נחשפו איורים המתעדים את ההשמדה באושוויץ

האיורים הם פרי עטו של אסיר במחנה שזהותו לא ידועה. ניתן לראות בהם את האסירים היהודים יורדים מהרכבות ואת הסלקציה שביצעו הנאצים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

מוזיאון הזיכרון באושוויץ פרסם השבוע בפעם הראשונה לציבור הרחב איורים פרי עטו של אסיר במחנה, שזהותו לא ידועה. האיורים הם עדות יוצאת דופן לשהות במחנה. ניתן לראות בהם את האסירים היהודים יורדים מהרכבות אל הרמפה, את המעבר מאושוויץ לבירקנאו ואת הסלקציה שביצעו הנאצים בין האסירים.

האיורים קובצו בחוברת חדשה בשם "פנקס הסקיצות מאושוויץ" ורובם צוירו בעיפרון ב-1943. הם נמצאו כבר ב-1947 בידי אסיר לשעבר במחנה, אשר היה שומר באתר אחרי השואה, כשהם דחוסים בתוך בקבוק ומוחבאים מתחת ליסודותיו של אחד המבנים במחנה, בקרבת תאי הגזים והמשרפות.

"הסקיצות האלה הן עבודת האמנות היחידה שמתעדת את ההשמדה בבירקנאו", אמר פאוול סאוויצקי, אחד מדוברי המוזיאון. בהסתמך על הפרטים שמופיעים באיורים, אנשי המוזיאון מתארכים אותם ל-1943. זאת בין היתר משום שהשער למחנה בירקנאו נראה בהם לפני שעבר שיפוץ והרחבה. "אנחנו מאמינים שהמאייר עבד בבית החולים או שעסק באיסוף מזוודות מהרמפה במחנה", הוסיף סאוויצקי. הציור האחרון בסדרה לא הושלם מעולם, ובמוזיאון מעריכים כי המאייר נאלץ להפסיק את עבודתו ומיהר להסתיר את שאר הציורים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עד עתה האיורים שכנו בארכיון של המוזיאון באושוויץ ולא היו נגישים לציבור הרחב. כעת, כחלק מהמאמץ של המוזיאון להיפתח לציבור ולשתף אותו בחומרים המצויים במוזיאון, הם יצאו לאור בחוברת החדשה. היבט ייחודי נוסף של האיורים הוא הדיוק שלהם, הירידה לפרטים והניסיון של המאייר לספק תיעוד אותנטי ונאמן למציאות עד כמה שהיה יכול. "ניתן לראות שהמאייר היה נחוש לספק את מירב הפרטים, בתקווה שמישהו ימצא את האיורים שלו ושהם ישמשו כעדות להשמדה", נכתב בדברי ההסבר המלווים את החוברת החדשה. כך, לדוגמה, כוללים האיורים מספרים של לוחיות זיהוי של כלי רכב במחנה, בהם משאיות ורכבות, ושל הבלוקים במחנה.

את החוברת ניתן לרכוש דרך אתר האינטרנט של המוזיאון בכתובת auschwitz.org. לצד זאת, בחודשים הקרובים יפרסם המוזיאון קטלוג מקיף של כ-6,000 פרטי אמנות שמצויים בארכיון שלו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ