קרע במשפחת הרב עובדיה יוסף מזעזע את ש"ס

בגיל 91, הרב רואה את משפחתו מתפוררת: בן אחד בסכנת חיים, באחר חושדים יתר האחים בכך שסיבך אותם בשערוריית ענק הגובלת בפלילים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב דוד יוסף, רב שכונת הר נוף בירושלים, נמנע בשבת ממנהגו הקבוע לבקר את אביו הרב עובדיה יוסף ולהתפלל עמו בבית הכנסת. על רקע הפרסום בסוף השבוע על "בן משפחה מדרגה ראשונה" של המנהיג הרוחני, שהלשין למבקר המדינה על צמרת ש"ס ובכלל זה כמעט על כל בני משפחתו, לא ברור מתי ייצא דוד יוסף מהמחתרת.

הרב יעקב יוסף, רב שכונת גבעת משה בירושלים, אמור לחרוג היום ממנהגו ולבקר את אביו, שלפני שנים הרחיק אותו מהבית בגלל דרכו העצמאית. הרב יעקב, בנו הבכור של הרב עובדיה, אמור לבוא ולבקש היום שתי ברכות מאביו - גם על בנו שהתארס אמש, וגם על עצמו, על יעקב חי בן מרגלית, שזקוק לרחמי שמיים. בגופו התגלתה מחלה סופנית, והשבוע הוא אמור להתחיל טיפול מסובך.

בגיל 91, הרב עובדיה יוסף רואה את משפחתו מתפוררת: בן אחד בסכנת חיים, אחר חשוד על ידי בני המשפחה כמי שסיבך את יתר האחים בשערוריית ענק הגובלת בפלילים, כך על פי הנטען. כעת, במקום להתאחד סביב האח הבכור החולה, משפחת יוסף נקרעת לגזרים ואין לדעת אם הזעזועים יישארו במשפחה לבדה. במערכת הקשרים והאינטרסים הפנים-ש"סיים, המהלכים האחרונים לא מוסיפים נקודות ליו"ר אלי ישי, וגם לא לאריה דרעי, הנושף בעורפו. בשבת דיברו בחוגי ש"ס על המחנאות המתעוררת מחדש, ומואצת בצל הסקנדל המשפחתי.

על פי המסמך שפורסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות", אותו בן משפחה עלום שם מסר לח"כ איתן כבל מסמך המפרט את "ניסיונות ראשי ש"ס להשתלט על מערכת הרבנות בישראל בדרכים בלתי כשרות הגובלות בפלילים". מדובר במהלכים הנמרצים של ש"ס לבצע שרשרת מינויים - למנות את הרב יצחק יוסף, אחד מבניו של הרב עובדיה, לרב הראשי לירושלים; את הרב בנימין אטיאס, אחיו של שר הבינוי והשיכון, לרב העיר פתח תקוה; את יעקב צ'יקוטאי, הנשוי לבת של הרב עובדיה, כרבה של מודיעין-מכבים-רעות ועוד.

הרב עובדיה יוסף עם בנו הרב דוד יוסף, שנמנע ממנהגו הקבוע לבקר את אביו בשבתצילום: בחדרי חרדים

עוצמת הסקנדל תלויה במידה רבה במבקר המדינה, ובשאלה אם יחליט לפתוח בחקירה, או להורות על הקפאת המינויים שש"ס כל כך חושקת בהם. אבל גם אם הטענות לא יובילו לשום הליך חקירתי, מטעם המבקר או כל גוף אחר, די במה שפורסם כדי לחולל סערה משפחתית ופוליטית. לכאורה, הבן שהלשין יצא בעיקר נגד הבן הצעיר - משה, האיש השולט בש"ס ובבית הרב - אבל למעשה הוא יצא חזיתית נגד אביו, הרב עובדיה. מדובר בדרמה בקנה מידה עצום, וגם בחבלה עצומה במה שהפך לציפור נפשו של הרב עובדיה בשנים האחרונות, מינוי רבנים ודיינים שיפסקו הלכה כדרכו, ובראשם בני משפחתו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הרב דוד יוסף, ראש כולל "יחווה דעת", נחשד מיד כאותו בן משפחה. הוא היחיד המערער על הצגת מועמדותו של הרב יצחק יוסף כרבה הספרדי הראשי של ירושלים - המינוי הוא בעדיפות עליונה בסדר היום של השר לשירותי דת יעקב מרגי - והוא היחיד שחושק בתואר לעצמו חוץ מאחיו. הרב דוד יוסף הכחיש ביום שישי, עם נחיתתו מחו"ל, חלק גדול ומהותי מהפרטים שפורסמו בעיתון. בשיחות עם מקורביו הוא טען כי תפרו לו תיק, כי הוא לא כתב שום מסמך וכי מעולם לא נפגש עם ח"כ כבל. כעת יצטרך הרב דוד לעבוד קשה כדי להוכיח שצד שלישי כתב את המסמך בניגוד לרצונו.

בינתיים, בשבוע שעבר, נרשם רגע אחד של אחדות רגעית, כאשר גם אלי ישי וגם אריה דרעי, כל אחד בנפרד, עשו מאמצים למנוע את הפרסום ב"ידיעות אחרונות". לשני היריבים יש מה להפסיד מהפרסום. הרב דוד יוסף הוא חברו הקרוב של אריה דרעי, ולכאורה הפרסום מכתים גם אותו כ"מוסר". דרעי עלול להיקלע לקו האש, וחושש כי מערכת היחסים המשוקמת שבנה בשנה האחרונה עם הבן הצעיר, הרב משה יוסף, תרד לטמיון. לפני כשנה פרץ עימות קשה בין דוד יוסף לבין מזכירו האישי של הרב עובדיה, בטענה כי הוא מדיר את רגליו מהבית. דוד האשים כי הרקע לכך הוא קרבתו לדרעי, וכי הדבר נעשה בהוראה של אחיו הצעיר משה.

ישי, לעומת זאת, רואה את ש"ס מתפרקת לנגד עיניו: הסכסוך שלו עם אריאל אטיאס הגיע לשיאים חדשים בזמן האחרון, דבר שידרוש ממנו תמרונים פוליטיים מסובכים. האם זה מקרי שאתמול נערכה שיחה ממושכת בין אריאל אטיאס לדרעי בצאתם מבית הכנסת של הרב עובדיה?

לא פחות חשוב מכך: אחת המשימות החשובות שהוטלו על ישי, להשלים את מינוי הרבנים מבני משפחת יוסף, עלולה להתרחק ממנו. כשר הפנים, ישי מעורב אישית בסוגיית מינוי הרבנים, בהפעלת לחץ על ראשי ערים להסכים למינויים שש"ס חפצה ביקרם. כל זה קורה, כאשר ישי ממתין לדו"ח אחר של המבקר, על השריפה בכרמל, ובתוך כך מצליח לסבך את עצמו בהתבטאויות שנויות במחלוקת על התוצאות הקשות של מלחמת לבנון השנייה, שנגרמו לדבריו בגלל בעיות ביראת שמיים של חיילי צה"ל.

Read this article in English: Scandal in Rabbi Ovadia Yosef's family rocks Shas

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ