שביתת הרשויות

ילדי החינוך המיוחד נשארו בבית

בשאר מוסדות החינוך מתקיימים הלימודים כסדרם, למעט כמה בעיות נקודתיות; הרשויות לא מעניקות שירותי רווחה ותברואה, אין פינוי אשפה או קבלת קהל

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

מרבית מוסדות החינוך המיוחד ברחבי הארץ אינם פועלים היום (שני) בשל היעדרן של הסעות וסייעות בעקבות השביתה בה פתחו הבוקר הרשויות המקומיות. בשאר מוסדות החינוך מתקיימת פעילות סדירה, למעט בעיות נקודתיות; בכמה תיכונים ברעננה ובראשון לציון לא מתקיימים לימודים, בחיפה לא פועלים שבעה גני ילדים ובמרבית הגנים בארץ ההורים מחליפים את הסייעות. בעיות אבטחה בשל אי הגעת מאבטחים נרשמו בפרדס חנה, טבעון וקציר, שם מתקיימים הלימודים בליווי משטרה.

בשלטון המקומי הורו אתמול למאבטחים ולמורים המקבלים שכר מהרשויות שלא להתייצב במוסדות, וכך גם לאבות הבית ולצוותי הניקיון והמזכירויות. אולם המשטרה טענה בתגובה כי "האחריות לאבטחה במוסדות חינוך היא של משטרת ישראל וזו אינה מאשרת לרשויות שלא להפעיל את מערך האבטחה האזרחי במוסדות חינוך בזמן השביתה. ההנחיה של מרכז השלטון המקומי שלא להציב מאבטחים במוסדות חינוך אינה בסמכותו".

מורה בחינוך המיוחד הסבירה אמש כי ללא הסעות וסייעות, בתי הספר אינם יכולים לתפקד. לדבריה "בכל כיתה יש שתי סייעות ובלעדיהן כל הפעילות לא תוכל להתקיים. לא יהיה מי שייקח את הילדים לשירותים, יאכיל אותם או אפילו יסייע להם להוריד מעיל".

שביתה במעלות לתרשיחא, היוםצילום: ירון קמינסקי

בפגישה עם ראשי הרשויות המקומיות, קרא היום שר החינוך גדעון סער שלא לפגוע בילדי החינוך המיוחד במהלך השביתה. "אני מתנגד לכל שיבוש במערכת החינוך. חשוב במיוחד שהרשויות המקומיות, שתמיד השאירו מחוץ למאבקים הציבוריים את תלמידי החינוך המיוחד והוריהם, ימנעו מפגיעה כזו גם בשביתה הנוכחית", אמר.

במסגרת השביתה עליה הכריזו הרשויות המקומיות, אשר מתקיימת ללא הגבלת זמן לא ניתנים שירותי רווחה, לא נרשמים דו"חות חניה, לא מפונה אשפה ולא מתקיימת קבלת קהל בעיריות ובמועצות.

השביתה, עליה הכריז השלטון המקומי כבר לפני שבועיים מתקיימת על רקע צעדים שצפויים לפגוע בהכנסות הרשויות. בשלטון המקומי מוחים על שורת ההנחות בארנונה עליה הצהיר באחרונה שר הפנים אלי ישי, וכן על יוזמות חקיקה פרטיות שמבקשות להעניק פטור מארנונה למוסדות שונים; נוהל הגבלת גיוס התרומות לרשויות שמקדם משרד המשפטים; הכוונה להעביר חלק מתקציבי מפעל הפיס מהרשויות לממשלה; מחיר המים; וחלוקת נטל מימון מערכת החינוך.

דיוניים ליליים שקיים מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר עם ראשי הרשויות למציאת לא הניבו פרי ועל אף הכרזת נתניהו בפני ראשי הרשויות כי "אנחנו באותה סירה", אלו לא הסכימו לדחותה. ראש הממשלה אף אמר לנציגי הרשויות כי "אתם לא צריכים לשלם את המחיר של חקיקה פופוליסטית", אולם הוא הסתפק בקריאה להידברות, מבלי לנקוב בצעדים מעשיים לשינוי המצב.

בשלטון המקומי טוענים כי הצעדים המדוברים יביאו לאובדן הכנסה של כשני מיליארד שקלים בשנה לרשויות. במרכז השלטון המקומי דורשים כי הצעות החוק או רפורמות בארנונה כדוגמת זו שהכריז עליה ישי, שלהן השלכות תקציביות מרחיקות לכת על הרשויות, לא יקודמו מבלי לתת מענה תקציבי מראש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ