צעירים יוצאי אתיופיה מנסים לשנות את הליכוד מבפנים

שש שנים לאחר כישלון מפלגת "עתיד אחד", שבים צעירים מהעדה לזירה הפוליטית. מטרת העל - שר עלייה וקליטה מהקהילה

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

מחאת הקהילה האתיופית עולה שלב, התוכנית הבאה: כניסה לפוליטיקה. מאורעות החודשים האחרונים, בהם שבים ועולים מקרי אפליה וגזענות כלפי בני העדה, סייעו להבשלת התנאים לצמיחת הנהגה צעירה חיה ובועטת של הקהילה.

בשונה מבעבר, ההנהגה הצעירה, המורכבת ברובה מילדי הארץ או בני מהגרים מאתיופיה שעלו בגילאים צעירים, הבינה את כוחה הפוליטי הפוטנציאלי של הקהילה. היא שואבת את כוחה מתמיכת בני העדה וסימנה לעצמה מטרה אחת קרובה: כניסה לשדה הפוליטי, ומטרה אחת עליונה: כי השר הבא לקליטת עלייה יהיה יוצא אתיופיה.

"הקהילה הגיע אל נקודת האל חזור, נגמרו הימים שהיינו שואבי מים וחוטבי עצים, על גבינו אף אחד כבר לא ייבחר" מבטיח גדי יברקן, ראש המטה למאבק למען עולי אתיופיה ומי שכינה את חברי הכנסת 'צבועים' בוועדת הקליטה האחרונה, ועורר סערה. "שרת הקליטה אמרה לנו "תגידו תודה", כי הרגלנו אותה לנימוס והביישנות שלנו, ההורים שלנו יודעים שהממשלה דואגת לנו כי ככה הם רגילים מאתיופיה, והארגונים שפועלים למען הקהילה לא יכולים לצעוק על האפליה שלנו בממסד כי הם נתמכים כספית על ידו, אבל השבוע השרה פגשה אתיופים אחרים, נבונים אסרטיביים ומאוחדים, שלא מוכנים לוותר" - הוסיף.

יברקין, לוביסט בכנסת עד לפני שנתיים, מספר כי בשלוש שנים האחרונות הוא פועל מאחורי הקלעים למען הכניסה של הנהגה הצעירה לפוליטיקה, המונה בעיקר אקדמאים העוסקים במקצועות חופשיים ואנשי צבא, וכי אינו שולל את הקמת מפלגה אתיופית כבר בחודשים הקרובים. "אנחנו בודקים את האפשרות כבר כמה חודשים" אמר.

הפגנה נגד אפליית יוצאי אתיופיה בקרית מלאכיצילום: אילן אסייג

ניכר כי ההנהגה הצעירה למודת ניסיון מכישלון קודמתה, מפלגת "עתיד אחד", שהוקמה בשנת 2006 בראשות ד"ר אברהם נגוסה, מנכ"ל ארגון 'מכנף דרום לציון' ורצה באופן עצמאי לכנסת, כאשר חרטה על דגלה את מסר הציונות החברתית ופעלה למען עולי אתיופיה בארץ וכן למען העלאת בני הפלשמורה הנמצאים עדיין בגונדר. למרות שהקהילה האתיופית מונה כ-120 אלף איש ומתוכם מוערכים כ-70 אלף מצביעים, המפלגה נחלה תבוסה צורבת בבחירות לכנסת ה 17, עם 14 אלף בלבד, כאשר עיקר הביקורת שהוטחה לעברה היא בחוסר יכולתה לגבש מדיניות מוצקה כלפי הפוליטיקה בישראל, ואג'נדה קוהרנטית למען עולי אתיופיה.

"אנחנו מנהלים עכשיו קמפיין פנימי לעודד כמה שיותר בני העדה להתפקד לליכוד על מנת שנוכל להשפיע מבפנים" מסביר יברקין את משנתם "אבל אם ההתפקדות שלנו לא תניב תוצאות זה בהחלט הצעד הבא, ויש לנו כבר הרבה בני ברית שאינם בני הקהילה האתיופית, בעיקר קבוצות מוחלשות אחרות, כך שהפתרון להקמת מפלגה לא רחוק מכאן".

המנהיגים הצעירים, שנכון לעת עתה יברקין מייצג אותם, מציעים מצע פוליטי סוציאל דמוקרטי מובהק "אנחנו נלחם למען הקהילות המוחלשות, ובראש ובראשונה למען בני העדה- בדיור ציבורי, בחינוך הוגן ואפשרויות תעסוקה". אולם בשונה מ"עתיד אחד" שזכתה לאדישות ואף להחרמה של חלק גדול בני הקהילה, בין היתר בשל פילוגה הפנימי וריבוי ארגונים ועמותות שמשכו במשך שנים לכיוונים אחרים ובכך קעקעו את יכולת הקהילה לייצוג פרלמנטרי הולם, ההנהגה החילונית הצעירה רתמה לצידה שחקנים וותיקים וחשובים ביותר במפה התרבותית של הקהילה האתיופית, הקייסים- כוהני הדת והאבות הרוחניים של הקהילה. "אנחנו מאמינים בהם, רוצים שיכנסו לכנסת ויעבדו. הם בחורים צעירים ומלומדים והם עוזרים לקהילה, הם העתיד שלנו" אמר השבוע יוסף וובשט, קייס קהילת אתיופיה בנתניה "אנחנו לא רק תומכים בהם אלא בטוחים שאם יקימו מפלגה אתיופית כל הקהילה תלך אחריהם", הוסיף אדיסו ביינסאי, קייס הקהילה האתיופית ביבנה.

יברקין וחבריו משוכנעים כעת כי כוחם המתעצם לא יאפשר להם להעלם מהמפה הפוליטית "המדינה עושה שימוש ציני בקהילה האתיופית" הוסיף. "הם היו מעדיפים להעלים את הדור הצעיר הזה, מאד נוח להם שאנחנו נמשיך להיות מוחלשים ונזקקים, כי ברגע שיסתיים תהליך הקליטה התורמים מחו"ל, שהם בעיקר מהפדרציות האמריקאיות, יפסיקו להזרים עבורנו כסף, שמחציתו מועבר למשכורות ומשרדים של העובדים בפרויקטים למען האתיופים, שהם כאמור אינם בני העדה. האתיופים הם כספומט מהלך עבור המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ