נתניהו דחה את ההבנות, השביתה ברשויות נמשכת

שר הפנים הודיע כי הסכים על הקפאת הרפורמה בארנונה, עליה הכריז לפני 3 שבועות. לשכת רה"מ: בהסכם סעיפים חדשים בשווי מיליארדי שקלים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה אמש את מסמך ההבנות שהשיג שר הפנים אלי ישי עם ראש השלטון המקומי, והשביתה ברשויות המקומיות תיכנס הבוקר (שלישי) ליומה השני. גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו אמש כי "יש במסמך סעיפים רבים חדשים עם דרישות בשווי מיליארדי שקלים שהועלו לראשונה הערב. ראש הממשלה קורא להפסקת השביתה שגורמת סבל לתושבים. צריך להתחיל בפגישות שיביאו תוך ארבעה שבועות להסכמות".

שר הפנים אלי ישי (ש"ס) נפגש אמש עם ראשי השלטון המקומי. לאחר הפגישה אמר ישי כי הושגו הבנות לפתרון כל הבעיות. על פי ההסכמות בין ישי לראשי השלטון המקומי, הרפורמה בארנונה שעליה הכריז ישי לפני כשלושה שבועות, תוקפא. משמעות ההחלטה היא כי ההנחה בארנונה לסטודנטים, מילואימניקים ועמותות תוקפא. השינוי היחיד בתשלומי הארנונה שיישאר בתוקף הוא הגדלת סף ההכנסה לזכאות לארנונה בשיעור של 25%. על פי ההסכמה בין הצדדים, יוקם צוות משותף שיבחן את ההשלכות הכלכליות של השינויים שהוקפאו בתוך 45 יום.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

בנוגע להצעות החוק הפרטיות שאושרו לקריאה ראשונה, כמו הצעת החוק של חיים כץ (ליכוד) המעניקה פטור למרכזי שיקום ותעסוקה לאנשים עם מוגבלויות, הוחלט כי הן לא יקודמו. באשר לסוגיית מחיר המים, סוכם כי תוך 45 יום יוצג פתרון להורדת מחיר המים לכלל הצרכנים, אולם לא ברור באיזה שיעור. לעניין נוהל התרומות, דורש ישי מראש הממשלה כי משרד המשפטים יבהיר כי החברות העסקיות יוכלו להמשיך בתרומתן עד לכניסתו לתוקף של נוהל התרומות החדש שמבקש להגביל את התרומות מחשש לניגוד עניינים. באשר לתקציבי מפעל הפיס, הסכים ישי כי חלוקת התקציבים תותר על כנה, כך שמחצית מהכספים בגובה 2.5 מיליארד שקל יועברו לרשויות ומחצית יועברו לקופת האוצר.

נתניהו וראשי הרשויות נועדים בירושלים, השבועצילום: משה מילנר / לע"מ

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "השביתה ממשיכה. ראש הממשלה התחייב בבחירות לחוסנן של הרשויות ולפני שנה התחייב להפחית את מחירי המים המופקעים שמשלמים האזרחים והוא חייב לקיים את הבטחותיו, וודאי לא לגרום לייקור הארנונה. המאבק יחריף. לא נאפשר לשחק עם כספם של אזרחינו".

ההחלטה על השביתה התקבלה כתגובה להחלטה של אלי ישי להעניק הנחות בארנונה. אולם בימים האחרונים העלו ראשי הרשויות דרישה מרכזית הנוגעת להורדת מחיר המים. אלה דורשים לבטל את המע"מ המוטל על מחירי המים, מאז שהונהגה הרפורמה בתעריפי המים בינואר 2010 שהביאה לעליית מחיר המים בשלוש פעמים שונות, בשיעור של 40%. כיום המוצר היחידי שלא גובים עליו מע"מ הם פירות וירקות.

על אף שמדובר בנושאים המצויים תחת אחריותו של משרד האוצר, בפגישה שנערכה מול ראש הממשלה לא נכח שר האוצר, יובל שטייניץ החולה בשפעת, ולא מי מטעמו. במשרד האוצר טוענים כי הכדור נמצא במגרשו של ראש הממשלה והם לא מעורבים בדיונים בין הצדדים.

לאחר פניות רבות, לחצים ותגובות נזעמות, החליט אתמול בוחבוט כי הלימודים במסגרות החינוך המיוחד יפעלו מחר כסדרם, לאחר שמרבית המוסדות בישראל לא פעלו היום בעקבות השביתה ברשויות המקומיות. לדברי בוחבוט, העיצומים יוחרפו היום וחלק מהפעילים מתכננים לחסום כבישים ברחבי המדינה.

ראש עיריית נתניה מרים פיירברג הודיעה על הפסקת השביתה בעיר לאלתר, לדבריה "לאור השימוש הפוליטי, הציני והשערורייתי שעשתה הנהגת מרכז השלטון המקומי בכוחה, המשתמשת בשביתה ככלי ניגוח בראש הממשלה".

השביתה כוללת את כל השירותים העירוניים, כגון איסוף אשפה, פיקוח עירוני והנדסי, משרדי הרשויות סגורים לקהל ולא ניתן מענה לפניות טלפוניות. כמו כן עובדי הניקיון והשמירה בבתי הספר לא עובדים והספריות העירוניות סגורות. פקחי העיריות לא יירשמו דו"חות חניה וגם השיטור העירוני הקיים בחלק מהמקומות לא פועל. משרד החינוך הודיע כי הלימודים יתקיימו כרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ