10% מחברי הסגל האקדמי בישראל מסומנים כאנטי-ציוניים

קבוצת אקדמאים ויוצרים מצאה כי כאלף אנשי אמנות, הוראה ורוח סומנו כמסיתים נגד המדינה. "אם תרצו": מחרימי ישראל מסמנים את עצמם

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

10% מחברי הסגל האקדמי בישראל מוגדרים על ידי הארגונים "אם תרצו", ישרא-קמפוס" ו"מוניטור האקדמיה הישראלית", כאנטי-ציונים ועבודותיהם או התבטאויותיהם מצוטטות לגנאי - כך עולה מבדיקה שערכה לאחרונה קבוצת אקדמאים, יוצרים וסטודנטים.

הבדיקה מצאה ב"רשימות השחורות" של שלושת ארגוני הימין החוץ-פרלמנטריים, יותר מאלף ישראלים. הרשימה כוללת כ-800 אקדמאים, ועוד מאות סופרים, שרים בממשלות ישראל בהווה ובעבר, הוגי דעות ועיתונאים. באתר מוניטור האקדמיה הישראלית נכתב לדוגמה כי מטרתו "לחשוף אקדמאים ישראלים קיצונים, המנצלים לרעה את החופש האקדמי כדי לפעול למען שלילת זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית". אתר "ישרא-קמפוס" מציין כי הוא מנהל "מעקב קבוע אחר אנשי סגל מן השמאל הקיצוני המעודדים השתמטות מצה"ל, תומכים בביצוע עבירות על החוק, יוצרים קשר עם ארגונים עוינים ומתארים את ישראל כמדינה פאשיסטית, גזענית וטרוריסטית".

על רקע נתוני הבדיקה פתחה הקבוצה, שעם חבריה נמנים הפרופ' ניב גורדון מהמחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, יו"ר איגוד הבמאים רני בלייר ויו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים אורי רוזנווקס, אתר בשם "blacklist". האתר מזמין גולשים להזין את פרטיהם ולגלות אם הם מופיעים ברשימות. "יש כאן חשש אמיתי לעתידה של הדמוקרטיה בישראל ודאגה ממקארתיזם נגד כל מי שמתבטא נגד מדיניות הממשלה בשטחים הכבושים או בפן חברתי", אומר גורדון. "בכל שבוע מופיעים באתרים הללו שמות חדשים ורצינו לבדוק את היקף ההתופעה. מי שייפגע ממנה בצורה הקשה ביותר הוא הסגל הזוטר, שמנסה לקבל תקנים באוניברסיטאות וחושש להיות ‘מסומן'".

להגדלה לחצו כאן

"יש פה לכאורה גופים וולנטריים, בלתי פורמליים שיוצרים אווירה של פחד בקרב גופים שתלויים בתקציבים של המדינה", מציין רוזנווקס שהדגיש כי הוא מדבר בשם עצמו כיוצר, ולא בשם הפורום. "זה משפיע גם על הכנסת ויוצר אווירה ציבורית שהופכת משטרת מחשבות ללגיטימית. אני מרגיש שגם אצלנו, בקרנות קולנוע, זה מתחיל לחלחל".

ממוניטור האקדמיה הישראלית נמסר בתגובה: "אנחנו לא ארגון ימין אלא ארגון שאיננו מזוהה פוליטית ומתרחק מפוליטיקה. תפקידנו להגן על האוניברסיטאות מפני גורמים פוליטיים, ובמיוחד מהשמאל הקיצוני שמנצל את המוסדות לצרכיו ופועל בהם כאילו היו מגרשו הפרטי. הפרופ' סטיבן פלאוט, מיוזמי ישרא-קמפוס, מסר בתגובה: "תפקידנו העיקרי הוא לצטט את מה שהמרצים האלה אומרים וכותבים אידאולוגית ופוליטית על מנת להביא לידיעת הציבור. לא מדובר בוויכוח אידאולוגי אלא בפרסום הקבוצה האנטי-ישראלית שתומכת באויב באופן גלוי".

פרופ' ניב גורדון צילום: אלי הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

"אם תרצו" מסרה בתגובה: "איננו מכירים את המחקר, אך ספינים ומניפולציות לא יכולים לטשטש את חומרת המעשים של השמאל הקיצוני. מי שחותם על עצומות תמיכה בסרבנות ובחרם על ישראל, ומי שסותם פיות של סטודנטים, הוא זה שמסמן את עצמו".

Read this article in English: 10 percent of Israeli academics labeled 'anti-Zionist' by campus watchdogs

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ