זכויות ההומואים בישראל מחפות על ביטויי גזענות

שרה שולמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שרה שולמן

ממשלת ישראל החלה ב-2005, בעזרת בכירים אמריקאים בתחום השיווק, בקמפיין שהיה מכוון לגברים בגילי 18-34. מטרתו היתה להציג את ישראל כ"רלוונטית ומודרנית", והממשלה החליטה להרחיב אותו לאחר מכן בעזרת גיוס הקהילה הגאה כדי למתג מחדש את תדמיתה בעולם.

ב-2010 דיווחו כלי תקשורת בישראל כי מחלקת התיירות של עיריית תל אביב פתחה במסע פרסום בעלות של כ-90 מיליון דולר, במטרה להציג את העיר כ"יעד תיירותי עבור הקהילה הגאה הבינלאומית". מסע הפרסום, שקיבל תמיכה ממשרד התיירות הישראלי ומהקונסוליות של ישראל בחו"ל, כלל תמונות של זוגות חד-מיניים, וכן העניק מימון להקרנת סרטים פרו-ישראליים בפסטיבלים של קולנוע הומו-לסבי בארצות הברית (ממשלת ישראל איננה לבדה; מפיק סרטים פורנוגרפיים ישראלי אף צילם סרט בשם "הגברים של ישראל" במקום שבו שכן בעבר כפר פלסטיני).

את המסר שמנסה להעביר עיריית ת"א מנסים להעביר גם גורמים בדרגים הגבוהים ביותר בירושלים. כדי להדגיש את ייחודה של ישראל, אמר בחודש מאי האחרון לקונגרס האמריקאי ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המזרח התיכון הוא "אזור שבו נשים נסקלות, הומוסקסואלים נתלים ונוצרים נרדפים".

התנועה הגאה העולמית נגד הכיבוש הישראלי הגדירה את הטקטיקה הזו בכינוי "Pinkwashing" - ניסיון מכוון להסתיר את המשך הפרת זכויות האדם של הפלסטינים מאחורי חזות של מודרניות, שאותה מסמלים חיי ההומואים בישראל. המשפטן אייל גרוס טוען כי "זכויות ההומוסקסואלים הפכו לכלי ליחסי ציבור, למרות שפוליטיקאים שמרנים, ובעיקר דתיים, ממשיכים להתנגד בחריפות רבה להומוסקסואליות".

ה-Pinkwashing לא רק מנצל לרעה את ההישגים שהקהילה הגאה בישראל הצליחה להשיג אחרי מאבקים רבים, אלא גם מתעלם מקיומם של ארגונים פלסטיניים למען זכויות הומואים ולסביות. הומוסקסואליות חדלה להיות פשע בגדה המערבית מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת, כשחוקים נגד מעשי סדום שנחקקו בהשפעת השלטון הבריטי הוצאו מחוק העונשין הירדני, התקף עדיין אצל הפלסטינים. חשובה יותר היא הופעתה של תנועה גאה פלסטינית שבה חברים שלושה ארגונים חשובים: "אסוואת", "אל-קאוס" ו"פלסטינים קווירים למען חרם, משיכת השקעות וסנקציות על ישראל".

מה שגורם ללסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים ותומכיהם לשתף פעולה עם ה-Pinkwashing, היא המגמה הרווחת בקרב הומואים לבנים להבליט את זהותם הגזעית והדתית, תופעה שהתיאורטיקן ג'סביר פואר כינה "הומו-לאומנות" - התוצר הרגשי שמולידה לדבריו ההומופוביה. רוב ההומואים חוו דיכוי בדרכים רבות - במשפחה, בייצוג מעוות בתרבות הפופולרית ובאפליה השיטתית בחוק, שרק באחרונה החלה להשתנות. הזכויות הגוברות שניתנות להומואים גורמות לגורמים בעלי רצון טוב לקבוע באופן שגוי עד כמה מדינה נאורה בהתאם ליחסה לקהילה הגאה.

החיילים ההומואים בצה"ל והפתיחות היחסית של ת"א הם סממנים חלקיים בלבד לזכויות האדם. הגשמת זכויותיהם של חלק מההומואים, על אף שמצפים להן זמן רב, אינה צריכה לעוור את עינינו לגזענות באירופה ובארצות הברית, או להתעקשות הפלסטינים למדינה משלהם.

הכותבת היא פרופ' למדעי הרוח במכללה של סטטן איילנד בעיר ניו יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ