דרישות הקבלה לבני 5 בבי"ס לטבע בת"א: דחיית סיפוקים ויכולת לנהל קונפליקטים

בית הספר נאלץ לוותר על מבחני המיון הוותיקים אך אינו מוכן לקבל תלמידים מבלי לבחון את התנהגותם

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

מנהיגות חיובית ויכולת לדחות סיפוקים הן רק חלק מהכישורים שבהם יצטרכו לעמוד מעתה ילדים בוגרי גן השואפים ללמוד בשנה הבאה בבית הספר היסודי לטבע, סביבה וחברה בתל אביב. הדרישות הללו עולות מהרשימה שהגיש באחרונה בית הספר הממלכתי-ייחודי למשרד החינוך והגיעה לידי "הארץ". האבחון ייעשה באמצעות תצפיות שינהל צוות ההוראה בבית הספר על המועמדים.

ב-2002 אימץ משרד החינוך את דו"ח וינשטיין האוסר למיין תלמידי בית ספר כדי "למנוע פיצול ובידול חברתי, לשמור על שוויון הסיכוי של התלמידים ובתוך כך לטפח ולפתח את הסולידריות ואת השייכות החברתית של החברה כולה".

עם זאת, בבית הספר לטבע לא התייחסו לדו"ח והנושא לא נאכף על ידי משרד החינוך. לאורך השנים המשיך בית הספר בהליכי מיון שכללו שילוב של מבדק אישי של גוף חיצוני, מכון קרני, הבודק "יכולת מנטלית, יכולת קוגניטיבית ובשלות לכיתה א'" לצד סדנאות קבוצתיות.

התפנית קרתה בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, כשהודיע משרד החינוך למנהלת בית הספר, דפנה ברעם, כי נפסלה בקשתה להמשיך לקיים את הליכי המיון לתלמידים שנהג המוסד לערוך. כתוצאה מכך הגיש בית הספר מסמך חדש שבו ביקש לבטל לחלוטין את מבדקי המכון ולהתבסס אך ורק על הסדנאות הקבוצתיות. עם זאת, גם מסמך זה "לא שכנע את חברי הוועדה לאשר לבית הספר לפעול בשונה מהדו"ח (דו"ח וינשטיין - ט"נ) ומחוזר המנכ"ל". אולם לאחר שהופעלו על משרד החינוך לחצים מצד הנהלת בית הספר, עיריית תל אביב ואף בכירים במשרד, הוא נכנע ואפשר באופן כללי את קיום הסדנאות - ובהן תצפיות שונות.

בינתיים סוכם במשרד החינוך כי שנת הלימודים הקרובה תהיה שנת ניסוי, שבה יתאפשרו סדנאות קבוצתיות לשם הערכה ולמידה מהניסוי. אלו כוללות משימות אישיות, זוגיות וקבוצתיות, המדמות "למידה תהליכית כפי שהיא מתרחשת בבית הספר". אף שבשבועות האחרונים העיר משרד החינוך לבית הספר על הרשימה וטען כי הקריטריונים הללו אינם נוגעים בהכרח לאהבת הטבע - גורם במשרד החינוך הודה אמש כי "ספק אם אלו ישתנו, במיוחד בגלל המועד הקצר לפני פתיחת שנת הלימודים, שאליו נקלעו הגורמים".

לדברי פרופ' חיים אדלר מהאוניברסיטה העברית, חתן פרס ישראל בתחום החינוך, "מגייסים את התלמידים הטובים ביותר והם רובם יוצאי השכבות המבוססות, ובסופו של דבר קוראים להנצחת הפערים הקיימים בחברה. איך מנהיג פוליטי יכול להמשיך להשתמש במושג השדוף והבקושי-עומד-על-הרגליים של שוויון הזדמנויות בחינוך כשראשית הדרך כל כך בלתי שוויונית". לדברי אדלר, " למעשה רשימת הקריטריונים היא רשימת תכונות ‘התלמיד הטוב', כלומר רוצים מראש לגייס את הטובים שילמדו טבע. תלמידים בינוניים לא ראויים שילמדו טבע?". אדלר הוסיף כי "אין שום הבדל בין השיטה הקיימת עד כה לבין השיטה המוצעת: מיון מעבר מהגן לכיתה א' שייך לרשימת הדברים הבלתי מוסריים ביותר שעושים לילדים. ילד שהגיע ולא עמד במבחן עובר חוויה של כישלון שממנה הוא מסיק שהוא לא מספיק טוב. אחרי שעבר חוויה כזו בגיל 6 מתפלאים אחר כך שלא עמד במבחני פיז"ה".

לחץ להגדלהצילום: ניר כפרי

אולם לדברי ד"ר יעל שלזינגר, פסיכולוגית קלינית והמנהלת המקצועית של מכון קרני - המועסקת כעת באופן פרטי על ידי בית הספר לטבע - "המיון החדש הוא לחלוטין לא אידיאלי אבל הוא הרע במיעוטו במסגרת האילוצים". לדבריה, המיון שכלל שיחה אישית של הילד עם פסיכולוג נתן ערך מוסף לסדנאות. "תצפית היא הרבה פחות מובנת ובודקת יותר איך הילד יהיה כשהמורה מסובבת את הגב, בעבודה עצמית או בגן הזואולוגי", אומרת שלזינגר. "'קרני' בדק חשיבה יצירתית, בשלות רגשית, כושר התמדה וריכוז - דברים שמאוד חשובים לבית ספר ייחודי והיום לא יהיה את זה". לדבריה, "צריך להבין שלא לכל ילד המסגרת הזו מתאימה וזה עוול לקחת ילד למקום שלא מתאים לו".

בית הספר לטבע הוקם באמצע שנות ה-80, ביוזמתו של ראש מינהל החינוך דאז בעירייה, שמשון שושני, ומי שכיהן עד לא מכבר כמנכ"ל משרד החינוך. עלות שכר הלימוד השנתי בבית הספר הממלכתי עומדת על אלפי שקלים בשנה. על אף שבאופן רשמי אוסר משרד החינוך על בתי ספר לערוך מבחני קבלה לתלמידים, בבית הספר לטבע, שבו למדו במשך שנים ילדים של ידוענים רבים, המשיכו כל השנים במיונים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "ביה"ס לטבע מקיים זה שנתיים הליך מסודר מול הוועדה לבתי ספר ייחודיים במטרה לאשר נוהלי קבלה העומדים בקריטריונים שקבע משרד החינוך. התהליך נמצא בעיצומו והוועדה טרם סיימה את בדיקתה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "הקריטריונים שעל פיהם יתקבלו התלמידים לבית הספר טרם גובשו. לשם כך הוקמה ועדה בראשות מנהלת ביה"ס, הכוללת מורים, נציגי ציבור ויועץ אקדמי. הוועדה תקבע את סוג התצפיות שייערכו בביה"ס, את הקריטריונים שייבדקו ואת הקשר בינם לבין אופיו של ביה"ס. המלצות הוועדה תוגשנה למשרד החינוך, לקבלת אישור לביצוע התצפיות. לאחר אישורן, יערוך בית הספר את המבדקים הנדרשים. לאחר קבלת תוצאות המבדקים, יכנס מינהל החינוך ועדת קבלה לבית הספר, שבה ישתתפו נציג משרד החינוך, יועץ משפטי ונציג ציבור".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ