באבטחה כבדה, נהרס גשר הכוהנים בהר מירון שנבנה ללא היתרים

שביל הטהרה, שנבנה עבור כוהנים סמוך לקבר הרשב"י, נהרס לאחר שנדחו כמה עתירות שהוגשו נגד ההריסה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלי אשכנזי

"שביל הטהרה", שנבנה עבור כוהנים סמוך לקבר הרשב"י (רבי שמעון בר יוחאי) בהר מירון, נהרס אתמול מאחר שהוקם ללא אישורים נדרשים, כפי שפורסם בעבר ב"הארץ". כמאה שוטרים שצוידו באמצעים לפיזור הפגנות אבטחו את עבודות ההריסה, אולם למקום לא הגיעו מפגינים והריסת השביל נמשכה כשעה אחת בלבד, בגשם וקור כבד. ההריסה התאפשרה לאחר ששופט בית משפט המחוזי בנצרת, דני צרפתי, דחה בקשה של גורמים חרדיים לתת ארכה שבמהלכה יוכשר הגשר. בשבועות האחרונים הוגשו כמה עתירות לצו ההריסה שהוציאה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מרום הגליל וכולן נדחו.

בין העותרים שביקשו למנוע אתמול את הריסת הגשר היה גם הרב אברהם פרויליך שנמנה עם "ועדת החמישה", הוועדה שהקימה המדינה כדי לנהל את מתחם קבר הרשב"י.

השביל המיוחד, שעל נחיצות הקמתו יש מחלוקת עמוקה בעולם החרדי, זכה לעידוד המדינה שאף ביקשה להעביר כסף להקמתו אך לבסוף לא עשתה זאת. רצונה של המדינה להשתתף בפרויקט השביל ולהעביר כרבע מיליון שקלים אף זכה אז להבלטה בעיתונות החרדית, נוכח שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין המדינה לבין חסידות "תולדות אברהם יצחק", שבנתה את השביל. בחסידות נבהלו אז מהפרסומים, יצאו בהכחשה גורפת ובבקשה "להסיר לזות שפתיים" וטענו כי "היות שנודע כאילו המדינה משתתפת בחלק מהעלויות של דרך הכוהנים, אנו מודיעים כי זה שקר ושהכל ממומן על ידי נדיבי עם".

שביל הטהרה הוא מעין גשר מתכת שנבנה על כלונסאות ברזל, באורך כ-300 מטרים, והוקם בעורפו של קבר הרשב"י שבמירון, על צלע ההר מעל נחל מירון. נחיצותו התעוררה לפני כשנתיים וחצי, נוכח הטענה כי בנתיב המסורתי שאליו עולים אל הקבר עשרות ומאות בשנים מצויות מערות קבורה. השביל הוקם ימים בודדים לפני הילולת ל"ג בעומר, ובעת הקמתו אף גורם לא ניסה לעצור את העבודות.

השביל הוא האתר הדתי השני מבחינת מספר מבקרים בארץ אחרי הכותל המערבי, עם כמיליון מבקרים וחצי מדי שנה.

סוגיית שביל הכוהנים התעוררה כבר בשנה שעברה ומקורה בסכסוך עמוק בין שתי חצרות, שבראשן שני אחים כוהנים - חסידות "תולדות אהרון" בראשות הרב דוד קאהן וחסידות "תולדות אברהם יצחק" בראשות הרב שמואל יעקב קאהן.

חסיד המשתייך לחסידות ברסלב, שביקש להישאר בעילום שם, הביט אתמול על עבודות הריסת הגשר והסביר כי למקום לא הגיעו מפגינים כפי שציפו במשטרה: "בגלל שאין טעם להפגין. כאן לא מדובר בהריסת קברים. הרסו גשר והוא ייבנה מחדש. הרי גם במאבקים שלנו בעכו ובכביש 6 בסוף נעתרו לבקשותינו והצלחנו להציל יותר מאלף קברים. עצוב שהרסו את השביל, אבל הוא יקום שוב".

חרדים צופים בעבודת הריסת הגשר סמוך לקבר הרשב"י, אתמולצילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ