רויטל בלומנפלד

בקרית מלאכי, בה יותר מ-15% מאוכלוסית העיר - כ-2,500 תושבים - הינם בני העדה האתיופית, ישנה רק עובדת סוציאלית אחת דוברת אמהרית ומתורגמנית אחת שמסייעת לעובדות המקום, בתיאום מראש. כך עולה מבדיקת "הארץ" בעניין מספר נותני השירות דוברי השפה בלשכות הרווחה ברשויות בהן ריכוז גבוה של עולים בני העדה האתיופית.

בלשכת הרווחה בעיר מתקבלות מדי שנה כ-150 פניות חדשות של בני העדה, וכיום ל-700 מתוך 780 המשפחות ממוצא אתיופי בעיר תיקים פתוחים במקום. ואולם, הבדיקה מעלה כי רק עובד סוציאלי אחד אמון על פתיחת תיקים לפונים חדשים, וזה יוכל לקבל פניות חדשות רק בעוד כחודש ימים.

בעיריית קרית מלאכי טוענים כי ישנן שתי עובדות סוציאליות בלשכה שהינן דוברות אמהרית, ושני עובדים קהילתיים שעלו מאתיופיה. זאת, בנוסף לצוות של 23 עובדים. "לצערנו אין הרבה עובדים סוציאלים בני העדה", נמסר מהעירייה. "אלה שמגישים מועמדות והם מתאימים נבחרים לעבודה. בעבר נבחרו כמה עובדים סוציאלים מבני העדה, אך אלה פרשו לאחר זמן קצר. תקופה ארוכה אנו מחפשים עובדת סוציאלית בנושא אלימות בקרב משפחות עולות מאתיופיה ועד היום לא מצאנו מועמדת מתאימה. אנו תקווה כי כתבה זו תסייע לנו למצוא עובדת כזו".

הפגנה בירושלים נגד הגזענות נגד אתיופיםצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מבירור שנעשה בלשכות הרווחה שבשכונת "דורה" בנתניה, שבה ריכוז גבוה במיוחד של בני העדה, עולה כי במקום מועסקת עובדת סוציאלית דוברת אמהרית אחת. לצידה מקבלים את הקהל שני עובדים קהילתיים בני העדה. "יש להם סמכויות של עובדים סוציאליים לכל דבר", הסבירה אחת העובדות.

מאגף הרווחה בעיר - אשר 7,200 מתושביה הם בני העדה האתיופית (יותר מ-5% מכלל התושבים) - נמסר כי עוד שלושה עובדים סוציאליים לפחות הדוברים את השפה מועסקים בלשכות אחרות בעיר. מעיריית נתניה נמסר כי מתוך 160 עובדים סוציאליים בעיר, 26 דוברי אמהרית. "רבים מהפונים אל אגף הרווחה הגיעו לפני שנים רבות ארצה, אחרים הם כבר ילידי הארץ, כך שהשפה העברית שגורה בפיהם והם מסתייעים בשירותיהם של העובדים הסוציאליים הכללים באגף", נמסר.

דוברי אמהרית בשירותי הרווחה. לחצו להגדלה

לפי עיריית פתח תקווה - שם מונה הקהילה האתיופית יותר מ-4,500 איש (כ-3% מכלל התושבים בעיר) - ישנם עשרה דוברי אמהרית בקרב 100 העובדים הסוציאליים הפועלים בעיר. עוד על פי העירייה, חמישה דוברי אמהרית מועסקים כמתווכים. ואולם, מבדיקה בלשכות הרווחה בעיר עולה תמונה אחרת: בלשכת מרכז העיר מסרו כי "מגיעה לפה עובדת סוציאלית אחת, אבל היא מסתובבת בין הלשכות ומגיעה בתיאום מראש".

בלשכת מעפילים בנתניה, המעניקה שירות לריכוז גבוה של יוצאי אתיופיה, נמצאו רק שלוש עובדות סוציאליות דוברות השפה. נוסף על כך, אחת העובדות בלשכת שערייה מסרה כי "אין פה אפילו עובדת סוציאלית אחת דוברת השפה, אלא רק מתורגמנית שבאה בימי ראשון ושלישי בלבד". ואילו בלשכת בית לבקו בעיר לא נמצא אף עובד סוציאלי דובר השפה. "יש מתורגמן שבא רק בימי חמישי אבל כבר שבועיים הוא לא היה פה", אמרה אחת העובדות.

לפי נתוני משרד הקליטה, באשדוד עומד מספר יוצאי העדה על 4,176, מתוכם כ-914 משפחות מוכרות ומטופלות בשירותי הרווחה. מהעירייה נמסר כי מתוך 121 עובדים סוציאליים מועסקים 12 בני העדה האתיופית ו-11 עובדים קבילתיים דוברי אמהרית. ואולם, בדיקה בשתי לשכות מרכזיות בעיר העלתה כי רק ארבעה עובדים סוציאליים דוברי אמהרית ומתורגמנית אחת מועסקים.

לפי עיריית רחובות, מתוך 60 עובדים סוציאליים בעיר שבעה דוברי אמהרית, שני מגשרים וארבעה עובדים קהילתיים דוברי השפה. בנוסף, פועל פרויקט פאקט גם בעיר הזו, ובו עובדים קהילתיים נוספים הדוברים את השפה.

בקרית גת, המונה כ-2,000 עולים בני העדה (ב-6.3% מכלל התושבים) לא נמצא אף עובד סוציאלי דובר השפה. "יש כאן סטודנטית המגיעה שלוש פעמים בשבוע ומסייעת לעובדות הסוציאליות בתרגום בין היתר", אמרה אחת העובדות בשלכה. "אבל יש פה כ-40 עובדים סוציאליים המעניקים שירות לשאר התחומים", הוסיפה. מעיריית קרית גת לא נמסרה תגובה עד לסגירת הגיליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ