נהג ההסעות שהעליב תלמידות מסביר: מכיר אתיופים, כשהם בתפזורת אין לי בעיה

הנהג, אייל בכר, הגיב להקלטה שפורסמה ב"הארץ" שבה הוא אמר לתלמידות ש"הריח שלהן לא טוב". "מתנצל אם נשמעה נימה גזענית", אמר

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

נהג ההסעות שהוקלט מגדף תלמידות יוצאות העדה האתיופית, כפי שפורסם אתמול לראשונה ב"הארץ", מבקש להתנצל בפני הילדות, ואומר כי הוא מצטער אם פגע בהן. לדברי הנהג אייל בכר, "זה לא משהו אישי נגדם חס וחלילה. היתה לי חברה אתיופית. הם פשוט ילדים מאוד שובבים והילדים הישראלים מתנהגים מאוד יפה. ביקשתי כמה פעמים בכוונה טובה: 'אם אתם יכולים לשים דאודורנט'. אני מאוד רגיש לריח הזה, פעם אחת אפילו יצאתי והקאתי. אני לא גזען, מעולם לא הייתי כזה - להיפך".

למרות התנצלותו, בכר אומר כי "הרבה אנשים חושבים כמוני אבל לא מדברים. תפסו אותי במילה הזו. מה אמרתי? מסריחים? מה אמרתי אוושוויץ? אז אמרתי מה שאמרתי, פלטתי מה אני יכול לעשות. אני עומד לא מאחורי כל מלה, אלה כל אות", אמר..

בכר הוסיף כי "גם הילדים האתיופים דיברו אלי לא יפה. אמרו לי אישית לא פעם: אתה לבן מסריח... כשאמרתי להם שהריח מסריח, לא התכוונתי שהם מסריחים. אני אישית נורא מתנצל. אני מכיר אתיופים, כשהם בתפזורת אין לי בעיה".

יורדנוס גודטה (במרכז), וחברותיה אילני אלמו מימין, סינה אברה משמאל ומטדל נוואי מאחורצילום: אמיל סלמן

באשר לאמירותיו על כך שאתיופים אינם בני תרבות, אמר בכר: "התכוונתי שאנחנו אנשים מודרניים בכוונה טובה, תלמדו מאיתנו. לא בכוונה גזענית. בסך הכל אני אוהב אותם. לפעמים הייתי נותן להם גם ליטוף בלחי, כי לפעמים הם היו בסדר. אבל רק לפעמים. זה לא משנאה. אני מתנצל אם נשמעה איזו נימה גזענית. אני מתעב אנשים כאלה (גזענים, ע"ר). אני אוהב שחקני קולנוע שחורים, אני אוהב את מייקל ג'ורדן, אבל אתיופים כל הזמן מתלוננים. אני כשיש לי בעיה אני עושה אסיפה של לבנים?. אולי זה יותר טוב שהם יתחילו להתמודד עם דברים, במקום שבתור קבוצה יתחילו לבכות. אני מבין אותם אבל הם לא צריכים לרחם מאוד על עצמם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ביום ראשון הקליטו תלמידות בבית ספר יסודי בירושלים את בכר כשהוא אומר להן "אומרים לכם שיש לכם ריח לא טוב, תקבלו את זה. תשימו כל יום דאודורנט. תריחו יותר טוב". בהמשך ההקלטה נשמע בכר אומר: "אתם צריכים לכבד אותנו. אנחנו גרים פה לפניכם, החיים שלנו הרבה יותר מודרניים". כשהשיבה אחת התלמידות: "אנחנו מצטערים על זה שאנחנו אתיופים", ענה לה הנהג: "גם אנחנו מצטערים שאתם פה. עם הישראלים אני מסתדר, אתכם עוד לא הסתדרתי... אתם בחיים לא משתנים, אתם נשארים אותו חרא כל הזמן".

בכר התייחס להקלטה ואמר כי "מדובר בקבוצה של ילדים שעושתה לי טרור בהסעה במשך חודשים וזה פשוט התפוצץ, לא יכולתי יותר", אמר. "הילדים כנראה ידעו שהולכת להיות הפגנה של אתיופים והם הקליטו אותי במועד הזה בכוונה. אבל, אני אוהב שחורים. לא מכליל, הכללתי את הקבוצה הספציפית הזו של הילדים האלה, הם ספציפית היו טרוריסטים קטנים. אף נהג לא היה מוכן לקבל את מה שהם עשו לי".

תלונה הוגשה נגד בכר לחברת ההסעות "א. ברזני" בה הוא עובד, והוא זומן לשימוע בהנהלה לבירור נסיבות המקרה. בשימוע הודה בכר כי אמר את הדברים, אלא שטען כי עשה זאת כיון שהיה נתון בסערת רגשות, שכן לדבריו, הילדים ממוצא אתיופי נוהגים להשחית את רכבו. בכר הושעה מתפקידו עד להודעה חדשה, ובהנהלת החברה פועלים לסיום העסקתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ