שר המשפטים תומך: ילדים לא יעברו באופן אוטומטי לאם לאחר גירושים

השר נאמן הודיע על אימוץ המלצות ועדת שניט הקוראת ליצור "הסדר נורמטיבי חדש של יחסי הורים וילדיהם". משרדו יגבש הצעת חוק ברוח ההמלצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר המשפטים יעקב נאמן החליט לאמץ את המלצות ועדת שניט שבדקה היבטים משפטיים של האחריות ההורית בגירושים. נאמן החליט היום (חמישי) שמשרדו יגבש הצעת חוק ברוח המלצות הוועדה.

דו"ח הביניים של הוועדה, שפורסם ב-2008, קבע כי יש לבטל את חזקת הגיל הרך, הקובעת כי ילדים עד גיל 6 יהיו בחזקת אמם במסגרת הסדר הגירושין. הדו"ח קבע כי במקום יש לקיים אחריות הורית משותפת ובכך ליצור "הסדר נורמטיבי חדש של יחסי הורים וילדיהם".

יו"ר הוועדה, פרופ' דן שניט, הגיב היום בראיון לקול ישראל לביקורת על ההמלצות, ואמר כי הוא "לא יודע מאיפה לקחו את הרעיון שהילדים יהיו היום יותר חפץ וימשכו אותם מיד ליד מאשר בהסדרים הקיימים עד היום". לדבריו, "המנדט של הוועדה היה הרבה יותר רחב מכפי שמציגים אותו היום בציבור".

"קבענו קווים מנחים", הוסיף, "כיצד בית המשפט יבדוק באמת מה טובתו של הילד, משוחרר לחלוטין מאיזשהם כבלים. הידע שהצטבר במחקר העולמי אומר דבר אחד משמעותי: אם רוצים גירושים להבטיח את טובתו של הילד, הכלל המרכזי הוא שיש לתת אפשרות להידברות לקשר משמעותי של הילד עם שני ההורים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לקראת פרסום מסקנותיה הסופיות של הוועדה שפעלה במשך יותר משש שנים, פרצה מחלוקת חריפה בין חבריה סביב סוגיה זו. עיקר המחלוקת בדיוני הוועדה האחרונים נסובה על שאלת "שובר השוויון" - כיצד על בית המשפט להכריע במצב שבו שני ההורים מציגים מצב דומה בנוגע למימוש הסדר ההורות. "ההצעה להוספת כלל ‘שובר שוויון' הולידה, כאמור, מחלוקות עמוקות וגרמה להצגת עמדות קוטביות מצד חברים בוועדה", כתב שניט, בפתח הדבר לאחת מטיוטות הדו"ח הסופיות שהגיעו לידי "הארץ".

"המאמצים הנמשכים שהושקעו בניסיון לגשר על פני המחלוקות החריפות שהתגלו בין חברי הוועדה בקשר לפתרון המוצע, או למצוא נוסחה גואלת שתהיה מקובלת על רוב מוצק של חברי הוועדה, עלו על שרטון והגיעו למבוי סתום. ההכרעה בסוגיה החשובה ומעוררת המחלוקת דלעיל, עוברת לשיח הציבורי שילווה את תהליך החקיקה לתיקונו של החוק". המחלוקת והדיונים הפנימיים של הוועדה בעניין זה, הובילו גם להתפטרותה של אחת מחברות הוועדה, ד"ר דפנה הקר, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

החלטתו של נאמן לאמץ את המלצות הוועדה הביאה לתגובות חריפות בארגוני הנשים. האמהות תהיינה עניות יותר והילדים יהיו פגועים יותר מהליך הגירושין", אמרה רונית ארנפרוינד כהן, יו"ר ומייסדת תנועת "אנשים" - התנועה לקידום שוויון בישראל. ויו"ר ארגון על המקלטים לנשים נפגעות אלימות וילדיהן. "ועדת שניט מכניסה את הילדים לעומק הקונפליקטים והמאבקים בין בני הזוג על רכוש. הילדים יהפכו לכלי לסחיטה בנושא גובה דמי המזונות והרכוש, והתוצאה תהיה הרסנית בעיקר לילדים". יו"ר נעמת, עו"ד טליה לבני, אמרה כי "ביטול חזקת הגיל הרך רק תרחיב את שדה הקרב בין ההורים ותפגע בילדים".

ראש מרכז רקמן לקידום מעמד האשה, פרופ' רות הלפרין – קדרי, אמרה כי "המלצות מבטלות את המצב הקיים ללא קביעה של מנגנון לחזקה חלופית. דבר זה יגרום לפגיעה ישירה ומיידית בטובת הילדים. ביטול החזקה יפגע ביציבות ובביטחון הילד, יוביל להתארכות ולהתמשכות הדיונים המשפטיים, יעצים את העימות בין ההורים, ויפגע בילדים גם דרך הפחתת דמי המזונות.

"מחקרים פסיכולוגים עדכניים מראים שיציבות ומקום לינה אחד קבוע אצל ילדים צעירים הוא קריטי. המצב החדש יצור ללא ספק הסלמה של העימות על חשבון בריאותם הנפשית של הילדים. לכן היה נכון להציע מנגנון חלופי הקובע כי המשמורת הפיזית תקבע על פי עקרון ההורה המטפל העיקרי, כיוון שהוא הדומיננטי יותר עבור הילד".

גיא רוה, יו"ר עמותת "הורות משותפת- טובת הילד", אמר כי הוא "מברך את שר המשפטים, שבחר לאמץ מסקנות הדו"ח ואת המלצותיו, המבוססות על האמנה הבין לאומית לטובת הילד ועל מחקרים פסיכולוגיים עדכניים, ובכך לקדם את שלומם ורווחתם של ילדינו – דור העתיד".

לדברי עו"ד יגאל זנדר, המתמחה בדיני משפחה, "עם כל הכבוד לועדת שניט, בפרקטיקה תמיד שוקלים בתי המשפט בראש ובראשונה את טובת הילד ורק על פיה פוסקים בעניין המשמורת. חזקת הגיל הרך מופעלת על ידי בתי המשפט רק במקרים בהם שני ההורים שווים מבחינת כישורי הורותם ואי אפשר להחליט איזה הורה טוב יותר. או אז, בתי המשפט מפעילים את חזקת הגיל הרך. אין לשכוח, כי חזקת הגיל הרך מופעלת רק עד גיל 6 ואפילו אז, מדובר בחזקה אשר ניתנת לסתירה".

עו"ד רונן דליהו, מומחה לדיני משפחה העומד בראש הפורום לדיני משפחה בלשכת עורכי הדין, דווקא ברך על החלטת נאמן. "ועדת שניט ממליצה על שיטה חדשה לחלוטין בנוגע לאחריות הורית משותפת. המלצת הוועדה לקבוע בחוק כי משמעות האחריות ההורית, יחד ולחוד, היא החובה לדאוג למימוש זכויות הילד על פי עיקרון טובת הילד כשיקול ראשון במעלה".תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ