארץ

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס היום (חמישי) לנושא הדרת יוצאי אתיופיה ולדבריה של השרת לקליטת עלייה אתמול, סופה לנדבר, לפיהם האתיופים צריכים להגיד תודה על מה שקיבלו, ואמר לתלמידים ממוצא אתיופי: "אנחנו, מדינת ישראל כולה צריכה לומר תודה לעולים יוצאי אתיופיה שעלו לישראל ולא להיפך. פרס הוסיף: "איננו רוצים גזענות אצלנו, או בכל מקום אחר".

בביקור בבית הספר "ראשית" בירושלים, אמר הנשיא כי "על הגזענים להתבייש במעשיהם ובדבריהם. אני יודע שיש התנהגויות לא יפות, אך לא אתם צריכים להתבייש – הגזענים צריכים להתבייש. לא אתם צריכים להגיד תודה – הם צריכים לומר תודה. גזענות או התנשאות הם תופעה נוראית." לדברי פרס, "כשהקמנו את המדינה החלום שלנו היה שיהודי אתיופיה יעלו לישראל וגם יהודי לוב ורוסיה, יהודים מכל העולם. לכולם היה קשה להיקלט, אך יש מי שלא יודע כיצד להתנהג כלפי העולים".

בדיון חירום שנערך אתמול בכנסת ועסק בהדרת אתיופים בחברה הישראלית, יום לאחר שאלפים הפגינו בקרית מלאכי, אמרה השרה לקליטת עלייה, סופה לנדבר לצעיר אתיופי כי "את התופעה של הגזענות כולנו מגנים. בשנת 2010 המשרד נתן מיליון שקלים לצורכי העדה האתיופית. אנו קידמנו את יוצאי אתיופיה בכלל, ובמוקדי התעסוקה בפרט. הפער בין יוצאי אתיופיה לשאר התושבים הוא פער של שנים, אך מדינת ישראל עשתה הכול כדי לקלוט אותם בצורה הטובה ביותר - תגידו תודה על מה שקיבלתם".

פרס בבית הספר בירושלים, היוםצילום: לע"מ

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בתגובה לדברי לנדבר אמרה יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני: "די לדיבור הפטרוני והמתנשא של הממשלה הזו על אזרחיה. זכותו של כל אזרח ישראל, תהא עדתו, צבע עורו או מינו אשר תהא, לחיות בכבוד ולקבל זכויותיו שוות ולא כטובה מהמדינה אלא כזכות מוקנית. אמירות בלתי ממלכתיות שכאלה מעוותות את הזכות המוקנית הזו שמעוגנת בחוק ובערכים של המדינה הזו. שרי הממשלה מתנהגים כאילו צריך להזכיר להם את זה והם גורמים לאזרחים להתבייש בה. כך מדינת ישראל צריכה להראות וכך נוודא שתנהג".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אף הוא לנושא ואמר: "אנו מלאי הערכה לעולים מאתיופיה. מול מכשולים וקשיים הם עלו ארצה למשתלבים בחברה הישראלית, דבר שאנו מעודדים בכל דרך אפשרית. תופעות גזענות הן מקוממות ואין להם שום מקום בחברה הישראלית. קיבוץ הגלויות מאתיופיה ומכל מקום בעולם הוא חלק בלתי נפרד ממהותה של מדינת ישראל".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התייחס אתמול לפרסומים לפיהם תושבים מקרית מלאכי קראו שלא להשכיר דירות ליוצאי העדה האתיופית. במכתב ששלח לשרה לימור לבנת, שביקשה כי ייבדק ההיבט הפלילי של ההתארגנות, השיב וינשטיין כי לפני מספר ימים נפתחה חקירת משטרה בעקבות הפרסומים. עוד הוא ציין כי "חברה דמוקרטית איננה יכולה לסבול גילויי השפלה, איבה או עוינות הנגרמים בשל צבע עורו של אדם או השתייכותו למוצא מסויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ