ארגוני הנשים לנאמן: האמהות יתקשו כלכלית, הילדים ייפגעו

מוקדם יותר היום החליט שר המשפטים לאמץ את המלצות ועדת שניט, לפיהן ילדים לא יעברו באופן אוטומטי לאם לאחר גירושים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החלטתו של שר המשפטים יעקב נאמן לאמץ את המלצות ועדת שניט הביאה לתגובות חריפות בקרב ארגוני הנשים. "האמהות תהיינה עניות יותר והילדים יהיו פגועים יותר מהליך הגירושין", אמרה רונית ארנפרוינד כהן, יו"ר ומייסדת תנועת "אנשים" - התנועה לקידום שוויון בישראל.

דו"ח הביניים של הוועדה קבע כי יש לבטל את חזקת הגיל הרך, הקובעת כי ילדים עד גיל 6 יהיו בחזקת אמם במסגרת הסדר הגירושין. הדו"ח קבע כי במקום יש לקיים אחריות הורית משותפת ובכך ליצור "הסדר נורמטיבי חדש של יחסי הורים וילדיהם".

ארנפרוינד כהן, המכהנת גם כיו"ר ארגון-על של מקלטים לנשים נפגעות אלימות וילדיהן, הסבירה כי "ועדת שניט מכניסה את הילדים לעומק הקונפליקטים והמאבקים בין בני הזוג על רכוש. הילדים יהפכו לכלי לסחיטה בנושא גובה דמי המזונות והרכוש, והתוצאה תהיה הרסנית בעיקר לילדים". יו"ר נעמת, עו"ד טליה לבני, אמרה כי "ביטול חזקת הגיל הרך רק תרחיב את שדה הקרב בין ההורים ותפגע בילדים".

ראש מרכז רקמן לקידום מעמד האשה, פרופ' רות הלפרין – קדרי, אמרה כי "המלצות מבטלות את המצב הקיים ללא קביעה של מנגנון לחזקה חלופית. דבר זה יגרום לפגיעה ישירה ומיידית בטובת הילדים. ביטול החזקה יפגע ביציבות ובביטחון הילד, יוביל להתארכות ולהתמשכות הדיונים המשפטיים, יעצים את העימות בין ההורים, ויפגע בילדים גם דרך הפחתת דמי המזונות.

נאמן. תומךצילום: דניאל בר און

"מחקרים פסיכולוגים עדכניים מראים שיציבות ומקום לינה אחד קבוע אצל ילדים צעירים הוא קריטי. המצב החדש יצור ללא ספק הסלמה של העימות על חשבון בריאותם הנפשית של הילדים. לכן היה נכון להציע מנגנון חלופי הקובע כי המשמורת הפיזית תקבע על פי עקרון ההורה המטפל העיקרי, כיוון שהוא הדומיננטי יותר עבור הילד".
גיא רוה, יו"ר עמותת "הורות משותפת- טובת הילד", אמר כי הוא "מברך את שר המשפטים, שבחר לאמץ מסקנות הדו"ח ואת המלצותיו, המבוססות על האמנה הבין לאומית לטובת הילד ועל מחקרים פסיכולוגיים עדכניים, ובכך לקדם את שלומם ורווחתם של ילדינו – דור העתיד".

לדברי עו"ד יגאל זנדר, המתמחה בדיני משפחה, "עם כל הכבוד לועדת שניט, בפרקטיקה תמיד שוקלים בתי המשפט בראש ובראשונה את טובת הילד ורק על פיה פוסקים בעניין המשמורת. חזקת הגיל הרך מופעלת על ידי בתי המשפט רק במקרים בהם שני ההורים שווים מבחינת כישורי הורותם ואי אפשר להחליט איזה הורה טוב יותר. או אז, בתי המשפט מפעילים את חזקת הגיל הרך. אין לשכוח, כי חזקת הגיל הרך מופעלת רק עד גיל 6 ואפילו אז, מדובר בחזקה אשר ניתנת לסתירה".

עו"ד רונן דליהו, מומחה לדיני משפחה העומד בראש הפורום לדיני משפחה בלשכת עורכי הדין, דווקא ברך על החלטת נאמן. "ועדת שניט ממליצה על שיטה חדשה לחלוטין בנוגע לאחריות הורית משותפת. המלצת הוועדה לקבוע בחוק כי משמעות האחריות ההורית, יחד ולחוד, היא החובה לדאוג למימוש זכויות הילד על פי עיקרון טובת הילד כשיקול ראשון במעלה".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', תקפה את החלטתו של שר המשפטים לתמוך במסקנות ועדת שניט. לדבריה, "שר המשפטים קיבל החלטה חשוכה ושוביניסטית, הפוגעת בראש ובראשונה בילדים, בבטלו בעצם את המשמורת הטבעית על ילדים להורים גרושים בידי אימותיהם. בהחלטתו הפך נאמן את הילדים למכשיר ניגוח והתכתשות בין ההורים. במציאות שבה אמהות נמצאות בפועל יותר עם פעוטות וילדים רכים, וכושר ההשתכרות של האבות גבוה יותר, תהפוך לעיתים תביעה למשמורת משותפת למכשיר להפחתת מזונות לא מוצדקת, ותינתן עדיפות להורה העשיר שיוכל להשתמש בכספו למיצוי ההליך המשפטי. אכן, יש אבות נפלאים רבים המטפלים בילדיהם באופן שוויוני, אולם במקרים אלה פוסק בית המשפט ממילא משמורת משותפת".

ח״כ זהבה גלאון (מרצ) מתחה גם היא ביקורת על תמיכתו של השר נאמן בהמלצות הוועדה. לדבריה, ״ביטול חזקת הגיל הרך במדינה שאין בה נישואים וגירושים אזרחיים, תחריף עוד יותר את אי השוויון שנשים סובלות ממנו בישראל. הממסד כופה על נשים להנשא ולהתגרש ברבנות שמפלה אותן ומתייחסת אליהן כאל קניין ועכשיו גם שאלת המשמורת תהפוך לקלף סחטני בחלוקת הרכוש המשותף״

מנגד, ח"כ ד"ר נחמן שי ברך על המלצות ועדת שניט ואמר, "ועדת שניט שמה במרכז את טובתו של הילד ויוצרת בהמלצותיה שוויון באחריות לילד המשותף בין אבות ואימהות. האחריות ההורית עליה ממליצה הועדה תקדם את הקשר המשמעותי של הילד עם שני ההורים, גם במקרה של גירושין כואבים. מדובר במהפכה של ממש שכל כולה היא שמירה על איכות חייו של הילד ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ