על רקע לחצים מצד ראשי הרשויות |

הסתיימה השביתה ברשויות המקומיות

מנכ"ל משרד ראש הממשלה וראש מרכז השלטון המקומי חתמו על מסמך הבנות שסיים את הסכסוך ואת השביתה שהתקיימה ביומיים האחרונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסכסוך ברשויות המקומיות הסתיים הערב (שלישי) לאחר שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, וראש מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, חתמו על מסמך הבנות שתוכנו המלא עדיין לא פורסם. סיום הסכסוך הביא להפסקת השביתה אותה קיימו הרשויות המקומיות ביומיים האחרונים. דקות אחרי ההודעה כבר חזרו משאיות פינוי האשפה בתל אביב לעבודתן.

ההחלטה על סיום השביתה הגיעה על רקע לחצים רבים מראשי רשויות שחשו אי נוחות מהפגישה אתמול עם שר הפנים, בה כל ראש עיר שטח את הבעיות הנוגעות לעיר בראשה הוא עומד - מה שהוביל בסופו של דבר לניסוח מסמך הבנות בן 14 סעיפים, על אף שהמאבק התרכז בחמישה סעיפים בלבד. כמו כן, גם פורום 15 הערים הגדולות הודיע כי בכוונתו להתכנס ולדון בצעדיו.

ממסמך הסיכום שגובש עולה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אינו מוכן לקבל מיידית את רוב הדרישות שהציבו בפניו ראשי השלטון המקומי, ואלה יידונו במסגרת של שולחן משותף לשלטון המקומי ומשרדי ראש הממשלה, הפנים, האוצר והחינוך.

בפגישה של ראשי הרשויות עם לוקר סוכם כי יופחתו מחירי המים לבעלי הכנסות נמוכות ולנכים, בעוד שדרישת השלטון המקומי להפחתת מחירי המים לכלל התושבים תידון במסגרת השולחן המשותף. ראשי הרשויות של שדרות, דימונה ורמת השרון, שהובילו את המהלך בעניין הפחתה כללית של מחירי המים, רואים בסיכום זה הישג.

בנוסף, הסכים משרד האוצר לחזור בו מהחלטתו ולפיה ההכנסות ממפעל הפיס יתחלקו באופן ש-70% מהם יופנו לקופת המדינה, ורק 30% יועברו לרשויות המקומיות לצורך פעולות בקהילה. היחס בחלוקת ההכנסות ישאר 50% לכל אחד מהצדדים, וגם הנושא של גיבוש נוהל שיקבע את אופן ההזרמה של תרומות מאלי הון אל הרשויות המקומיות יידון בשולחן המשותף. במסגרת ההבנות סוכם עוד כי ראש הממשלה יסכל את החקיקות הפרטיות השונות הנוגעות להנחות בארנונה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך הערב על ההסכם ואמר כי "אני שמח יחד עם תושבי
הערים שהשביתה הסתיימה וכי השירותים יחזרו לפעול כרגיל". נתניהו הוסיף כי "מאז הוקמה הממשלה הנוכחית, היא פעלה לחיזוק השלטון המקומי, והקצתה 13.5 מיליארד שקל לפעילות במגוון תחומים לחיזוק הרשויות המקומיות והיא תמשיך לעשות כך גם בעתיד".

הלחץ לסיום השביתה בא לידי ביטוי בחתימת ההסכם מול מנכ"ל משרד ראש הממשלה ולא מול נתניהו, שלא נפגש עם ראשי הרשויות ביומיים האחרונים. אתמול נשמע בוחבוט כשהוא דורש כי ההסכם שיביא לסיום השביתה ייחתם באופן אישי מול ראש הממשלה. "עם כל הכבוד, אנחנו מצפים להסכם מול ראש הממשלה ולא מול מנכ"ל משרד ראש הממשלה. אין לי משהו נגדו חלילה, אבל הוא חדש", אמר בוחבוט אתמול במסיבת עיתונאים.

למעשה "ההתקפלות" היחידה שנרשמה במאבק זה הייתה של אלי ישי, שהחליט להקפיא את השינויים וההנחות בארנונה שעליהן הודיע לפני כשלושה שבועות. משמעות ההחלטה היא כי ההנחה בארנונה לסטודנטים, מילואימניקים ועמותות תוקפא. השינוי היחיד בתשלומי הארנונה שיישאר בתוקף הוא הגדלת סף ההכנסה לזכאות לארנונה בשיעור של 25%. במסגרת הסכם ההבנות בין ישי לשלטון המקומי, יוקפא גם הסעיף שביקש לשנות את שיטת החישוב לזכאות להנחות בארנונה על פי מספר הילדים. על פי השינוי שעליו המליץ ישי, ילד במשפחה עד גיל חמש ייחשב כשתי נפשות- שינוי שאמור היה להיטיב עם משפחות מרובות ילדים.

ההחלטה על השביתה התקבלה כתגובה להחלטה של אלי ישי להעניק הנחות בארנונה. אולם בימים האחרונים העלו ראשי הרשויות דרישה מרכזית הנוגעת להורדת מחיר המים. אלה דורשים לבטל את המע"מ המוטל על מחירי המים, מאז שהונהגה הרפורמה בתעריפי המים בינואר 2010 שהביאה לעליית מחיר המים בשלוש פעמים שונות, בשיעור של 40%. עבור ראשי רשויות רבים, הייתה זו הסיבה ליציאה לשביתה.

בסיכום שהושג אתמול בין שר הפנים אלי ישי לשלטון המקומי מופיעים 14 סעיפים, הנוגעים גם לחלוקת נטל המימון במסגרת צו החינוך. להבנות אלה אין ביטוי בהסכם בין משרד ראש
הממשלה לשלטון המקומי, אולם מלכתחילה הן לא היו הסיבה לשביתה.

עוד בטרם הסתיימה השביתה באופן רשמי, נפערו היום סדקים בשביתת הרשויות המקומיות. על אף הניסיון להציג חזית אחידה בין הרשויות המקומיות, רבות מהרשויות לא שבתו ופעלו היום כרגיל. מלבד נתניה ונצרת עלית, שראשיהן הודיעו אתמול בפומבי כי לא ישביתו את הרשויות היום, גם בעיר נשר כלל לא החלה שביתה, וכך גם בקרית מוצקין, קרית אונו, טירת הכרמל, מועצה אזורית חוף כרמל ונתיבות. למעט קרית מוצקין וחוף כרמל, ראשי הרשויות שאינם שבתו הם מהליכוד.

כזכור, השלטון המקומי פתח בשביתה במחאה על שורת ההנחות בארנונה שעליה הצהיר באחרונה שר הפנים אלי ישי, וכן על יוזמות חקיקה פרטיות שמבקשות להעניק פטור מארנונה למוסדות שונים; נוהל הגבלת גיוס התרומות לרשויות שמקדם משרד המשפטים; וכן הכוונה להעביר חלק מתקציבי מפעל הפיס מהרשויות לממשלה.

רה"מ נתניהו ושלמה בוחבוט, יו"ר השלטון המקומיצילום: משה מילנר, לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ