ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מנכ"ל רכבת ישראל, בעז צפריר, דחה בימים האחרונים את פניית קואליציית הארגונים "שותפות-שראקה", הפועלים לשוויון יהודי-ערבי בישראל, להתקין מערכת כריזה בערבית בתחנות הרכבת ובקרונות. לדבריו, כריזה בשפה נוספת בקרונות תהפוך את הנסיעה "לקולנית ורועשת".

בפנייתם לצפריר טענו הארגונים כי "מלבד העובדה שערבית הינה שפה רשמית בישראל, הרי שרכבת ישראל משרתת גם את אזרחי ישראל הערבים. האבסורד שבהיעדר כריזה בערבית מגיע לכדי כך, שבתחנות שממוקמות בערים כמו רמלה, לוד ועכו, המשרתות בעיקר אזרחים ערבים, אין כריזה בערבית". בארגונים הדגישו כי רכבת ישראל הינה מוסד ציבורי שמחויב להעניק שירות שווה לכלל הנוסעים בו, ובכלל זה את הנגשת השפה.

בתגובתו כתב מנכ"ל הרכבת כי "ריבוי ההודעות והארכת משך מסירתן לנוסעים בדרך של כריזה בשפה נוספת, תהפוך את הנסיעה ברכבת לקולנית ורועשת". לדבריו, ברכבת התקבלו פניות רבות מצד נוסעים בדרישה לצמצם את מספר ההודעות המוכרזות בנסיעה, בשל אי-הנוחות וההפרעה הכרוכות במסירתן. ביחס לטענה כי הרכבת מקיימת כריזה באנגלית אך לא בערבית, ענה צפריר כי הכריזה באנגלית נעשית כיוון שהרכבות "כוללות תיירים ואזרחי מדינות זרות הבאים ויוצאים מישראל".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ב"שותפות-שראקה" הביעו צער על עמדתו של צפריר וציינו כי הם שוקלים פנייה לערכאות משפטיות. "היעדר כריזה ברכבת מדירה לא רק את השפה, אלא את הנוסעים הערבים ברכבת, שמופלים מהזכות שניתנת לכל אזרח יהודי לשמוע את שפתו", נכתב בתגובת הארגונים. מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "כנהוג בעולם, נעשית בישראל הכריזה ברכבות בשפה השגורה והרשמית במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ