הרב לבנון פורש מהישיבה "כדי להתבטא נגד הצבא"

רבה של ישיבת ההסדר אלון מורה, מחשובי הרבנים בציונות הדתית, הוא ממובילי הקו התקיף נגד הרבנות הצבאית בעניין שירת הנשים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת ההסדר אלון מורה ומחשובי הרבנים בציונות הדתית, הודיע לתלמידיו כי יתפטר מתפקידו בשל החלטת פורום מטכ"ל למנוע מחיילים דתיים לעזוב אירועים שנשמעת בהם שירת נשים. בשיחה עם תלמידיו הסביר להם הרב את הצעד בכך שהוא רוצה להתבטא בחופשיות בעניין שירת נשים, ואינו רוצה שהישיבה או תלמידיה ייפגעו מההתבטאויות הללו. בתוך כך, נפגש הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, בחשאיות עם רבנים בכירים בציונות הדתית, שדרשו ממנו להתפטר.

הרב לבנון הוא ממובילי הקו התקיף נגד הרבנות הצבאית בעניין שירת הנשים. בנובמבר התראיין לבנון לרדיו קול חי ואמר כי "הם (מפקדי הצבא - ח"ל) מקרבים את המצב שבו רבנים ייאלצו להורות לחיילים - ‘אתם חייבים לצאת מאירועים כאלה גם אם תעמוד כיתת יורים בחוץ, ויירו בכם למוות'". לבנון הוסיף כי "אני מאוד מקווה שיהיו שם כמה אנשים חכמים שיבלמו את הצעד הנורא הזה, אבל אם לא - לא תהיה לנו ברירה, אני אמליץ לכל מי שישאל אותי לא להתגייס יותר". הרמטכ"ל בני גנץ התייחס לעניין ואמר כי "לא אהבתי את דברי הרב לבנון".

המהלך של לבנון הוא מעין הפקת לקחים מפרשת ישיבת הר ברכה. אז, ב-2009, התבטא ראש הישיבה הרב אליעזר מלמד בעד סירוב פקודה לפנות יישובים. בתגובה החליט שר הביטחון, אהוד ברק, להוציא את הישיבה ממסלול ההסדר, והדבר פגע בשירותם של בני הישיבה שכבר התגייסו לצבא.

רב ישיבת ההסדר באלון מורה, אליקים לבנוןצילום: אמיל סלמן

הרב לבנון, בן 62, הוא מהרבנים הבולטים בציונות הדתית. לאחר שלמד בישיבת מרכז הרב בשנות ה-70, הוא הצטרף לגרעין שהקים את ההתנחלות אלון מורה וכיהן כרב היישוב. בשנת 1996 הקים את ישיבת ההסדר "ברכת יוסף" שבה לומדים 155 איש. לבנון משמש גם הרב האזורי של השומרון. לאחר ההתנתקות, המליץ הרמטכ"ל דאז דן חלוץ להוציא את הישיבה ממסלול ההסדר, אך המלצה נדחתה על ידי שר הביטחון באותם ימים, שאול מופז. לבנון סבור כי על רבנים להוביל את ההנהגה של הציונות הדתית ולהשמיע את דעתם בנושאים העומדים על סדר היום. על רקע זה התקבלה החלטתו. אתמול, סירב לבנון להגיב לפניית "הארץ".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ביום חמישי האחרון נפגש הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, באופן חשאי עם רבנים מהציונות הדתית המתנגדים בתוקף להחלטותיו בעניין שירת נשים. בין היתר, נכחו בפגישה הרב לבנון, רבה של צפת שמואל אליהו, שכינה את ההחלטה בעניין שירת נשים טיפשות, והרב דוד סתיו מהנהלת איגוד ישיבות ההסדר. לפגישה הוזמן גם הרב אליעזר מלמד מהר ברכה, שכתב בטורו בעיתון "בשבע" כי "במקום להעמיד את הרמטכ"ל במקומו, הרבנים התכנסו כמקהלת אומרי אמן אחר העמדה החילונית המטיחה האשמות שווא ביהדות ובשומרי המצוות. אולם המגמה של הוראת הרמטכ"ל חמורה יותר: תביעה מהרבנים להכיר בפומבי בעליונות החוק החילוני על צו התורה". מלמד לא הגיע בשל סיבות אישיות.

בפגישה ביקש הרב פרץ להסביר לרבנים את החלטתו. הוא אמר שיש לשמור על אחדות העם, ומתן פטור לחיילים דתיים משירת נשים היה גורם לקרע חמור בעם. הרבנים השיבו לו בתקיפות ואמרו כי עליו להתפטר מתפקידו. אחד הרבנים אמר כי 65 שנה צה"ל מתנהל באופן תקין, ואין סיבה ליצור דרמות במקום שאינן. רב אחר אמר כי אבסורד שלחיילים חרדים ניתן פטור משירת נשים, בעוד שכופים את שירת הנשים על דתיים לאומיים. בסופו של דבר, סיכמו הרבנים להמשיך בדיאלוג ביניהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ