הגנים הפרטיים: יישום חוק חינוך חינם השנה אינו ריאלי

במכתב לשר החינוך טען ארגון הגנים הפרטיים כי "השטח עדיין אינו מוכן" להפיכתם לציבוריים לפי הקריטריונים עליהם החליטה הממשלה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ארגון גני הילדים הפרטיים שיגר אתמול לשר החינוך, גדעון סער, מכתב ובו הודיע לו כי "השטח עדיין אינו מוכן" ליישום חוק חינוך חובה חינם בשנת הלימודים הקרובה. הודעה זו באה ימים ספורים לאחר בדיקת "הארץ" ולפיה במכללות לחינוך אין די גננות כדי לממש את הבטחת הממשלה לציבור ולפיה החוק יחל לפעול כבר בשנה הקרובה, ואף יותר מכך - קיים כבר היום מחסור בכוח אדם.

משרד החינוך הודיע בסוף השבוע על פנייתו לגני הילדים הפרטיים בבקשה להסדיר את מעמדם ולהפכם ציבוריים או מוכרים שאינם רשמיים. אולם גם הארגון, המונה למעלה מאלף גנים, הודיע כי במצב הדברים הנוכחי גם הפתרון התלוי בהם אינו ישים. "מחובתנו לציין, כי השטח עדיין אינו מוכן", כתבה לשר דוברת הארגון, שולמית ביסמנובסקי: "רק כ-10% מהגנים הפרטיים בישראל עומדים בשני הקריטריונים שקבעתם (המשרד, ט"נ): קבלת רישיון והתאגדות כתאגיד, שיאפשרו להם להציע לתלמידיהם חינוך חינם או בתעריף מסובסד באוגוסט הקרוב".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בארגון התריעו עוד כי פתרון זה אינו בהכרח משתלם גם לגנים שביכולתם להגיש בקשה להכרה על-ידי המשרד: "אותם גנים שאכן יכולים להצטרף להסדר שהצעתם עלולים שלא לבחור לעשות כן בשל החשש למעמדם בעתיד הלא רחוק (בעוד כשנתיים), ומכיוון שכלכלית המהלך לא ישתלם להם. תהליך קבלת הרישיון ומעבר לתאגיד עולה כ-150,000 שקלים. אין לגנים הפרטיים עניין לשמש פתרון זמני בלבד ו'לסתום חורים' של שנתיים עד שייבנו המבנים לגנים הציבוריים, להשקיע מכספם תקציבים בלתי הגיוניים ולהימחק אחרי שנתיים מהנוף".

גן של עיריית תל אביב הממוקם במכללת לוינסקי, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בפנייתם ציינו בפני השר, כי "המשרד מודע היטב לעובדה כי תהליך קבלת רישיון הינו אטי ומסורבל ואורך כ-12 עד 20 חודשים ולכן תמוה הדבר, כי הנכם מבטיחים להורים פתרונות מידיים למחר בבוקר, כשאנו בעיצומה של תקופת הרשמה לגנים הפרטיים ואין לנו תשובות ברורות להורים".

במכתבם העלו הגנים הפרטיים אפשרות שנויה במחלוקת של גביית תשלומים נוספים מהורים כדי לשמור על איכות הגן, סוגיה שתעיב על הניסיון להפעיל מערכת חינוך שוויונית-ציבורית לגיל הרך. במכתבם הסבירו כי "בלתי אפשרי להשוות בין התנאים שניתנים לילדים בחינוך הפרטי לתנאים בחינוך הציבורי. ההוצאות השוטפות הגבוהות, לא תאפשרנה לגנים הפרטיים להמשיך לשמור על רמת תפקוד גבוהה ועל שירות איכותי, אם ייאלצו לפעול בסכום המצומצם המוצע להם".

"חלק מההורים החלו לשלוח הודעות ביטול הרשמה לגנים הפרטיים לשנה הקרובה בציפייה לקבל גן חינם לילדיהם מהעירייה", מסבירה ביסמנובסקי, "זהו מצב מסוכן, שכן, לא לכל הילדים תימצא מסגרת עירונית חינם בראשית השנה, ולכן ההורים עלולים לצאת קרחים משני הצדדים, כי גם אם ירצו בשלב מאוחר יותר להירשם לגן הפרטי כבר לא יהיו מקומות פנויים או כיתות מתאימות לגיל הילדים. הרישום מתחיל בימים אלה וההורים והגננות מבולבלים ודורשים הבהרות. האם יש לכבוד השר פתרונות לדילמות העולות וצפות?".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנהלת ארגון גני הילדים הפרטיים זומנה לפגישה היום אצל סמנכ"לית המינהל הפדגוגי במשרד החינוך. המשרד פנה למפעילי גני ילדים פרטיים והנחה אותם כיצד להסדיר את מעמדם כגני ילדים ציבוריים, כהגדרתם בהחלטת הממשלה, על מנת שההורים בגן יזכו לסבסוד. המשרד יפעל לפשט ולהקל בהליך הבירוקרטי. כך או אחרת, גן פרטי מורשה שלא ירצה להצטרף לנתיב המוסדר המסובסד - יוכל להישאר מחוץ לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ