אילן ליאור
אילן ליאור

כמאה בני אדם הפגינו הערב (ראשון) מול עיריית תל אביב, במחאה על פינוי מאהל מחוסרי הדיור בשכונת התקווה בעיר. המשטרה עצרה 11 מן המפגינים תוך שימוש בכוח רב. בין המפגינים שהגיעו לכיכר רבין, רבים מהמפונים עצמם ופעילי תנועת המחאה "ב' זה אוהל". כמו כן שוב עוכבה סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה, אך בית המשפט שחרר אותה לאחר שסירבה להנחיית המשטרה להשתחרר למעצר בית. כמו כן, המשטרה שחררה למעצר בית שני מחוסרי דיור ממאהל התקווה שפונה.

המפגינים מחוץ לבניין העירייה במקום נשאו שלטים וקראו קריאות בגנות ראש העיר רון חולדאי. לדבריהם, השוטרים שניסו לפזר אותם השתמשו בכוח רב. אחד מהפעילים, יגאל רמב"ם, אף פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים איכילוב לאחר שספג חבטות מהשוטרים.

המשטרה מסרה בתגובה לטענת המפגינים על אלימות: "מדובר בהפגנה בלתי חוקית שבמהלכה המפגינים הפרו את הסדר חסמו כבישים והעליבו ותקפו שוטרים במהלך ההפגנה בוצעו 11 מעצרים וזאת באופן מדוד המשטרה תמשיך לאפשר את מימוש זכות חופש הביטוי תוך שמירה על החוק והסדר הציבורי".

דפני ליף בהפגנת המחאה מול העירייה, הערבצילום: אלון רון

הנהגת הארגון "ב' זה אוהל" הוציאה הודעת תגובה לפינוי, בה נכתב: "חולדאי, היושב במרומי מגדלו - תל אביב אינה עיר לעשירים בלבד. היא עיר לכל תושביה, ולא ניתן לך לקחת את עירנו שבויה תחת כספם של חברייך העשירים. לא ניתן לך לזרוק לרחוב את העניים, עניים עקב הזנחה פושעת שלך. לפני שמשקיעים כספים במתחמי היי-טק, צריך לדאוג לאלו הישנים ברחוב עם ילדיהם ולא מקבלים חינוך נאות כמו ילדי העשירים".

פקחים של עיריית תל אביב בליווי כוחות משטרה גדולים פירקו הבוקר את מאהל חסרי הדיור בשכונת התקווה. על פי עדויותיהם של השוהים במאהל, הפקחים והשוטרים הגיעו למקום בסביבות השעה 9 בבוקר, הוציאו אנשים בודדים שהיו במקום מהאוהלים, הרחיקו אותם אל מחוץ לגן התקווה והחלו להעמיס את האוהלים הריקים והציוד על משאיות.
במהלך הפינוי עצרה המשטרה ארבעה אנשים, בהם מנהיג המאהל, איציק אמסלם, ואחת ממובילות המחאה החברתית, סתיו שפיר. הארבעה נעצרו בשל הפרת צו הרחקה מהמקום שהוצא נגדם אחרי ההפגנה במוצאי השבת שעברה.

דפני ליף הגיבה בשעות הצהריים לפינוי, ואמרה כי "פינוי המאהל בשכונת התקווה הינו דוגמה מובהקת להתאכזרות למוחלשים בחברה שלנו. הרצון לטאטא את כל מה שאינו נעים לעין על חשבון רווחתם של האזרחים, במקום בניית תוכנית אמיתית לפתרון הבעיות, חוזר שוב ושוב. תודה אישית לרון חולדאי על הרגישות האינסופית שהוא מפגין בדרך לבניית עוד מגדל יוקרה".

במאהל בשכונת התקווה התגוררו עשרות אנשים, ביניהם זוגות נשואים עם ילדים ואמהות חד הוריות. לפני כחודש התקבל צו פינוי שנדחה עד השבוע שעבר. בין דרי מאהל נמצאים גם כאלו אשר קיבלו מענק חד פעמי בגובה של 6,300 שקלים לאדם בודד או עשרת אלפים שקלים למשפחה. חלקם לקחו את המענק, שכרו דירה ועזבו את המקום וכאשר הכסף נגמר חזרו.

מעיריית תל אביב נמסר כי "בשל מצבם הייחודי של יושבי מאהל התקווה (לרבות משפחות עם ילדים), ולאור ההבנה כי מרביתם נתונים במצוקה, אפשרה העירייה את שהותם בגן הרבה מעבר למאהלים אחרים בעיר. במקביל, פעלה העירייה מול משרד הרווחה לאישור מענק כספי חד פעמי המיועד לשכר דירה ואף הכפילה סכום זה, על מנת לאפשר להם למצוא קורת גג לתקופת החורף...קבוצת מיעוט שסרבה לקבל את המענק, עתרה לבית המשפט, ולאחר דיון בעתירה, פסק בית המשפט כי גם עליהם לפנות את המאהל. לצערנו, לאחר פסיקת בית המשפט, שבו מספר משפחות למקום, על אף שקיבלו את המענק והתחייבו להתפנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ