רבים מהפליטים חוששים לחזור לחוף השנהב השסועה

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

המשבר הפוליטי בחוף השנהב פרץ לאחר הבחירות בנובמבר 2010, בעקבות סירובו של הנשיא לורן גבאגבו להודות בתבוסה בבחירות לאלסאן אואטרה. הוא הוביל לגל האלימות הגדול ביותר מאז מלחמת האזרחים במדינה (שנמשכה בין 2002 ל-2007) והסתיים עם מעצרו של גבאגבו באפריל אשתקד. בקיץ האחרון הועבר גבאגבו לבית הדין הבינלאומי בהאג, שם הוא מואשם באחריות לרצח, עינויים ואונס בימים שאחרי הבחירות.

הלחימה בין הצדדים בחודשים שאחרי הבחירות השנויות במחלוקת גרמה למותם של אלפי בני אדם ולעקירתם של יותר מ-500 אלף תושבי חוף השנהב מבתיהם. יותר מ-200 אלף נוספים נהפכו לפליטים מחוץ לארצם, רבים מהם בליבריה, גאנה וטוגו. בשיאו של המשבר היה מספרם של העקורים והפליטים יותר ממיליון. בנציבות הפליטים של האו"ם מבהירים כי חלק מן הפליטים האלה החלו מאז לשוב לארצם, אך החזרתם דורשת מעקב צמוד שכן המצב בחלק מהאזורים במדינה נותר מתוח.

באוגוסט 2011 חתמה נציבות הפליטים של האו"ם (UNHCR) על הסכם עם ממשלות חוף השנהב וליבריה, המתווה את הדרך לחזרה מרצון של פליטים מחוף השנהב שנמלטו לליבריה בתקופת האלימות שלאחר הבחירות לנשיאות. הסכמים דומים נחתמו עם ממשלות גאנה, גינאה וטוגו ונועדו לסייע לפליטים לחזור ולהבטיח את ביטחונם וזכויותיהם. הסכם מסוג זה אינו קיים עם ממשלת ישראל. באו"ם מעריכים כי בשנת 2012 ישובו לחוף השנהב כ-50 אלף פליטים שנאלצו לעזוב אותה בשנים האחרונות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות לפייסבוק שלכם

עם זאת, בכמה אזורים במדינה נשקפת עדיין סכנה לפליטים החוזרים ורבים מהם (חלקם תומכיו של הנשיא המודח או מזוהים עם תומכיו) מביעים חשש מפעולות נקמה. המתיחות בין הקבוצות האתניות השונות - מהגרים ממדינות האזור, מוסלמים תושבי הצפון ואלו הרואים עצמם "אזרחי חוף השנהב האמיתיים" - היא עדיין מוקד לחוסר יציבות.

לפי נתוני האו"ם וארגוני הסיוע, מרבית תושבי הצפון שנעקרו בעקבות המשבר החלו לחזור לבתיהם ומרגישים בטוחים בשל היותם תומכי אואטרה. המצב מורכב יותר בדרום, שם עדיין נשקפת סכנה לאלו המשתייכים לקבוצות אתניות המזוהות עם גבאגבו. דיווחים על תפיסת רכוש של תושבים, כמו גם מעצרים שרירותיים, הוצאות להורג, סחיטה וביזה, ממשיכים להגיע מהאזורים הכפריים במערב המדינה. כמו כן, התפרצות האלימות החמירה את מצבם של מיליוני תושבי חוף השנהב שאינם רשומים כאזרחים.

חוף השנהב

חיים בה כ-21 מיליון בני אדם. במשך יותר משלושה עשורים היא נחשבה לאחת המדינות המשגשגות באפריקה. הפיכה צבאית בסוף שנות ה-90, מלחמת אזרחים שפרצה ב-2002 ומשבר פוליטי בסוף 2010 שהביא לגל אלימות, הותירו אותה שסועה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ