הממשלה הבטיחה להקים 1,500 גנים חדשים בשנה הבאה - אבל אין גננות

במוסדות המכשירים גננות אומרים כי איש לא טרח לבדוק עמם אם אפשר ליישם בהתראה קצרה את החוק לחינוך חובה מגיל 3. הם מתריעים שכבר היום אין מספיק סטודנטיות, כך שעל איוש התקנים החדשים ב-1 בספטמבר אין מה לדבר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שר החינוך, גדעון סער, הודיע השבוע כי בשנה הקרובה ייבנו בארץ 1,500 גני ילדים חדשים, בהשקעה של 1.3 מיליארד שקלים, בעקבות החלטת הממשלה ליישם את חוק חינוך חובה מגיל שלוש. אולם במכללות לחינוך מתריעים שלא יהיה מי שיפעיל את כל הגנים הללו, שכן לא יהיו מספיק גננות שיסיימו את לימודיהן ויצטרפו לשוק העבודה.

כדי ליישם את החוק במלואו, מסבירים במכללות, דרושות 2,500 גננות חדשות - 1,500 מהן כבר בשנה הבאה. אולם, מבדיקת "הארץ" מתברר כי שבועיים לפני פתיחת ההרשמה לגנים, אף גורם במשרד החינוך או במשרד ממשלתי אחר לא בחן את יישום התוכנית עם המכללות לחינוך, האחראיות הבלעדיות על הכשרת גננים וגננות, ולא בדק מהו לוח הזמנים ההגיוני ליישום המהלך.

על פי ועד המכללות, מספר הגננות בכל מוסדות החינוך, במסלולים הארבע-שנתיים, הוא כ-4,000. כאלף, במקרה הטוב, מסיימות את הלימודים בכל שנה, אבל הן משתלבות במערכת הקיימת, ללא התקנים החדשים. גם כיום, הגננות בדרך כלל אינן מדביקות את הצרכים: "אין אפילו 500 גננות חדשות זמינות בשנה הבאה", אומרת יושבת ראש ועד המכללות האקדמיות לחינוך ונשיאת מכללת בית ברל, פרופסור תמר אריאב. "ב-1 בספטמבר תהיה בכל גן גננת מוסמכת אקדמאית? על סמך מה מצהירים את זה בכלל? אם יתכננו אתנו תוכנית חומש, יזרימו תקציבים לטובת שיווק וגיוס ויבנו את כל המערך בצורה טובה, יש תקווה שהתוכנית תצא לפועל בעוד חמש שנים".

"זו דוגמה מדהימה לנתק בין מקבלי ההחלטות לבין השטח", מסבירה פרופסור אריאב. "מאיפה נביא את האנשים האלה שילמדו? איך יתקצבו את הלימודים בשביל גידול כה משמעותי בגננות?". לדבריה, כבר היום אין די כוח אדם במערכת: "כל השנה אנחנו מקבלים טלפונים מהרשויות ומהפיקוח על כך שאין מספיק גננות. המחסור הזה מקשה גם על פרישה מוקדמת. בדיוק מהסיבה הזו גם מעלים כל הזמן את מספר הילדים בגנים, עד למצב של 35 ילדים על גננת אחת עם סייעת - מספר שאינו מתקבל על הדעת בגיל הרך".

אריאב מדגישה כי המחסור בשטח מתבטא בין היתר בהיעדר תקציב לקליטת סטודנטים, "כך שגם אם היו באים יותר ללמוד, לא ניתן לקלוט אותם. באוגוסט 2012 נעמוד בפני שוקת שבורה, ואני אומרת את זה בכאב. החלטת הממשלה מבורכת, אבל סוף מעשה במחשבה תחילה".

"הבעיות התקציביות של המכללות לחינוך כבירות, מדובר בבעיות כרוניות הנמשכות כבר עשור ופוגעות באפשרות למצות את היכולות המצוינות שיש במכללות המובילות", מסביר פרופסור יאיר קארו, ראש מכללת אורנים. "כדי להכשיר גננות טובות צריך ציוד ומשאבים מתאימים ומלגות לימודים משמעותיות כדי למשוך מועמדות ומועמדים איכותיים. אנו משלמים מחיר על הזנחה פושעת של יותר מעשור".

נשיאת סמינר הקיבוצים, פרופסור ציפי ליבמן, מוסיפה: "צריך לדאוג שיהיו שם גננות טובות, שהתהליך ייעשה לאט ובאחריות ולא במכה אחת, רק כדי לקטוף רווחים. משום שרווחים שייקטפו בזריזות, עם פתיחת 1,500 גנים בשנה אחת, ייזרקו לפח כי זה לא יהיה עם כוח האדם והתשתיות הנכונות".

גם ד"ר קלודי טל, ראש תכנית הכשרה לגיל הרך במכללת לוינסקי מטילה ספק בישימותו של החוק כבר בשנה הבאה ומרחיבה: "גם הגננות הפרטיות צריכות לעשות את ההשלמה האקדמית וגם על כך איש לא דיבר איתנו. צריך להיזהר מהאפשרות שהמהירות תוביל לכך שמקבלים את כולם. התוכנית צריכה להיות ארוכת טווח, ולא כזו שתישכח עד הבחירות הבאות. אי אפשר לעשות שום דבר מהיום למחר, צריך להציע דברים קונקרטים, בלי לנסות לפתור חטאים של 20 שנים במכה".

מרכז השלטון המקומי שיגר שלשום מכתב לשר האוצר, יובל שטייניץ, ולשר החינוך, גדעון סער, שבו נכתב כי "בהחלטה לא נלקחו ההיבטים הנוספים בהפעלת גני הילדים, כגון: תחזוקה, אנשי תפעול, הצטיידות ורכיבי אחזקה שוטפים, כולל עלויות ההרחבה ליום חינוך ארוך. אנו תובעים כיסוי מלא של המרכיבים הנכללים בהפעלת גן לגילי שלוש. ללא אלה ייקשה עלינו לצאת לדרך".

ממשרד האוצר נמסר: "הנושא מתוקצב במלואו, ולוקח בחשבון ביצוע מיידי של החוק. יחד עם זאת, אנו מודעים לכך שקיימים אתגרים ביצועיים, הן מבחינת הבינוי והן בכוח האדם, ומשרד החינוך נערך במלוא המרץ לקדם ולייצר לכך פתרונות בטווח הקצר והארוך". משרד החינוך לא הגיב לכתבה, אולם פרסם אמש הודעה שבה נכתב כי הורה לרשויות המקומיות ליישום החוק והודיע על הארכת הרישום לגני הילדים ברשויות שלא היו זכאיות לסבסוד טרם ההחלטה. עוד הודיע המשרד כי יפרסם היום מודעה בכלי התקשורת, בנוגע למפעילי גני ילדים פרטיים שיצטרכו לפעול לשינוי מעמדם באמצעות הנהלים המחייבים.

להגדלה לחצו כאן צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ