תל אביב גאה: ורודה מבחוץ, אפורה מבפנים

זכייתה של תל אביב בסקר אינטרנטי בתואר העיר הגאה הטובה ביותר הצליחה להשכיח לרגע את האפליה שעמה מתמודדת עדיין הקהילה הגאה, בעיר ומחוץ לה

אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

רון חולדאי קפץ שלשום על המציאה ומיהר לחגוג את זכייתה של תל אביב בתואר העיר הגאה הטובה ביותר לשנת 2011, בסקר שערכה חברת התעופה אמריקן אירליינס באמצעות אתר Gaycities. ראש העיר אפילו שינה את סדר יומו ויצא לסיבוב עם כמה מלכות דראג. גם בקהילה הגאה מברכים על תוצאות הסקר. תל אביב ראויה למחמאות, אומרים רבים. אבל, לא הכל ורוד. יש גם מי שמבקשים לשים את הדברים בפרופורציה. תל אביב היא לא מדינת ישראל, שבה לסביות, הומואים, טרנסקסואלים וביסקסואלים (להט"ב) אינם שווי זכויות, למרות השיפור במצבם. וגם בתל אביב המצב לא מושלם.

רק לפני שנתיים וחצי אירע הרצח במועדון הבר נוער, שלא פוענח עד היום. באחרונה הביעו בקהילה הגאה חשש מהתגברות הפעולות האלימות כלפי הומואים בגן מאיר בתל אביב, מקום מושבו של המרכז הגאה. באחד המקרים, לפני כחודש וחצי, תקפה קבוצת נערים שני הומואים צעירים שישבו על ספסל בגן ושברה לאחד מהם את הלסת. מנהל המרכז הגאה, יובל אגרט, סיפר ל"הארץ" לאחר המקרה כי בשנה החולפת ידוע לו על לפחות ארבע תקיפות כאלה של חברי הקהילה רק בשל נטייתם המינית. העירייה נענתה לבקשתו לשפר את אמצעי האבטחה בגן. בקהילת הלהט"ב גם מתחו ביקורת על טיפול המשטרה במקרי האלימות האלה.

לפני שנה וחצי אישרה מועצת העיר תל אביב להפעיל בכל בתי הספר בעיר תוכנית חינוכית שתעסוק בזהות מינית, בהיכרות עם הקהילה הגאה ובמניעת הומופוביה ואפליה. למרות זאת, מתברר כי אף בית ספר בתל אביב לא נענה השנה לבקשת חוש"ן, מרכז החינוך וההסברה של הקהילה הגאה, לקיים פעילות לתלמידיו. הפעילות כוללת חשיפה לסיפור אישי, יצירת דיאלוג ואפשרות להציג שאלות. "זו ממש הליכה אחורה", אומרת מנכ"לית חוש"ן, אירית צביאלי-אפרת. בשנה שעברה, היא מספרת, פעלה העמותה בשלושה בתי ספר בתל אביב. השנה מתקיימות פעילויות בכ-420 כיתות ברחבי הארץ, אך אף לא אחת מהן בעיר שנחשבת לפלורליסטית ביותר.

"תל אביב ראויה לקבל את התואר הזה", מבקשת צביאלי-אפרת להבהיר בהתייחסה לסקר. יחד עם זאת היא מותחת ביקורת על העירייה. "אם היו משקיעים בעיריית תל אביב את אותם מאמצים, תקציבים וקמפיינים בתחום החינוך הלהט"בי כמו שמשקיעים בתיירות הגאה, תל אביב היתה יכולה להיות מגדלור לכל הארץ גם בנושא הזה. לצערי במקום הזה יש פער נורא גדול. הפערים צורמים. מתוך כל ההבטחות הגדולות שהופרחו לאוויר שום דבר לא קרה". לדבריה, "התשובה בכל בתי הספר היא שבתל אביב אין בעיה, היא כל כך פתוחה וליברלית. הם לא מבינים שיש הבדל גדול מאוד בין נער בגילי 18-14 לבין בחור בן 20. עבור נער, אין הבדל בין באר שבע לתל אביב בכל הנוגע לפחדים ולחששות. את הדבר הכל כך בסיסי הזה המורים וההנהלות לא מבינים".

הפגנת ציון שנתיים לרצח בבר נוער שאירע ב-2009 ולא פוענח עד היום. באחרונה הביעו בקהילה הגאה חשש מהתגברות הפעולות האלימות כלפי הומואים בגן מאיר צילום: עופר וקנין

מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, חגי אלעד, ששימש בעבר מנכ"ל הבית הפתוח של הקהילה הגאה בירושלים, מברך על הזכייה של תל אביב אך מציע לא להסתנוור מתוצאות הסקר. "התמונה מורכבת. מצד אחד אין ספק שלקהילה הגאה בישראל יש הישגים משמעותיים שראוי ונכון להתגאות בהם. מצד שני, תל אביב היא לא כל המדינה. גם לא כל תל אביב היא הפנטזיה התל אביבית. ראוי לזכור שהרבה מאוד מהישגי השוויון והנראות שהקהילה הגאה מתגאה בהם הם הישגים שהושגו על אפה ועל חמתה של המדינה, במאבקים משפטיים. זו לא בדיוק מתנה שמדינת ישראל הסתערה לתת לקהילה ההומו-לסבית".

באחרונה הגבירה הקהילה הגאה את המאמצים להביא לשוויון בכל הקשור לזכותם של הומואים ולסביות להקים משפחה ולהיות הורים. לפני כחודשיים השתתפו כ-150 מחברי הקהילה בכינוס למען אישור הליך פונדקאות בישראל לזוגות חד מיניים. החוק בישראל קובע כי רק זוגות הטרוסקסואלים יכולים לקבל אישור להליך פונדקאות. זוגות חד מיניים המבקשים להביא ילדים לעולם באמצעות הליך זה, נאלצים לעשות זאת בחו"ל, בעלויות גבוהות במיוחד. מאבק ארוך שנים אחר נועד לאפשר נישואים חד מיניים בישראל. נכון להיום, הומואים ולסביות המבקשים להינשא, נאלצים לעשות זאת מעבר לים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק

"הבחירה בתל אביב משמחת ומציינת את ההישגים הגדולים של מאבקי הקהילה הגאה. אבל חשוב לזכור שזה רק חלק מהתמונה. ברחבי המדינה, ובהחלט גם בתל אביב, המצב רחוק מלהיות ורוד", אומר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) ומציין כי מדי יום מגיעות אליו תלונות על התנכלות, אפליה ואלימות. "גם הממשלה נוהגת בצביעות: ראש הממשלה ושגרירויות ישראל בעולם משתמשים בקהילה הגאה לצורכי הסברה כדי להראות את פניה הליברליים של ישראל, אך הממשלה הזו חוסמת, בלחץ החרדים, את כל מאמצי החקיקה שלנו למען שוויון זכויות, במיוחד בתחום הזוגיות, המשפחה וההורות".

ובחזרה לסקר. הוא מכתיר את תל אביב "הבירה הגאה של המזרח התיכון" ומגדיר אותה "אקזוטית ומקבלת פנים". תל אביב דורגה במקום הראשון עם 43% מקולות המצביעים ועקפה את ניו יורק עם 14%, טורונטו עם 7%, ואחריהן סאו פאולו, מדריד, לונדון, ניו אורלינס ומקסיקו סיטי. בשמונה קטגוריות אחרות, ובהן העיר עם חיי הלילה, האוכל והמתלבשים הטובים ביותר, תל אביב כלל לא מופיעה במקומות הראשונים.

בשבועות האחרונים עשתה האגודה למען הלהט"ב מאמץ להבטיח את זכייתה של תל אביב בסקר. היא הפיצה את דבר התחרות ברשת וקראה לחברי הקהילה הגאה להצביע. יו"ר האגודה, שי דויטש, המשמש בחמש השנים האחרונות גם מנהל הקמפיין לתיירות גאה שמובילים עיריית תל אביב ומשרד התיירות, שבע רצון מתוצאות מסע השיווק. "זו גאווה מאוד גדולה. השאיפה של כולנו היא שהביטוי שלנו כיעד מספר אחת יתפרש גם במספר התיירים הגאים שמגיעים לפה", הוא אומר ומציין כי בואם של 5,000 תיירים למצעד הגאווה האחרון "לא ממצה קמצוץ מהפוטנציאל".

לדבריו, בקמפיין לעידוד התיירות הגאה הושקעו בשלוש השנים האחרונות כמיליון שקלים. אין לו ספק שההשקעה השתלמה ושתל אביב ראויה לתואר. "יש לנו מוצר מעולה לעומת מרבית המקומות בעולם. אנחנו בין המקומות הבטוחים ביותר לקהילה הגאה בעולם, אם לא הבטוח ביותר. הרבה יותר בטוח להסתובב בתל אביב מאשר במרבית בירות אירופה. מעבר לזה שאנחנו עיר תיירות מוצלחת לכשעצמה, יש לנו גם קהילה חיה ותוססת שהיא מרכיב בלתי נפרד מהעיר - מה שהופך אותה למוצר המושלם", הוא קובע.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה לסירוב בתי הספר לקיים פעילויות הסברה למניעת הומופוביה, כי היא "משקיעה משאבים רבים בקהילה הגאה, ובשנים האחרונות אף גדלה התמיכה במאות אחוזים. בין היתר הופנו עד כה משאבים לפתיחת המרכז הגאה ותקצובו, הגדלה של התמיכות לקהילה הגאה, אירועי גאווה ותיירות גאה. בעקבות הצעתו של חבר המועצה יניב ויצמן, שאושרה על ידי מועצת העיר ואף תוקצבה בהתאם, בשנה האחרונה מוביל השירות הפסיכולוגי של העירייה מהלך לבניית תוכנית עירונית-חינוכית לסובלנות כלפי הקהילה הגאה, שמתוכננת להתחיל לפעול כבר בשנת הלימודים הבאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ