בדיקת "הארץ" |

7 ראשי רשויות מהליכוד שברו שביתה

לפחות תשע רשויות נענו לקריאת רה"מ והמשיכו לספק שירותים כרגיל. ראש העיר טירת הכרמל: נתניהו נרתם וביקש ארכה, השלטון המקומי לא ענייני

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

יומיים בלבד לאחר שמרכז השלטון המקומי הודיע על פתיחת שביתה ללא הגבלת זמן, נפערים סדקים בשביתה ברשויות המקומיות. מבדיקת "הארץ" עולה כי על אף הניסיון להציג חזית אחידה בין הרשויות המקומיות, רבות מהן אינן שובתות ופועלות היום כרגיל. מלבד נתניה ונצרת עלית, שראשיהן הודיעו אתמול בפומבי כי לא ישביתו את הרשויות היום, עולה כי בעיר נשר כלל לא החלה שביתה, וכך גם בקרית מוצקין, קרית אונו, טירת הכרמל, מועצה אזורית חוף כרמל ונתיבות. למעט קרית מוצקין וחוף כרמל, ראשי הרשויות שאינם שובתים הם מהליכוד.

כך לדוגמה בטירת כרמל שבתו אתמול, אך היום חזרו לעבודה סדירה. ראש העיר המקומי, איש הליכוד אריה טל, הסביר כי "נראתה מגמה לא עניינית ופוליטית בשלטון המקומי, למרות שראש הממשלה כן נרתם וביקש ארכת זמן. אנחנו מברכים על כך ששלוש הרשויות הגדולות הצטרפו לשביתה, אבל צריך לתת לראש הממשלה את הזמן ואם לא, תמיד אפשר לחזור לשביתה. במקרה הזה אפילו לא נתנו את הצ'אנס", אמר.

חלק גדול מראשי הרשויות שאינם מצייתים לקריאה להשבתה משתייכים לליכוד אך ישנם ראשי ערים שאינם משתייכים לסיעה ונוקטים בצעד דומה. כך לדוגמה במועצה האזורית חוף הכרמל (עבודה) ובקרית מוצקין, שראש העיר חיים צורי אינו משתייך למפלגה כלשהי. בעבר, יש לציין, הוא השתייך לליכוד, אך בהמשך עבר למפלגת קדימה.

"אני חושב שהטענות של ראשי הערים מוצדקות, אבל יש דרכים אחרות", אמר צורי ל"הארץ". לדבריו, "אי אפשר מצד אחד לנסות לעזור לתושבים, ומצד אחר למרר להם את החיים. למרות שאני לא איש ליכוד, אם ראש הממשלה מבקש קצת זמן, אפשר לתת לו אותו. מה שקרה היום הוא שנוצר מצב של פיצול בשלטון ואני מעריך שהשביתה לא תימשך. עכשיו השביתה של השלטון המקומי הפכה לסיפור פוליטי כי ראשי הרשויות מהליכוד דואגים לראש הממשלה מהמפלגה שלהם. אז היה כדאי לתת לראש הממשלה זמן, אם כי אני מעריך שגם אם היה עובר חודש, הוא לא היה עושה שום דבר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

יחד עם זאת, ישנן רשויות שראשיהן חברים בליכוד והן ממשיכות לשבות. כאלה הן מודיעין, חדרה, קרית ים, קרית ביאליק וקרית אתא. בחלק גדול מהערים הללו השביתה נמשכת אך מתבצע פינוי אשפה כיוון שמדובר בעובדי קבלן של העירייה, שלא נחשבים לעובדי עירייה.

ברשויות השונות הסבירו כי לא מתקיימת קבלת קהל, אין מענה טלפוני ברשויות, אין חלוקת דו"חות חניה ומערכת חינוך פועלת כסדרה, אך הניקיון בערים נמשך, כיוון שמדובר בשירות שהועבר לחברת קבלן.

במועצה אזורית חוף הכרמל שבתו אתמול באופן חלקי, כאשר שירותי פינוי האשפה ומערכת החינוך פעלה כסדרה. במועצה לא ענו לטלפונים ולא הייתה קבלת קהל. היום כבר חזרו במועצה לעבוד כרגיל.

אתמול פנה ראש העיר נצרת עלית, שמעון גפסו, ליו"ר מרכז השלטון המקומי וביקש להיענות לדרישת ראש הממשלה לסיים את השביתה ולמצות את ההידברות תוך 45 יום. "אני חושב שיש מקום להיענות לבקשת ראש הממשלה שהבטיח לטפל עד סוף החודש בסוגיית מפעל הפיס ושבועיים מאוחר יותר בסוגיות נוספות ולמנוע מהציבור את אי הנוחות הנגרמת מהשביתה", כתב גפסו.

גפסו כתב את המכתב "בשם ראשי רשויות", אולם יו"ר סיעת הליכוד בשלטון המקומי וראש העיר מעלה אדומים, בני כשריאל, אמר ל"הארץ" כי גפסו כתב את הדברים על דעת עצמו. "אין שום חרם על השביתה. אין דבר כזה. מי שאמר את זה, עשה זאת על דעתו בלבד. לא התקבלה החלטה להפסיק את השביתה. אנחנו חלק ממרכז שלטון מקומי ואנחנו מאוחדים. אם גפסו כתב את המכתב, הוא כתב את זה על דעת עצמו ללא אישור של הסיעה".

שעות בודדות לאחר פרסום המכתב, הודיעה גם ראש העיר נתניה מרים פיירברג המקורבת לראש הממשלה נתניהו לעל הפסקת השביתה בעיר לאלתר, לדבריה "לאור השימוש הפוליטי, הציני והשערורייתי שעשתה הנהגת מרכז השלטון המקומי בכוחה, המשתמשת בשביתה ככלי ניגוח בראש הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ