המאבק הבא בצה"ל - נגד מדריכות החיילים

העימות החדש לאחר "שירת הנשים" כבר צץ לאחר שחייל סירב לצנוח בעזרת מדריכה. קצינים מארה"ב: לרבנים ולכמרים תפקיד אחד -לספק שירותי דת

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

לאלוף-משנה אמיר ברעם, מפקד חטיבת הצנחנים הסדירה, אין ספקות במקום שבו לא צריכים להיות כאלה. "חייל שיגיד שלא בא לו לקפוץ כי יש מדריכת צניחה - לא יכול להיות לוחם. זו לא סוגיה לדיון. זה עניין מבצעי לחלוטין", אמרו קצינים בחטיבת הצנחנים לקראת התרגיל החטיבתי שלשום. אבל השאלה לא צמחה בחלל ריק: רק בחודש שעבר סירב חייל דתי לצנוח, משום שמי שאמורה היתה לשגרו מהמטוס היתה מדריכת צניחה.

המגע הפיזי בין מדריך לצנחן בעת היציאה מהמטוס מצומצם מאוד. לרוב, מדובר רק בחבטה על המצנח שעל גב החייל. ועדיין, לחייל, איש יחידה מובחרת, היה כנראה על מה להסתמך. פקודת "השילוב הראוי" מתירה לחייל דתי לבקש הדרכה מגבר במקום מאשה (ובסעיף אחר בה נאמר כי הבקשה לגיטימית כשקיים חשש ל"ייחוד" או למגע). לכאורה, הכללים שניסח הצבא מעורפלים דיים כדי להותיר שיקול דעת נרחב למפקדים. המטכ"ל סומך על "חוכמת הפיקוד" של דרגי השדה, שתפתור בעיות בשטח בלא עימות. בפועל, זה לא כל כך קורה. אלוף-משנה ברעם הוא היוצא מן הכלל. נדמה שבלא מעט מקרים, המפקדים חוששים להתעמת עם חיילים (ויותר מכך - עם רבניהם) בשאלות דת. כשההנחיות אינן ברורות, הפיקוד נסוג מפני הדת. קצינים רבים סבורים שמוטב לוותר מאשר להסתבך, גם אם לעתים נראית להם דרישת החייל מופרזת.

ברקע, כבר מסתמנת זירת העימות הבאה. מסמך של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, שפורסם ב"הארץ" בשנה שעברה, הצביע על כמה מקרים שבהם סירבו חיילים ביחידות שדה לקבל הדרכה מנשים, בטענה שעלול להיווצר ביניהם מגע פיזי אסור. מפקדים ביחידות שדה אומרים כי הם מזהים ניצנים ראשונים של תופעה מתרחבת: הצנחן הסרבן, איש יחידה מובחרת, אינו לבד. חיילים מישיבות הסדר מחו על הצבת מדריכות קליעה, מרגמות ועוד. במקרה אחד, דחה הצבא גישוש מצד ישיבות ההסדר להכשיר מדריכים גברים מקרב חייליהן, כדי להציבן במקום מדריכות. הטענות הללו מצד חיילים חדשות יחסית ומשקפות החמרה בגישתם הדתית. קציני מילואים ששירתו במסלול ההסדר בשנות ה-70 וה-80 אומרים כי אלפי תלמידי הסדר הודרכו על ידי חיילות, בלי שמחו על כך.

לוחמים בתרגיל הצניחה החטיבתי שלשום, הראשון זה 13 שנהצילום: דו"צ

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בבית הספר לקצינים, בה"ד 1, שבו פרצה השערורייה האחרונה סביב שירת נשים בספטמבר אשתקד, מפיקים לקחים. בקרוב יגובש שם מערך שיעור חדש שעניינו השירות המשותף: כיצד ללמד את הקצינים לעתיד לפקד על חיילים הבאים מרקע דתי ואידיאולוגי שונה, תוך הדגשת עליונותה של המשמעת והמסגרת הצבאית. בכירים באכ"א מעורבים כעת בכתיבת תכני השיעור, שיועברו בהמשך לשאר יחידות הצבא. מבין תשעת הצוערים הדתיים שיצאו מהטקס בספטמבר, הודחו ארבעה מקורס קציני החי"ר. שניים מהארבעה הורשו לחזור לבה"ד 1 ועוברים כעת את הקורס מחדש.

כמו בפרשת נוסח תפילת ה"יזכור", עשה הרמטכ"ל בני גנץ מאמץ ראוי להגדיר את כללי המשחק גם סביב מעמדן של הנשים המשרתות בצבא, לאחר סערת בה"ד 1. אבל ריבוי התקריות על רקע זה מוציא לצה"ל שם רע, גם בקרב שוחרי טובתו בחו"ל.

באמצע החודש ביקרה בישראל משלחת של קצינים בכירים בדימוס מצבא ארצות הברית, בהם גנרלים של שלושה וארבעה כוכבים. האורחים גילו הבנה מלאה להתחבטויות הישראליות בשאלות של לחימה בטרור הפועל בחסות אוכלוסייה אזרחית. לעומת זאת, לא היתה להם שום סובלנות למעורבות רבנים אזרחיים בצבא או להדרת נשים. "לרב צבאי, כמו לכומר, ישנו תפקיד אחד בלבד - לספק שירותי דת", אמרו. "איש בוושינגטון לא מסוגל להבין או לקבל תופעות של פגיעה בכבוד חיילות. אם תמשיכו בכך, תאבדו את ידידיכם בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ