פונה מאהל חסרי הדיור בשכונת התקווה; ארבעה נעצרו

פקחי העירייה וכוחות משטרה גדולים הוציאו את דרי המאהל מגן התקווה והעמיסו את ציודם על משאיות. המפונים: "בושה למדינה, לא נשאר לנו כלום"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

פקחים של עיריית תל אביב בליווי כוחות משטרה גדולים פירקו הבוקר (ראשון) את מאהל חסרי הדיור בשכונת התקווה. על פי עדויותיהם של השוהים במאהל, הפקחים והשוטרים הגיעו למקום בסביבות השעה 9 בבוקר, הוציאו אנשים בודדים שהיו במקום מהאוהלים, הרחיקו אותם אל מחוץ לגן התקווה והחלו להעמיס את האוהלים הריקים והציוד על משאיות.

במהלך תהליך הפינוי עצרה המשטרה ארבעה אנשים, בהם מנהיג המאהל, איציק אמסלם, ואחת ממובילות המחאה החברתית, סתיו שפיר. הארבעה נעצרו בשל הפרת צו הרחקה מהמקום שהוצא נגדם אחרי ההפגנה שמוצאי השבת שעברה.

למרות המעצרים, פינוי המאהל, שעורר את הפגנה סוערת רק בשבוע שעבר, עבר ללא התנגדות אלימה, בין השאר מכיוון שרבים נוספים להם הוצאו צווי הרחקה בשבוע שעבר לא היו במקום בשעת הפינוי.

רחמים דמארי, חסר בית בן 69 המתגורר במאהל זה כמה חודשים, סיפר כי הפקחים סירבו לאפשר לו לקחת את ציודו האישי ואמרו לו כי יוכל לאסוף אותו מאוחר יותר. "יש לי שם תרופות, מה הם רוצים שנעשה? אני לא יודע מה יהיה - זה חורף עכשיו, אין לי מקום לישון הלילה, לא נשאר לי כלום. זרקו לי את הדברים. עכשיו נחזור לרחוב ונקווה רק שלא יירד עלינו גשם", אמר.

טרקטור מפנה את שאריות המאהלצילום: דניאל בר און

שמעון וענונו, חסר בית שעבר למאהל בשכונת התקווה לאחר פינוי מאהל רוטשילד סיפר כי השוטרים אזקו אותו והוציאו אותו בכוח מן האוהל. "שמו מחסומים ולא נתנו לנו להיכנס. אני מבקש מהם לקבל את הדברים, אבל שום דבר. זורקים הכל למשאיות שמלאות בצבע ולכלוך. אני אשאר בלי כלום עוד פעם. הכל שם: בגדים, תרופות, מסמכים".

שפרה ביטון שמתגוררת אף היא במאהל בחודשים האחרונים, תקפה את המשטרה והעירייה. "זאת בושה שמדינת ישראל מתנהגת ככה. אין לאנשים האלה לאן ללכת. החזקים יותר, כמוני, יצאו לעבוד בבוקר ונשארו פה רק החלשים. הם מסתכלים עליי ושואלים מה נעשה הלילה? אין לי מה להגיד להם. יש פה אדם בן 70 עם דלקת ריאות שיושב בין השיחים ובוכה. הוא נשאר רק עם המעיל והמכנסיים, לאיפה הוא יילך? אני לא יודעת מה ראש העיר השיג בזה. למה השרים והח"כים עוצמים עיניים ואוטמים אוזניים?".

במאהל בשכונת התקווה התגוררו עשרות אנשים, ביניהם זוגות נשואים עם ילדים ואמהות חד הוריות. לפני כחודש התקבל צו פינוי שנדחה עד השבוע שעבר. בין דרי מאהל נמצאים גם כאלו אשר קיבלו מענק חד פעמי בגובה של 6,300 שקלים לאדם בודד או עשרת אלפים שקלים למשפחה. חלקם לקחו את המענק, שכרו דירה ועזבו את המקום וכאשר הכסף נגמר חזרו.

מעיריית תל אביב נמסר כי "בשל מצבם הייחודי של יושבי מאהל התקווה (לרבות משפחות עם ילדים), ולאור ההבנה כי מרביתם נתונים במצוקה, איפשרה העירייה את שהותם בגן הרבה מעבר למאהלים אחרים בעיר. במקביל, פעלה העירייה מול משרד הרווחה לאישור מענק כספי חד פעמי המיועד לשכר דירה ואף הכפילה סכום זה, על מנת לאפשר להם למצוא קורת גג לתקופת החורף...קבוצת מיעוט שסרבה לקבל את המענק, עתרה לבית המשפט, ולאחר דיון בעתירה, פסק בית המשפט כי גם עליהם לפנות את המאהל. לצערנו, לאחר פסיקת בית המשפט, שבו מספר משפחות למקום, על אף שקיבלו את המענק והתחייבו להתפנות".

העירייה נימקה את הפינוי בכך "שגן התקווה, מלבד העובדה כי אינו מתאים למגורים, לא כל שכן בימות החורף, הינו הריאה הירוקה היחידה העומדת לרשות תושבי שכונת התקווה והסביבה. משכך, ומתוקף מחויבותה לאזן בין צרכי כלל הציבור, פועלת העירייה להשיב את הגן לשימוש הציבור כולו".

בשבת שעברה נערכה במאהל הפגנה סוערת בהשתתפות כמאתיים איש במחאה על כוונת העירייה לפנותו. 23 מפגינים נעצרו, חלקם תוך שימוש בכוח רב. המפגינים קראו "העם דורש דיור ציבורי" והניפו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "קורת גג לכולם", "חולדאי הרגת את התקווה".

Read this article in English: Tel Aviv municipality dismantles homeless tent encampment

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ