השביתה נמשכת |

ישי: "הושגו הבנות לפתרון הבעיות"; מרכז השלטון המקומי: "מחכים לנתניהו"

שר הפנים הסכים עם ראשי השלטון המקומי על הקפאת הרפורמה בארנונה, עליה הכריז רק לפני 3 שבועות. יו"ר מרכז השלטון המקומי: "מדובר בטיוטה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שר הפנים אלי ישי (ש"ס) נפגש הערב (שני) עם ראשי השלטון המקומי. לאחר הפגישה אמר ישי כי הושגו הבנות לפתרון כל הבעיות. אולם במרכז השלטון המקומי מבהירים כי "השביתה נמשכת, יש הסכמות עם שר הפנים, אבל הכדור במגרש של נתניהו".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט אמר, כי "יש הסכמות עם שר הפנים. עד שראש הממשלה לא מאשר את זה, השביתה נמשכת. בשלב הזה מדובר בטיוטה בלבד". בלשכת ראש הממשלה מסרו כי נכון לכרגע לא צפויה להתקיים הלילה פגישה בעניין השביתה בהשתתפות ראש הממשלה.

על פי ההסכמות בין ישי לראשי השלטון המקומי, הרפורמה בארנונה שעליה הכריז ישי לפני כשלושה שבועות, תוקפא. משמעות ההחלטה היא כי ההנחה בארנונה לסטודנטים, מילואימניקים ועמותות תוקפא. השינוי היחיד בתשלומי הארנונה שיישאר בתוקף הוא הגדלת סף ההכנסה לזכאות לארנונה בשיעור של 25%. על פי ההסכמה בין הצדדים, יוקם צוות משותף שיבחן את ההשלכות הכלכליות של השינויים שהוקפאו בתוך 45 יום.

בנוגע להצעות החוק הפרטיות שאושרו לקריאה ראשונה, כמו הצעת החוק של חיים כץ (ליכוד) המעניקה פטור למרכזי שיקום ותעסוקה לאנשים עם מוגבלויות, הוחלט כי הן לא יקודמו. באשר לסוגיית מחיר המים, סוכם כי תוך 45 יום יוצג פתרון להורדת מחיר המים לכלל הצרכנים, אולם לא ברור באיזה שיעור. לעניין נוהל התרומות, דורש ישי מראש הממשלה כי משרד המשפטים יבהיר כי החברות העסקיות יוכלו להמשיך בתרומתן עד לכניסתו לתוקף של נוהל התרומות החדש שמבקש להגביל את התרומות מחשש לניגוד עניינים. באשר לתקציבי מפעל הפיס, הסכים ישי כי חלוקת התקציבים תותר על כנה, כך שמחצית מהכספים בגובה 2.5 מיליארד שקל יועברו לרשויות ומחצית יועברו לקופת האוצר.

גורמים במשרד רה"מ אמרו כי "יש במסמך מהערב סעיפים רבים חדשים עם דרישות בשווי מיליארדי שקלים שהועלו לראשונה הערב. ראש הממשלה קורא להפסקת השביתה שגורמת סבל לתושבים. צריך להתחיל בפגישות שיביאו תוך ארבעה שבועות להסכמות".

במרכז השלטון המקומי נמסר כי "השביתה ממשיכה. ראש הממשלה התחייב בבחירות לחוסנן של הרשויות ולפני שנה התחייב להפחית את מחירי המים המופקעים שמשלמים האזרחים והוא חייב לקיים את הבטחותיו, וודאי לא לגרום לייקור הארנונה. המאבק יחריף. לא נאפשר לשחק עם כספם של אזרחינו".

ההחלטה על השביתה התקבלה כתגובה להחלטה של אלי ישי להעניק הנחות בארנונה. אולם בימים האחרונים העלו ראשי הרשויות דרישה מרכזית הנוגעת להורדת מחיר המים. אלה דורשים לבטל את המע"מ המוטל על מחירי המים, מאז שהונהגה הרפורמה בתעריפי המים בינואר 2010 שהביאה לעליית מחיר המים בשלוש פעמים שונות, בשיעור של 40%. כיום המוצר היחידי שלא גובים עליו מע"מ הם פירות וירקות.

על אף שמדובר בנושאים המצויים תחת אחריותו של משרד האוצר, בפגישה שנערכה מול ראש הממשלה לא נכח שר האוצר, יובל שטייניץ החולה בשפעת, ולא מי מטעמו. במשרד האוצר טוענים כי הכדור נמצא במגרשו של ראש הממשלה והם לא מעורבים בדיונים בין הצדדים.

לאחר פניות רבות, לחצים ותגובות נזעמות, החליט היום בצהריים בוחבוט כי הלימודים במסגרות החינוך המיוחד יפעלו מחר כסדרם, לאחר שמרבית המוסדות בישראל לא פעלו היום בעקבות השביתה ברשויות המקומיות. לדברי בוחבוט, העיצומים יוחרפו מחר וחלק מהפעילים מתכננים לחסום כבישים ברחבי המדינה.

ראש עיריית נתניה מרים פיירברג הודיעה על הפסקת השביתה בעיר לאלתר, לדבריה "לאור השימוש הפוליטי, הציני והשערורייתי שעשתה הנהגת מרכז השלטון המקומי בכוחה, המשתמשת בשביתה ככלי ניגוח בראש הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ